EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Program Düzenlendi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında, geleceği inşa eden fedakâr öğretmenlerimiz için Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni ile Edirne Halk Eğitimi Merkezinde program düzenlendi.
24 Kasım Öğretmenler Günü Kapsamında Program Düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından Atatürk Anıtı’na İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelengi Sunuldu.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından Atatürk Anıtı’na Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulması ile başlayan Atatürk Anıtı önü Çelen sunma töreni, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimiz ve şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından sona erdi.

 

Çelenk sunma töreninin ardından Atatürk Anıtı önünde oluşturulan kortej, etkinliklerin bir diğer adresi olan Edirne Merkez Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları Kapsamında Halk Eğitim Merkezinde Program Düzenlendi.

 

Edirne Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programına Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp, Edirne Milletvekili Sayın Okan Gaytancıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Fatih Karabacak, Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, ilimiz protokolü, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklâl Marşı’mızın okunması ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programında, mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına konuşma Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğretmeni Sayın Eminle Ünlü tarafından, emekli öğretmenler adına konuşma ise Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu’ndan emekli olan Sayın Recep Mümin Devren tarafından yapıldı.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında: “İnsan dünyaya geldiğinde, daha bebek iken, gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba ve ailedeki fertlerdir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer.

Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuk bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen kılavuzunda sistemli bir eğitimle, yönlendirmeyle alır.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.

Öyle demiyor muydu 24 Mart 1923’de Kütahya Lisesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Muallime hanımlar ve Muallime efendiler! Memleketimizi, toplumumuzu, gerçek hedefe gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.

Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır.”

Her biri ciğerparemiz olan evlatlarımızın eğitim ve öğretimini emanet ettiğimiz öğretmenlerimize, okul idarecilerimize ve eğitim camiamızın tüm mensuplarına çok önemli sorumluluklar düşmektedir.

Güçlü bir medeniyetin öncüsüdür Türk Milleti. Tarihe baktığınızda, Anadolu’ya ilk gelen Hoca Ahmet Yesevi’nin yetiştirdiği öğrenciler değil midir? Sarı Saltuk Hoca Ahmet Yesevi’nin talebesidir. Sonra Sultan Alp Arslan, Sultan Melikşah, Süleyman Şah, Ertuğrul Gazi, Osmangazi, I. Murat, Sultan Fatih, Beyazıt, Kanuni, Yavuz ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hep bu şahsiyetlerin arkasında bir öğretmen yok mudur? Elbette vardır.

İşte biz, bu ülkenin kaderini çizen kişileriz.

Bizler çoklukta- birlik anlayışının önünü açmalıyız. Bu anlayış, biz ve öteki ayrımlarını aşarak “hepimiz” olma bilincini diri tutacaktır. Hepimiz, aynı takımdayız duygusunu hissettirecektir. Böylelikle ortak bir mutabakat sağlayıp, “çocuklarımızın” ortak paydasında buluşacağız.

Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılına, iki yüzüncü yılına, bininci yılına bizler yetiştirdiğimiz öğrencilerimizle ulaşacağız.

2023 Eğitim Vizyonu 23 Ekim’de Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya SELÇUK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde açıklandı. Bizler de bu vizyonun başarıya ulaşması için çalışmalarımızı arttırdık.

Geleceğimize yön verecek vizyonumuz, müfredatı bilgiden beceriye, beceriden görgüye taşımayı hedeflerken, başarının anahtarı olarak öğretmeni görmektedir ve nitekim de her Eğitim Sistemi öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve öğretmenin niteliğini aşamaz. Öğretmenlerimizin başarılı olduğu bir sistemde çerçeve müfredat yeterlidir. Usta bir öğretmen, müfredatı çocukların ihtiyacına göre anında yeniden inşa eder, fırsat Eğitimi yapar. Müfredat kelimesinin kökü “Fert” ten gelir. O fert çocuktur, öğrencidir. Onun içinde saklı olan cevherdir.

Bu cevheri mücevher yapacak oyuncular ise öğretmenlerdir. Şahsiyeti şahsiyet bina eder. Bu yüzden 2023 Eğitim vizyonumuzun ana aktörü, Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği gibi öğretmenlerdir.

Vakti geldi artık Eğitimde dünyayı sarsmanın. Bunu hep birlikte yapacağız. Biz bu ülkenin Eğitimi, şu ülkenin Eğitimi diye artık konuşmayacağız. Tüm dünya Türk Eğitim Sisteminin başarısını konuşacak. Sizlerin sayesinde.

Ben öğretmenim çocuklar,

Unuttuğunuz yüzleriniz bende.

Gülüşleriniz, gözleriniz,

Dolaştığınız bahçelerde kalan

İzleriniz bende.

 

Bazen sevgiyle dolu,

Bazen kırılmış,

Ama her zaman taze

O duygulu, sıcak, afacan,

Cana can katan sözleriniz bende.

 

Ben öğretmenim çocuklar

Şimdilerdeki değil, eski sislerle yaşarım

Düşersiniz düşerim, koşarsınız koşarım.

İçimi bir tuhaf eder kan,

Sıyrılmış kollarınız, çizilmiş dizleriniz bende.

 

Unutamam hiçbirinizi,

Bininizi, on bininizi,

Kendiniz bile unuturken o günlerdeki kendinizi

Ben görürüm, siz görmeden geçersiniz bazen,

İncinir o eski dost yüzleriniz bende.

 

Ben öğretmenim çocuklar,

Ayrılsam da sizinleyim sınıfta, bahçede sokakta.

Hani arada bir kararırdı bakışlarınızda yeşil tahta

Benim de içim kararırdı o zaman,

O zaman benden kaçan gözleriniz bende.

 

Sizi yüceltmede sabırsızlanır titizlenirdim,

Taşardı sesim koridorlara, salonlara,

Kayar gibi olurdu altınızda sıra.

İşte o vurucu rüzgârda savrulan

Uçuk benizleriniz bende.

 

Bu kardeşten kardeş, babadan baba adama

Ne oldu dercesine kesilirdi nefesleriniz.

Bırakır mıydım eksik kalsın sizde bir yan

Bilgiden, sanattan, insanlıktan…

O gün o çığlığı koparan sizlersiniz bende.

 

Ben öğretmenim çocuklar.

Usul usul, ince ince

Bereketli yağmurlar gibi yağmak isterim üstünüze.

Çalsın bütün ziller tepelerden, doruklardan

Yine bu gün son dersiniz bende…  (Coşkun ERTEPINAR)

Tüm bu duygu ve düşüncelerle öğretmen arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarken, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemiz için mücadele eden tüm şehitlerimize, gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara uzun ömür, sağlık ve afiyetler diliyorum. Eğitime yatırım yapan tüm vatandaşlarımızı kutluyorum.” dedi.

 

Valimiz Sayın Ekrem Canalp, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, her mesleğin, mesleğini severek yapan kişiler için kutsal olduğunu ancak öğretmenlik mesleğinin her çocuğun hayalindeki meslek olduğunu, öğretmenlerin, çocukluk ve gençlik döneminde insanları derinden etkileyen kişiler olduğunu söyledi.

 

Valimiz Sayın Ekrem Canalp, konuşmasının devamında: “"Ailenin dışında en büyük etmen okuldur ve öğretmenlerdir. Öğretmenler sadece öğrencileri değil, toplumu da şekillendirirler. Toplum bizlerin toplamından oluşuyor. Biraz geriye gidin ve bakın, mutlaka sizi derinden etkileyen bir öğretmeniniz vardır. Bazen sırf sadece o öğretmeniniz tavsiye ettiği kitaplar sizi derinden etkilemiştir. Bu gerçeğin çok farkında olan ve bizlere çok iyi rehberlik etmiş olan Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller sizlerin eseri olacaktır” diyerek bunu anlatmıştır. İçerisinde yaşamış olduğumuz Yüzyıl bilgi çağı olarak ifade ediliyor. Bilgi çağının da esas yüklenicisi, okullarımız, üniversitelerimiz, toplumunun her kademesinde eğitim ile ilgili çaba gösteren herkes, ama en önemlisi de siz öğretmenlerimizsiniz. Üzerinizde ağır bir yük ve ağır bir vebal var. Bu ağır vebal de, esas itibariyle milletimizin geleceği olan gençlerimizdir, geleceğimizdir.

Değerli öğretmenlerim; sözlerime son verirken, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Emekliliğe ayrılmış olan öğretmenlerimize gelecek hayatlarında mutluluklar ve sağlıklar diliyorum. Siz değerli öğretmenlerimizi de sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.    

 

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan aday öğretmenlerimizin “Öğretmenlik Andı” yemini ettiği programda, 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle ilimiz merkezinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz arasında düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz arasında düzenlenenÖğretmen Anıları” yarışmasında dereceye giren öğretmenlerimize ödülleri verildi.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi yönetici, öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğretmenler Günü” isimli gösterinin sahnelenmesi ve 24 Kasım 2017- 24 Kasım 2018 tarihleri arasında emekli olan öğretmenlerimize Hizmet Şeref Belgeleri ile Plaketlerinin verilmesinin ardından sona erdi.

24-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.