EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı Gerçekleştirildi.

    2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı açılışı, Atatürk Anıtına çelenk konulması ve Vali Fahri Yücel İlkokulunda düzenlenen program ile gerçekleştirildi.
2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı Gerçekleştirildi.

Eğitim Öğretim Yılı resmi açılış töreni 28 Eylül 2015 Pazartesi günü saat, 09.45’te Atatürk Anıtına, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından çelenk konulmasıyla başladı.

Açılış töreni programı Vali Fahri Yücel İlkokulunda yapıldı, törene; Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep GÜRKAN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Daire Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Vali Fahri Yücel İlkokulunda tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Okul öğrencisi İrem AYAZ “İlköğretim Haftası” adlı şiirini okudu. Şiirin ardından 4. Sınıf öğrencileri tarafından okulöncesi ve 1. sınıfa başlayan öğrencilere, okula hoş geldiniz çiçeği sunuldu. Öğrenciler adına okul öğrencisi Ela BÜYÜKDAĞLI bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Vali Fahri Yücel İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan Halk Oyunu gösterisi sunuldu.

Program İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın, İlköğretim Haftasının anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Millî Eğitim Müdürümüz konuşmasında; ” Yeni bir öğretim yılına başlarken geleceğimizin yıldızları olan öğrencilerimizle birlikte olmanın, öğretmenlerimizle ve velilerimizle birlikte bu anı paylaşmanın mutluluğu içinde olduğumu belirtmek istiyorum. İnanıyorum ki milletin kaderini omuzlarında taşıyan sevgili öğrencilerimiz, ATA´sının işaret ettiği hedeflere, bütün zorluklara aldırmadan yürüyecek ve daha güçlü bir Türkiye´nin varoluşunu gerçekleştirecektir.

Bu düşüncelerimizin umut ve temenni olmanın ötesinde bir gerçeğin ifadesi olduğunu belirtmek isterim. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk´ün öğretmenlere olan güvenine layık olmak ve gözbebeğimiz olan yavrularımızı böyle bir geleceğe hazırlamak, en büyük görevimizdir. Bütün gayretimiz ve bütün çabamız bu yöndedir. Öğretmenler olarak bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmek için gerekli olan bütün donanımlara sahip olmanın ve çağdaş eğitim modellerinin ve anlayışlarının eğitime yansıtılmasının bir zorunluluk olduğunun bilincinde olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Değerli Eğitimciler,

Bizler gelecek tasarımcılarıyız. Bir toplumun kaderinde eğitimin ne denli önemli olduğunun bilincinde olarak geleceğimizin teminatı öğrencilerimizi en mükemmel bir şekilde yetiştirmeye ve eğitmeye bu eğitim-öğretim yılında da devam edeceğiz.

Sevgili öğrenciler,

Sizler bizim kara sevdamızsınız, yarınlarımızsınız. Tatil döneminin ardından öğretmenlerinize, okulunuza ve arkadaşlarınıza kavuşmanın sevincini yaşıyorsunuz. İnanıyorum ki bu eğitim yılında daha çok çalışacak ve daha başarılı olacaksınız. Öğretmenlerinizin ve ailelerinizin daima sizlere destek olacağını unutmayınız. Bütün çabamız; araştıran, okuyan, inceleyen, bilgiyi sorgulayan ve ona ulaşmayı bilen, çevresiyle uyumlu, dünyada gelişen olaylara duyarlı, küresel düşünüp milli hareket edebilen, erdem sahibi kişiler olarak yetişmeniz içindir. Bu nedenle mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin kimliğini ve şahsiyetini hiçbir zaman kaybetmeyiniz. Şahsiyetini yitirmiş bir milletin, başarılı olmasının ötesinde var olması mümkün değildir. Bu kimlik kaybının yüzlerce milletin tarih sahnesinden çekilmesi ile sonuçlandığını hepimiz biliyoruz. Bizi tarih boyunca var eden bu milli şahsiyet, unutmayın ki aynı zamanda geleceğimizin de teminatıdır. "Damarlarımızdaki bu asil kandan" alacağımız gücün, başarının altın anahtarı olduğunu unutmayınız. Bu milli şahsiyetin oluşumunda eğitimciler olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sevgili velilerimizden beklentimiz de bu doğrultudadır.

Müfredat programlarımızın öğrencilerimizi bir bilgi küpü olmanın ötesinde birey olarak yetiştirmeyi amaçladığını hepimiz biliyoruz. Onların kişiliklerini geliştirmek, böylece onların düşünen, sorgulayan ve üreten bireyler olarak geleceğe atılmalarını sağlamak eğitimin en büyük amaçlarından biri haline gelmiştir. Unutmayalım ki milli ve manevi değerlerinin farkında olmayan bireylerin kendi şahsiyetlerini kazanmaları mümkün değildir.

Saygıdeğer Veliler,

Çocuklarımızı hayattan koparan, onların sosyalleşmesini olumsuz etkileyen ve bağımlılık haline gelen bilgisayar oyunlarının, internet alışkanlıklarının onlara büyük zararlar verdiği inkar edilmez bir gerçektir. Veliler olarak bu durumun önüne geçmek, onları tek yönlü iletişim ortamından koparıp gerçek anlamda bir iletişim ortamına taşımak, onlarla daha fazla vakit geçirmek zorundayız. Ayrı odalarda yaşadığımız ayrı dünyaların bizleri birbirimizden nasıl kopardığının ve bizleri nasıl bir felakete sürüklediğinin farkında değil miyiz? Çocuklarımızın arkadaşları zaten var, fakat onları anne ve babadan mahrum kılacak bütün yaklaşımlar, bu gün onlara zarar vermektedir. Sevgi ve ilgiyi esirgemediğimiz çocuklarımızı, anne baba otoritesinden mahrum kılmak, bütün emeklerimizi boşa çıkaracaktır.

Eğitim camiası olarak bizler; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve eğitime destek olan her gönüldaşımızla birlikte, büyük bir aileyiz. Hayatın en birinci işi eğitim olduğunun bilinciyle çocuklarımızı sadece akademik anlamda değil, onları her alanda özgün, etkin ve başarılı kılacak, kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif projelerle de güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Eğitimde başarı-başarısızlık ortak sorumluluğumuzdur. Hedeflediğimiz sonuç, ancak tüm paydaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle gerçekleşebilir. Çok iyi biliyoruz ki; geçmişin birikimini geleceğe taşıyacak olan, geleceğin eğitimini almış bugünün gençleri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftasını kutluyor, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının Ülkemiz, Edirne’miz, velilerimiz, öğrencilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarımız için sağlıklı, huzurlu ve başarılı olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep GÜRKAN, kendisinin de eğitimci kökenli olduğunu belirttiği konuşmasında, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında öğrencilere ve eğitim camiasına başarılı bir yıl dileyip, bu eğitim-öğretim yılının Edirne’ye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni etti.

Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN konuşmasında; “2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün Türkiye genelinde 22 milyon öğrenci okullarına başlıyor. Sizler için bu sene 136 okulun onarımını yaptırdık. Kitaplarınızı Devletimiz ücretsiz olarak temin etti. Eğitimde tasarruf olmaz. Eğitimde tutumluluk olmaz, eğitimde daha geniş olacaksın, daha çok masraf edeceksin, Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşacaksın. O hedeflere ulaşmak için alt yapı lazım. Edirne’de inşallah 2016 yılında bu alt yapı bitmiş olacak. Artık Edirne’de okul sorunu olmayacak. Bu yıl 12 tane okulun temelini attık. Edirne’de Atatürk’ün gösterdiği hedeflere yürüyerek değil koşarak gidecek” dedi.

Konuşmaların ardından protokol, sınıflara girip öğrencilere ücretsiz ders kitapları, Edirne Valiliği tarafından hediye edilen hikaye kitaplarını dağıttı. Edirne Valiliği tarafından düzenlenen okul bahçesinde ki basketbol ve voleybol sahalarının gezilmesiyle 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni sona erdi.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenleri kapsamında Vali Fahri Yücel ilkokulundan iki öğrenci öğretmenleri ve Okul Müdürleri eşliğinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze gelerek İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve ardından Millî Eğitim Müdürümüzle birlikte Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’i makamında ziyaret ederek, Eğitim ve Öğretimin açılışı sebebiyle çiçek takdim ettiler.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı   2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.