EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

“ Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.”                                  Mustafa Kemal ATATÜRK
24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

     Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler günü ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

     24 Kasım Öğretmenler günü kutlama törenleri, Edirne İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN başkanlığındaki İl Kutlama Kurulunun Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN tarafından makamda kabulü ve ardından Atatürk Anıtına İl Millî Eğitim Müdürümüzün tarafında İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelenginin konulması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunması ile başladı. Çelenk sunma töreninin ardından törene katılanların oluşturduğu kortej Belediye Bandosu eşliğinde kutlamaların yapılacağı Edirne Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Konferans Salonuna geçti.

     Halk Eğitim Merkezindeki törenler, Türk Milli Eğitimine emeği geçmiş ebediyete intikal eden ve görevi başında şehit olan öğretmenler ile Başöğretmen Atatürk’ün anısına Saygı Duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törene Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Vali Yardımcılarımız, İl Millî Eğitim Müdürümüz ve İl Protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

    Programda mesleğe yeni giren öğretmenler adına Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Öğretmeni Abdurrahman BEŞER, emekli olan öğretmenler adına da Emekli Okul Müdürü Remzi ÇINARKÖK konuşma yaptı.

    İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında; “Öğretmen umuttur, güvendir, gelecektir. Milletimizin var oluşunun ve yarınlarının mimarıdır. Ülkemizin her köşesine ulaşan güzelliklerin arkasındaki en önemli güçtür. Toplumun damarlarına yayılan sevginin, saygının kaynağı, kazanılan başarının anahtarıdır. Her öğrenci cevherdir, her öğretmen ise onu mücevhere dönüştüren sanatkârdır. Hedefine ulaşan öğrenci, öğretmenin de ulaştığı hedeftir. İdeallerimiz, öğrencilerimizin idealleridir. Öğrencinin gönlünde ve gözünde öğretmen, her şeydir. Tükenmez bir bilgi ve sevgi pınarıdır. Geleceğimize açılan kapı, bir insan yetiştirme sanatçısıdır. Öğretmenlik, hiç sönmeyen bir mum gibi kendini asla tüketmeyen, toplumu aydınlattıkça kendini yücelten bir meslektir. Emekliliği olmayan, her zaman toplumun önünde, vazifesini ömür boyu devam ettiren kutsal bir makamdır. Ve öğretmenlik hakkı ödenemeyecek bir payedir. Öğretmen, geleceği öğrencisinin gözünde görür, yüreğinde yaşar. Bir anne-baba gibi o sevindiğinde sevinir, üzüldüğünde üzülür. Anne-babanın sadece evladına olan ilgisini, yüreğine sığdırdığı binlerce öğrencisiyle paylaşır. Birikimiyle, çabasıyla eğitimin en önemli lideri öğretmenlerimiz, asla ve asla karşılık beklemeden, gelecek adına, ülkemiz adına ve insanlık adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan geleceği inşa etmektedir. Toplumumuz da öğretmenlerimize hak ettiği desteği ve değeri vermekte, öğrencilerimiz de ulaştıkları başarılarıyla öğretmenlerimizi ödüllendirmektedir. Hata yapmanın imkânsızlığının idrakinde bir mesleğin mensupları olarak, taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle geleceği ilmek ilmek örme gayretindeyiz. Amacımız, Başöğretmen Ulu Önder Atatürk’ün “ Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.” veciz sözündeki mesajı gerçekleştirmektir.

    Unutmamalıyız ki, tüm değerlerin anlamını yitirdiği günümüz dünyasında, minik yüreklere ilgiyle, sevgiyle, bilgiyle dokunuşunuz, milletimizi aydınlık ve güçlü yarınlara ulaştıracaktır. Her şey sizin, şefkat dolu kalbinizde, bilgiyle donanmış zihninizdedir. Gelecek sizin ufuk çizginizde ve paha biçilmez emeğinizdedir. Öğrenmenin, öğretmenin veüretmenin zevkini beraber yaşadığımızdünyanın en değerli pırlantaları, geleceğimizin teminatı çocuklarımız, sizlere emanettir. Emeğinizin bir çığ gibi büyüyerek çağları etkileyeceğine; eğittiğimiz bireylerin, aileyi, toplumu, ülkeyi, hatta tüm dünyayı değiştirme gücüne ulaşacağına can-ı gönülden inanıyorum. Karşılıksız vermeyi ilke edinmiş, bir teşekkür ve bir tebessümle yetinmesini bilmiş fedakârlık abidesi öğretmenlerimiz, sizlere bu milletin her bir ferdi minnettardır.

    Bu duygu ve düşüncelerle, en az bizler kadar bugünün heyecanını yaşayan öğrencilerimizin, geleceğin ve bugünün ihtişamlı dünyasının sessiz kahramanları, değerli öğretmenlerimizin Öğretmeler Gününü kutluyor, ebediyete intikal eden başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Saygılarımla” dedi.

    Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN yapmış olduğu konuşmasında; “ Değerli Protokol, mesai arkadaşlarım, sevgili öğretmenler; Bu gün bir öğretmenler gününü daha idrak ediyoruz. Hep birlikte bunun sevinci içerisinde tarihi bir mekanda toplanmış bulunuyoruz. “Sen öğretmen olmalısın kardeşim, sen namussun, vicdansın, adaletsin, sen müspet ilimsin kardeşim, sen irfansın, inançsın kardeşim, sen buram buram tüten vatan sevgisi, sen burcu burcu kokan Türklük duygususun, sen öğretmen olmalısın kardeşim, sen öğretmen olmalısın” Değerli konuklar, sevgili öğretmenlerim; sözlerime şairin bu dizeleriyle başlamak istedim. Bu özel ve anlamlı günde siz sevgili öğretmenlerimizi anmak ve anlatmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Biliyoruz ki 24 Kasım 1928 Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihidir. 1981 tarihinden bu yana 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Ben sözü, özü incelikli anlatan bu şiirle sevgili öğretmenlerime diyorum ki, Sen namussun, vicdansın, adaletsin, ilimsin, yeri geldiğinde anasın ve babasın. Emeğin ve hakkın ödenmez diyorum.  Öğretmenlik en soylu mesleklerdendir. İyi bir öğretmen iyi bir ressamdır. Ama resimlerini tualde değil insan ruhunda ölümsüzleştirir. Bu yüzden farklıdır bu meslek, çünkü çalan son zille öğretmenin işi bitmez, çünkü onun işi yüreğindedir, evindedir, sokağındadır, çarşıdadır, pazardadır, o hep öğretmendir, öğretmen olmak onun kaderidir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK eğitime ve eğitimciye ne kadar önem verdiğini hem sözleriyle hem de yaşamı boyunca örnek davranışlarıyla göstermiştir. O Öğretmenlere derki, “Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır” diyerek kurduğu bu yeni ülkenin bütün sorumluluğunu onlara bıraktığını ifade etmiştir. Öğretmen sadece öğreten değildir, onun toplumda örnek olma vasfı vardır. Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halkla beraber olmalı, halk öğretmeninin çocuğa yalnız alfabe öğreten biri olarak görmemeli, onu her şeyiyle örnek olmalıdır. Öğretmen olmak demek her şeyiyle örnek olmak demektir. O öncelikle ince ince işlediği, yıllarca emek verdiği öğrencisini düşünür. Öğretmenlerimiz her güne yeni bir sevgi ile, yeni bir aşk ile başlar. Yunus’un ifadesi ile “ her gün yeniden doğarız, bizden kim usanası”.

    Sevgili öğretmenlerimizi ve değerli misafirlerimizi bu duyguyla selamlıyorum. Öğrencilerimizi ve çocuklarımızı, yarınlarımızı sizlere emanet ediyorum. Diyorum ki Yüce Atatürk’ün ifadesi ile “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyor, sizlere selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

    Konuşmaların ardından öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenlerimiz Öğretmenlik Andı yemini ederken, öğretmenler günün nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri verildi.

    24 Kasım Öğretmenler Günü programı Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan Umut Çocukları adlı oratoryo ile devam etti. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İdareci ve öğretmenlerinin hazırlamış oldukları video klip gösterisinin ardından öğretmenler günü kutlama programı 24 Kasım 2013-24 Kasım 2014 tarihleri arasında emekli olan öğretmelerimize Hizmet Şeref Belgeleri ve Şiltlerinin Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN tarafından verilmesinin ardından sona erdi.

    24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Müdürlüğümüz Sergi Salonunda öğretmen eserlerinden oluşan Resim Sergisi açılışı yapılmış olup, kutlamalar kapsamında; Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Salonunda öğretmenlerimize yönelik 18.30 da düzenlenen kokteylin ardından program saat 19.30’da Devlet Türk Müziği Topluluğu eşliğinde TRT Devlet Sanatçısı Melihat GÜLSES’in Öğretmenler Günü Özel Konseri ile devam etti. 

2   2   22   3   33   3   33   3   33   3   22   2   22   4   4   4   4   4   4   4   4

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.