EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı.

   23 Nisan Ulusak Egemenlik ve Çocuk Bayramı şehrimizde çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı.

       23 Nisan Ulusak Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programı saat 10:00 da İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından Atatürk Anıtına İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulmasının ardından Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması, aynı anda Fatih Sultan Mehmet Ortaokulundan 7 öğrenci tarafından göndere bayrak çekilmesi ile başladı.

       İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; "Çocuk; gelecektir, umuttur, mutluluktur. Hayatı anlamlandıran sevginin kaynağı, insanlığın ortak değeridir. Barışın, kardeşliğin, özgürlüğün timsalidir.

        Baharın habercisi cemreler gibi, geleceğin müjdecisidir çocuklar. Dünyayı rengârenk donatan nadide çiçekler gibi, varlıklarıyla ruhumuzu huzura kavuşturan yaşam pınarlarımızdır.

     Tomurcuk misalidir her çocuk. İnsanlığın tüm değerlerini minicik yüreğinde taşır. Masumiyetin sembolü ve yaşamın sırrı yavrularımızın bir gülüşüne dünyalar değişilmez…

   Ne yazık ki, çağımızın her türlü imkânına sahip modern dünya, hatalarının en ağır faturasını onlara ödetmektedir. Yine de savaşlarla kaybolan insanlığın yeniden inşasının ümidi, tek sermayesi sevgi olan çocuklarımızdır. 

      Çocukların yüreklerinin gücü, bedenlerinin güçsüzlüğünü anlamsızlaştırır. Minik ellerinden tuttuğumuzda bizi geleceğe taşıyacak enerjiyi onlardan alırız. Zaman, bizlerin üzerindeki sorumluluğu onların omuzlarına yüklemek için bekler. Bu nedenle çocukların eğitimi, sadece aileyi değil, ülkeyi, hatta medeniyeti ayakta tutar.

      En büyük arzumuz, tek damla gözyaşının dökülmediği, dünyada barış ikliminin hâkim olmasıdır. Bütün çabamız bu büyük ideal içindir. Tarihimiz; coğrafyamızda asırlarca hüküm süren kardeşliğin en güzel örneklerinin şahididir.

        Bu anlamlı günde şehrimiz, balkanlardan gelen güzide misafirlerimizle şenlenmiş, dostluk köprülerinin temelleri adeta yeniden inşa edilmiştir.

        Bugün, Ulu Önder Atatürk’ün: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Yürekten haykırışını, çocuklarımızın daha iyi anladığına inanıyorum.  

       Bu vesileyle TBMM’nin kuruluşunun 95. Yılında gözbebeğimiz çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor; başta bugünü çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

        İl Millî Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından, ilkokullar ve ortaokullar arasında yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Yarışmalarda üçüncü olan öğrencilere ödülleri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Serhat OCAK tarafından, ikinci olan öğrencilere İl Emniyet Müdürü Sayın Armağan Adnan ERDOĞAN tarafından, yarışmada birinci olan öğrencilere ödülleri ise İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından verildi.

         Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çelenk Sunma ve Bayrak Töreni, kompozisyon ve şiir yarışmasında birinci olan öğrencilerin eserlerini okumasının ardından sona erdi.

     Çelenk sunma ve bayrak töreninin ardından oluşturulan kortej, Belediye Bandosu eşliğinde, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN başkanlığında Atatürk Anıtı önünden başlayarak Saraçlar Caddesi’ni takiben kutlamaların ilk adresi olan 25 Kasım Stadyumuna geldiler.

       Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sayın Hidayet ARI ve Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep GÜRKAN’ın da katıldığı 25 Kasım Stadyumunda gerçekleştirilen kutlamalarda, yabancı ülkelerin öğrencileri, komşu illerden gelen öğrenciler ile ilimiz öğrencileri tarafından çeşitli oyun ve gösteriler gerçekleştirildi. Çocuklar, kendileri için kurulan oyun alanlarının da gönüllerince eğlenirken, profesyonel kişi ve gruplar tarafından sahnelenen İlizyon, İp Cambazı, ateş adam gösterilerini de beğeniyle izlediler.

         Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının bir diğer adresi ise Saraçlar Caddesi oldu. Burada saat 13.00 itibariye başlayan etkinliklerde, ilimiz öğrencileri ile misafir ülke ve illerden gelen öğrenciler tarafından sahnelenen dans ve müzik gösterileri, şenlikleri izlemek için gelen çocuklar, aileleri ve halk tarafından ilgiyle izlendi.

          Profesyonel grupların da sahne gösterisi gerçekleştirdiği şenlik alanında ayrıca gün boyunca yüz boyama etkinliği ile balon ve bayrak dağıtımı yapıldı.

2   2   22   2   22   2   22   3   33   3   33   3   33   3   44   4   44   4

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.