EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Kapsamında Etkinlikler Başladı

  Müdürlüğümüzce, Engelliler Haftası sebebiyle hazırlanan program kapsamında, vatandaşlarımızın ilgisini çekmek ve farkındalık duygusu oluşturmak üzere 25 Kasım Stadyumundan başlayarak Selimiye Camii’nde sona eren kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
10-16 Mayıs Engelliler Haftası Kapsamında Etkinlikler Başladı

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye´de de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Engellilik konusunun yalnızca engelli vatandaşları ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir ve  sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkeyle aynı zamanda Ülkemizde de 10–16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak değerlendirilir.

Müdürlüğümüzce, Engelliler Haftası sebebiyle hazırlanan program kapsamında, vatandaşlarımızın ilgisini çekmek ve farkındalık duygusu oluşturmak üzere 25 Kasım Stadyumundan başlayarak, Selimiye Camii’nde sona eren yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Serhat OCAK, Kültür ve Turizm İl Müdürü Sayın Ahmet HACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Sayın  Muhsin KİŞLİOĞLU, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri, İlimiz merkezinde görev yapan okul idarecileri, ilimiz merkezinde Eğitim-Öğretim faaliyeti yürüten özel eğitim okullarının idareci, öğretmen, öğrenci ve velileri ile vatandaşlar katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN günün anlam ve önemini belirten  açıklamasında;

“Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engelli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır.

      Ülkemizdeki engelli bireylerin nüfusa oranı yaklaşık %12’dir. Bu durum, önemli adımlar atılmasını gerektirmektedir. Engelli bireylerin eğitimi, sosyal ortamların engellilere göre düzenlenmesi, engellilere yönelik sosyal projelere destek verilmesi ve sivil toplum örgütleriyle daha verimli çalışmalar yürütülmesi gibi adımların atılması önceliğimiz olmalıdır. 

          Bu hafta Özel gereksinimli bireylerimizin topluma entegrasyonunu sağlamak, gönüllerdeki engelleri kaldırmak. Yüreklerdeki o kalın duvarları yıkmak, gönül penceresini aralamak için bir fırsattır.

         Önce hoşgörü ve sevgiyle başlanmalı yola. Hoşgörü kapılarını sonuna kadar açan ve  Sevgide güneş gibi ol! ’ felsefesiyle yoğrulan bir nesil, engellilerin sorunlarında ve eğitimlerinde de sevgiyle çözüm aramalıdır. Daha sonra, bilgiyle, bilimle ve mücadeleyle taçlandırmalıdır. Yüreklerdeki engeller ancak bu şekilde aşılabilir.

          Son dönemlerde engellilerin vatandaşlarımızın  sağlık, sosyal, ekonomik, istihdam ve eğitim haklarında, son derece olumlu iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılmıştır. En önemlisi de toplum olarak, engelli bireylere yönelik bakış açımızda topyekûn bir değişim ve gelişim gerekmektedir. Buradaki en büyük görev biz eğitimcilere düşmektedir.  Yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ sözü, üzerimizdeki vazifenin önem ve değerini ortaya koymaktadır. 

         Öncelikli olarak kendimizden başlayarak, engelli bireylere olan sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, her insan her an bir engelli adayıdır. Bilim ve irfanın ışığında el ele, omuz omuza vererek bütün engelleri aşabilir, karanlıklara bir mum ışığı yakabiliriz.

           Bu duygu ve düşüncelerle, bütün engelleri kardeşlerimizin Engelliler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

            Daha sonra, etkinlik kapsamında; 2 öğrenci, öğretmenleri eşliğinde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ı makamında ziyaret etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, öğrencilere hediye takdim etti.

Ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, öğrencilerle birlikte Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’i makamında ziyaret etti.

Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Engelliler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, öğrencilere hediye takdim etti.

           Ziyaret, çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

 

 1  1

1  1

1  1

2  2

1  1

2  1

2  2

1  1

1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.