EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan değerli öğretmenlerimiz için 24 Kasım öğretmenler günü kapsamında ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.  
24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Etkinlikler Düzenlendi.

Müdürlüğümüz İl Kutlama Kurulundan Sayın Valimize Ziyaret.

İlimiz 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan CIRIT başkanlığındaki İl Kutlama Kurulunun Valimiz Valisi Sayın Günay Özdemir’i makamında ziyaret etmesiyle başladı.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz başkanlığındaki İl Kutlama Kurulunu kabulünde tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından Sayın Valimize üzerinde adının yazılı olduğu Türk Bayrağı hediye edildi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt başkanlığında, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla Atatürk Anıtı önüne Çelenk sunma töreni düzenlendi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından Atatürk Anıtına Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulması ile başlayan Atatürk Anıtı önü Çelen sunma töreni, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimiz ve şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından sona erdi.

 

Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk Anıtı önünde oluşturulan kortej, etkinliklerin bir diğer adresi olan Edirne Merkez Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçti.

 

Öğrencilerimiz tarafından sahnelenen “A’dan Başlar Aydınlık” Adlı Gösteri Katılımcıları Duygulandırdı.

 

Geleceğimizi şekillendiren öğretmenlerimiz için Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Öğretmenler Günü programı düzenledi.

 

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve Edirne Halkının katıldığı program, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimiz ve şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

 

Mesleğe yeni başlamış bir öğretmenimiz ile emekli olan bir öğretmenimizin duygularını ifade eden konuşmalarının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından yapıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, konuşmasında: “Sayın Valim, Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Öğrencilerim; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün Millet mektepleri Başöğretmenliğini kabulü nedeniyle 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anar, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar, sizleri saygı ve sevgilerimle selamlarım.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmen arkadaşlarıma başarılı ve huzurlu yıllar diliyorum. Meslekten emekli olmuş öğretmenlerimize ve personelimize yapmış oldukları hizmetler dolayısıyla minnet ve saygılarımı sunuyorum.

Çok özel, çok yüce bir mesleğin sahibi olarak, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, Sevgi ve fedakârlık gerektiren, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil sesi ile başlayıp bitmeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevdir Öğretmenlik.

Hayat merdivenine henüz ilk adımını bile atmamış, anne babaların öpmeye bile kıyamadığı minik yavrular merdivenin ilk basamağını bizlerle çıkmak için ellerinden tutmamızı beklemektedirler. Hayatın gittikçe zorlaştığı ve karmaşıklaştığı günümüzde, zorluklarla savaşabilmek, ayakta kalabilmek için yeterli bilgi ve becerilerle donatılmak amacıyla iki dudağımızın arasından çıkacak kelimelere kulak kesilmektedirler.

Demokrasi ve insan haklarına saygının vazgeçilmez değer olduğu günümüzde, çocuklarımızın öncelikle biz öğretmenlerin tutum ve davranışlarında bu erdemleri görmeye ihtiyaçları vardır. Dünyada çocuk ölümlerinin arttığı, denizlerin bir mezarlık haline döndüğü, büyük devletlerin ürettiği silah ve bombaların Ahmetlerin, Ayşelerin, Fatmaların üzerinde yaşına bakılmadan denendiği şu günlerde çocuklarımıza, evlatlarımıza, siz öğretmen arkadaşlarım iyiyi güzeli yaşanacak bir dünya özlemiyle öğretmeniz gerekmektedir.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili, tüm güzellikleri ve farklılıklarıyla birlikteliğin sembolü olmuş bir coğrafyadır. Bu coğrafya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ayrıca bu kelimeye Avrupa’da, Ortadoğu’da, Asya’da, Afrika’da anlamlar yüklemiştir. İşte bunu kabul etmek istemeyen dış mihraklar bu dünyanın en güzel coğrafyasına sahip olan ülkemizi ve Milletimizi bölmek için Irkımızı kullanarak, dinimizi kullanarak FETÖ’süyle PKK’sıyla vb. terör örgütleriyle vatanımıza kast etmeye çalışmaktadırlar. 15 Temmuz bunun en büyük göstergesi olmuştur. Akif’ in dediği gibi “asımın nesli nesilmiş meğer gerçek, çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” düsturu ile yetiştirdiğimiz bir nesil yani asımın nesli bu teröristlerin tanklarının kurşunlarının önünde bayrağımız ile imanı ile durarak bu ihaneti engellemiştir. Bu nesli yetiştiren kişiler siz değerli öğretmen arkadaşlarımdır. Bizler bu vatanın, bir çakıl taşını bile kimseye vermedik vermeyeceğiz.                      

Bu vatanı böldürmeyiz, bu ezanı dindirtmeyiz, bu bayrağı indirtmeyiz. Bu bayrağı taşıyanlar ve bize emanet edenler Sultan Alparslanlar, Süleyman Şahlar, Ertuğrul Gaziler, Osman Gaziler, Sultan Muratlar, Fatihler, Yavuzlar, Kanuniler, Barbaroslar, Ulubatlı Hasan’lar, Hasan Tahsin’ler, Sütçü İmamlar ve Ömer Halis Demir’ler ve Gazi Mustafa Kemal’lerdir.

Böylesine önemli bir görevi üslenen topluluk olarak, biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için bahçe duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız. Akşemseddin’ in Fatih Sultan Mehmet Han’a söylediği ve Arif Nihat Asya’nın her zaman öğrencilerine verdiği öğüdünü burada dile getirmek istiyorum:

“Dağ ne kadar yüksek olursa olsun yol onun üzerinden geçer. Sen dağ olmaya heveslenme asla gururlanma yol ol ki herkes senin üzerinden geçerken sen dağların üzerinden bile geçesin”.

Yine Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün şu sözlerini unutmayalım:” Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. “

Bu anlayışla ülkemiz insanının her bir ferdinin değerli olduğunu asla unutmayıp, bu bilinçle hareket etmeliyiz. Her bir öğrencimizin ayrı bir değer olduğu ve farklı zenginliklere sahip olduğu gerçeği ile onların var olan gizli güçlerini ortaya çıkarmak için gayret göstermeliyiz. Unutmayalım ki kendi değerlerini unutanlar veya kendi değerleri ile yaşamayanlar kendilerine ait bir dünya kurma iddiasında da bulunamazlar. Eğer biz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini her yerde yüksek sesle haykırıyorsak, bu hedeflere siz öğretmenlerimizin yetiştireceği vatanını, bayrağını, milletini ve en önemlisi ülkesini seven yeni nesillerle ulaşacağız.

Sen kutup yıldızı gibisin, deryada yolunu kaybedenlere, karada rehber arayanlara yol göster, ışık ol, yolcularının yolunu aydınlat. Ustasın sen öğretmenim işle yürekleri, işle beyinleri ama sakın kırma, dökme, parçalama, senin engin yüreğin, bitmeyen sevgin var, bölüştür öğrencilerine.

Hünerlisin, Zafer senin, gelecek senin öğretmenim. Sen yaşamın merkezine kendini hiç koymadın bundan böyle de koyma, dünyanın ta merkezine öğrencilerini koy. Sana güveniyoruz öğretmenim.

Sayın Valim, Değerli Konuklar, Sevgili Meslektaşlarım; Bu inanç ve güven duygularımla çalışanı ve emeklisi ile tüm Milli Eğitimin teminatı, ışığı, ümidi olan Öğretmenlerimizin "ÖĞRETMENLER GÜNÜ” nü kutluyor, aramızdan ebediyete ayrılan öğretmenlerimize Cenab-ı Mevla’dan rahmet dilerken, en içten duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, yapmış olduğu konuşmasında: “ Sonsuzluğa uğurladığımız Başöğretmen, Eşsiz Türk Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Değerli öğretmenim; anlamlı bir günü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türk öğretmenine verilen değerin, duyulan saygının, yeniden doğuşunun sevincini yaşıyoruz. Kutsal bir görevin içerisinde olan Türk öğretmeninin, kendisine değer verildikçe kutsallaşacaktır. Elleri vardır öğretmenin; bende ki alın yazısını yazar, dağıtır kopkoyu karanlıkları, ellerin yüzlerimizde bahar. Yüreğin vardır öğretmenim; içinde ne kötülük ne de kin, sevgiyle, iyilikle, bilimle dolu, hep vatan için çarpar yüreğin.

Öğretmenlerimiz varıyla, yoğuyla kendini adamıştır eğitim davası için. Onda vatan sevgisinin en büyüğü, onda Millet aşkının en yücesi vardır. O çocukların anası, babasıdır. Öpülesi eller, kalem tutan eller, öpülesi eller, kalem tutturan eller. Okutan kulaklar, okutturan kulaklar; O güçlü ilminle vatanı vatan yapan, insanı insan yapan büyük insan öğretmenlerimiz. Bu kadar kutsalsın. Ne kadar yazsak, ne kadar anlatsak dile getirebilir miyiz büyüklüğünü?   

Senin haklı sözlerinle anlattıklarını, ben anlatabilir miyim seni? Cehalet düşmanı, kültür mirasçısı, güzide insan.” dedi.

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, konuşmasının sonunda Cemal Kuntay´ın Türk Öğretmenine adlı şiiri okudu.

Protokol konuşmalarının ardından Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın öğretmenler günü mesajı program sunucusu tarafından katılımcılara okundu.

Mesleğe yeni başlayan aday öğretmelerimizin öğretmenlik yemini ettiği programda, öğretmenler günü kapsamında öğrencilerimiz arasında düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmaları ile öğretmenlerimiz arasında düzenlenen anı yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Program, İlhami Ertem Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “A’dan Başlar Aydınlık” adlı gösteri ile devam etti. Öğrenciler tarafından sahnelen gösteri katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı, ilimiz okullarında görevli öğretmenlerimizin müzik şöleninin ardından, 24 Kasım 2016 – 24 Kasım 2017 tarihleri arasında emekli olan öğretmenlerimize Hizmet Şeref Belgeleri ve Şiltlerinin verilmesi ile sona erdi.

25-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.