EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

          2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı açılışı, Atatürk Anıtına çelenk konulması ve Trakya Birlik İlkokulunda düzenlenen program ile gerçekleştirildi.
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

    Eğitim Öğretim Yılı resmi açılış töreni saat, 9.45’te Atatürk Anıtına, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

    Açılış töreni programı Trakya Birlik İlkokulunda yapıldı, törene; Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Uğur ERGİN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Daire Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

    Trakya Birlik İlkokulundaki tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Trakya Birlik İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan Halk Oyunu gösterisinin ardından okul öğrencisi Emre KULA “İlköğretim Haftası” adlı şiirini okudu. Şiirin ardından 4. Sınıf öğrencileri tarafından okulöncesi ve 1. sınıfa başlayan öğrencilere, okula hoş geldiniz çiçeği sunuldu.

    Program İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın, İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasında; “Eğitim, milletimizin her bir ferdinin büyük bir inançla yürüdüğü en önemli hedeflerinden biridir. Bireyler, medeniyete ait tüm değerleri eğitim sayesinde öğrenir. Geleceğini eğitimde arayan gelişmiş toplumlar, eğitimin geleceğine büyük yatırımlar yaparak gelişimlerini ve ilerlemelerini sürdürürler. Yatırım, eşyaya değil, insana yapıldığında anlam kazanır. Zaman, eşyanın gücünü azaltırken, eğitimin gücünü arttırır. İnanıyorum ki bugün her birimizin yüreği aynı umutlarla çarpmakta, hepimizin yüzünde aynı duyguların parıltıları dolaşmaktadır. Çünkü ideallerimize bir adım daha yaklaştığımız yeni bir başlangıcı yaşıyoruz. Aynı heyecanı paylaşıyor ve aynı hedeflere yürüyoruz. Zihinlerin bilgiye, gönüllerin sevgiye ihtiyaç duyduğu günümüz dünyasında öğretmenlerimizin değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Fedakâr öğretmenlerimizin minicik fidanlara yaptığı bilgi ve sevgi aşıları, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltecektir.

    Toplumumuz, değerli öğretmenlerimizin ellerinden yayılan eğitimin ışığı ile aydınlanacaktır. Eğitim camiası olarak, öğrencilerimizin akademik başarılarını geliştirmenin yanı sıra onların en iyi biçimde kendilerini ifade etmelerini sağlayan kültür, sanat ve spor etkinliklerine, projelere, yarışmalara ve sosyal sorumluluk çalışmalarına etkin şekilde katılmalarını sağlama hedefimizi bu yıl da gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  Amacımız; Ulu Önder Atatürk’ün “Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.” sözünün rehberliğinde, geçmişin birikimini geleceğe taşıyacak donanıma sahip, idealist, çalışkan ve üretken gençler yetiştirmektir. Bu süreçte kuşkusuz en büyük görev, öğretmenlerimizin yanında çocukları için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen velilerimize düşmektedir. Eğitimde başarı, ancak tüm paydaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle gerçekleşebilir.

    Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftasını kutluyor, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının Ülkemiz, Edirne’miz, velilerimiz, öğrencilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarımız için sağlıklı, huzurlu ve başarılı olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

    Millî Eğitim Müdürümüzden sonra konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Uğur ERGİN konuşmasında; “sizlere Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın selamlarını getirdim. Bakanımız adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 10’ncu kalkınma planında eğitimin temel amacı, düşünme, algılama ve problem çözme yeteneği gelişmiş, demokratik değerleri ve milli kültürü özümsemiş, paylaşıma ve iletişime açık, sanat ve estetik duygular güçlü, özgüven ve sorumluluk duygusuyla girişimcilik ve yöneticilik özelliklerine sahip, bilim ve teknolojik kullanımına ve üretimine yatkın, bilgi toplumunun gerektirdiği temel bilgi ve becerilerle donanmış üretken ve mutlu bireylerin yetişmesi olarak belirlenmiştir. 62. Hükümet programında ise bilgi toplumu ayrı bir başlık ve hedef olarak alınmıştır. Bilgi toplumunun gerektirdiği teknolojik imkan ve donatım topluma kazandırılırken insanı yaşat ki devlet yaşasın politikası ana tema olmuştur. Böylece milletten aldığımız yetki ve gücü millete hizmet için kullanılması hedeflenmiştir. Eğitim alanında yapılan en önemli reform zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması olmuştur. Bu uygulama sonunda Türkiye’de ortalama öğretim görme süresi 5,5 yıl iken, 2013 yılında 7,6’ya yükselmiştir. Eğitim konusunda artık birinci öncelik milli ve manevi değerlerine bağlı, evrensel değerleri özümsemiş bir öğrenci profilinin yetişmesi için, eğitim müfredatı ve gerçek değerler eğitiminin oluşturulmasıdır. Bu bağlamda bizi biz yapan bizi başkalarından ayıran bize has önceliklerimizi bizden sonraki nesillere aktaracak olan tüm öğretmenlerimizi, öğrencilerimizin, yöneticilerimizin ve geleceğin teminatı olarak gördüğümüz çok kıymetli öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılını kutluyor. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

    Daire Başkanımızdan sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Edirne Valimiz Sayın DURSUN Ali ŞAHİN konuşmasında; “bugün bu güzel günde bu güneşli günde sizin de geleceğinin aydınlık olması dileğiyle sizlerle beraber olmanın mutluluğu içindeyiz. Sevgili öğrenci velileri bugün sizler için farklı bir gün, Eylül ayı hakikaten farklı bir ay. Eylül ayı bir anlamda hüzün ayı bir anlamda sevinç ayı. İşte bu ayda öğrencilerimizle, çocuklarımızla birlikte olmanın huzuru içindeyiz. Bu huzurun yanında masrafların da arttığını göz önüne alındığında ama geleceğe yatırım yapıldığı düşünüldüğünde son derece sevinçli olduğunuzu yürekten inanıyorum. Değerli öğrenci velileri, sizlerde bir zamanlar böyle idiniz şimdi böyle oldunuz Çocuklarımızda şimdi böyle ama onlarda 20-25 sene sonra sizin gibi olacaklar. O vesile ile bu günler tatlı günlerdir. İlimizde 4 bin öğretmen görev başı yapıyor. Çocukları eğitmenin huzurunu yaşıyor. 62 bin öğrencide ilimizde eğitim öğretime başlamış olacak. Bizim zenginliğimiz bugünün küçükleri yarının geleceği büyükleri geleceğin Valileri, Genel Müdürleri, Daire Başkanları, İl Müdürleri işte bunlar, biz yerlerimizi onlara bırakacağız. Tabii ki onlara bırakırken onlardan çok çalışmalarını isteyeceğiz. Çok çalışacaklar ki hedefe ulaşmayı sağlamış olacaklar. Çalışmak masa başında kitapla meşgul olmakla olur. Nasıl ki bal bal demekle insanın sadece ağzı tatlanır. Ama balı yemedikçe ondan besin değeri alamaz. Sizde kitapların beyninize verdiği değeri kabul edecek ve geleceğinizi ona göre belirlemiş olacaksınız. Biz sizler için merkezde 20 okulun her türlü aksaklıklarını giderdik. Yaz tatilinde bu onarımları yaptık. Size güzel bir okul hazırladık. Bu okulları temiz tutmakta sizin göreviniz. Biz onarımları tamamladık bundan sonra yük sizde, öğretmelerimizde. Öğrenci, veli ve öğretmenler üzerlerine düşen görevleri yaparak 2014-2015 eğitim-öğretim yılını en iyi şekilde tamamlayacaklarına inanıyorum” dedi.

    Konuşmaların ardından protokol, sınıflara girip öğrencilere ücretsiz ders kitaplarını dağıtmasının ardından 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni sona erdi.

   2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenleri kapsamında Trakya Birlik İlkokulundan iki öğrenci öğretmenleri ve Okul Müdürleri eşliğinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gelerek İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve ardından Millî Eğitim Müdürümüzle birlikte Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’i makamında ziyaret ederek, Eğitim ve Öğretimin açılışı sebebiyle çiçek takdim ettiler.

1    2    1    2

2    2    2    2

2    3    2    3

 3   3    3    3

3    3    3    3

4    1    4    4

4    4    4    4

4

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.