EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında Farkındalık Yaratıldı

   Engellilerin sorunlarını görme ve gösterme, engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntılara farkındalık yaratmak için tüm dünyada ve ülkemizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında Farkındalık Yaratıldı

    Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye´de de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Engellilik konusu yalnızca engelli vatandaşları ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir. Engellilerin sorunlarını görme ve gösterme, engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntılara farkındalık yaratmak için tüm dünyada ve ülkemizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.

     3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında ilimiz özel eğitim okullarında farkındalık yaratmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlendi. Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler Okulunda düzenlenen etkinliğe İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Ahmet Turan ATEŞ, Edirne Emekli Öğretmenler Derneği Başkanı Sayın Şeref BALKAN, Ş.Ö. Adnan Tunca İşitme Engelliler Okulu idareci, öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı.

      Program Saygı Duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlarken işitime engelli öğrenciler İstiklal Marşımızı sahnede işaret dili ile okudular.

     İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Sayın Genel Sekreterim, mesai arkadaşlarım saygıdeğer veliler sevgili öğrenciler, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, yaşan standartlarının geliştirilmesi ve engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın arttırılması açısından önemli bir gündür.

    Engellilik, yalnızca engelli bireyleri değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren ve etkileyen önemli bir durumdur. Evrensel hukuk açısından da engelli bireylerin yaşam standartlarının iyileştirilmesi devletlerin ödevi, toplumların temel sorumluluğu ve gelişmişlik ölçütüdür. Toplumsal hayatta engellilere sağlanan fırsat ve imkanlar, toplumların gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber; insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır.

      Bu noktadan hareketle nüfusumuzun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam gibi sorunlarını temel insan hakları kriterlerine göre çözmek en büyük vazifemizdir. Engellilerin insan hak ve onuruna yakışır bir şekilde, eğitim öğretim hayatına katılmalarını, çalışkan, üretken ve başarılı birer vatandaş olarak yaşamalarını sağlamalıyız. Engelli bireylerin üretici olduğu, karar mekanizmalarına ulaşabildiği ve toplumla iç içe, haysiyetli, yaşamını sürdürebildiği bir dünyanın inşası için birlikte hareket etmek, insan hakları ve demokrasiye değer veren toplum olmanın gereğidir. Bizi çok mutlu eden bir husus şudur ki, son dönemde Türkiye Cumhuriyeti Devleti diğer ülkelere örnek olacak şekilde engelli vatandaşlarımıza çok büyük imkan sağlamıştır. Eğitimde, istihdamda ve özellikle eşitlik noktasında atılımlar gerçekleştirilmiştir. Anayasada engelli vatandaşlarımıza istihdam konusunda pozitif ayrımcılık sağlandı.

      Bu düşünce ve temennilerle, öncelikle engelli bireylerin hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm aramayı, gerekli, olan bütün olanakları sağlamayı görev olarak saydığımızı belirtir, başta Serhat şehrimiz Edirne’mizde çalışan ve eğitim görmekte olan engelli vatandaşlarımız olmak üzere, tüm ülkemizde yaşamakta olan engelli vatandaşlarımıza huzur içerisinde yaşayacakları engelsiz bir ömür dilerim” dedi.

      İl Millî Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından okul öğrencileri tarafından hazırlanan müzikli sahne gösterileri ve Ağustos Böceği ile Karınca kısa oyununu katılımcılar tarafından büyük beğeni ile izlendi. Program, etkinlikte yer alan tüm öğrencilerin hep birlikte söylediği şarkı ile sona erdi.

       Programın ardından katılımcılar öğrenciler tarafından hazırlanan sergiyi gezdiler.

       3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN İlimiz merkezinde bulunan Faika Erkut Özel Eğitim Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi, Edirne Özel Eğitim Uygulama Okulu ile Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler Okullarına ziyaretlerde bulunarak, öğrenciler tarafından hazırlanan etkinlikleri izleyip yapmış oldukları faaliyetler hakkında bilgi alıp öğrencilerle sohbet ettiler. 

2   2   22   2   22   2   22   3   33   3   3   3   3   3   3   3   4 4   4   4   4

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.