EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması İl Finali Gerçekleştirildi.

  6 Nisan 2016 Çarşamba günü final oturumu dahil olmak üzere toplam 5 oturumda yapılan Edirne İl finali yarışmasına, İlimiz Merkez ilçe dahil olmak üzere toplam 9 ilçenin kazanan okulları katıldı. 
AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması İl Finali Gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği’nin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu, kısa adı ile “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” 25 Aralık 2014 tarihinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulanmaya başlanmıştır.

İki yıl sürecek olan projenin hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Proje, özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamaktadır.

Proje ile düzenlenen AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması kapsamında İlimiz Merkez ilçe dahil olmak üzere toplam 9 ilçede yapılan yarışmalar sonucunda birinci olan okullarımız il finalinde yarışmaya hak kazanmışlardır.

6 Nisan 2016 Çarşamba günü final oturumu dahil olmak üzere toplam 5 oturumda yapılan Edirne İl finali yarışması sonunda Keşan Fen Lisesi birinci olurken, Meriç Çok Programlı Anadolu Lisesi ikinci, Havsa Şaika Erkurt Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.

Edirne ili birincisi olan Keşan Fen Lisesi 25 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak olan Türkiye finalinde ilimiz temsil etmeye hak kazandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda uluslararası konjonktürdeki gelişmeleri yakından takip etmiş ve uluslararası örgütlenmelerin etkin bir üyesi olmuştur. Bu doğrultuda, insanlık tarihinin en büyük barış projesi olarak nitelendirilen Avrupa Ekonomik Topluluğu´nun 1958 yılında kurulmasından kısa bir süre sonra Türkiye, 31 Temmuz 1959´da Topluluğa ortaklık başvurusunda bulunmuştur. Türkiye adına bu başvuruyu, dönemin Başbakanı Adnan Menderes yapmıştır. Menderes, bu başvuruyla, Türkiye´nin Avrupa´ya ilk adımı attığını ifade etmiştir.

57 yıllık bu süreçte hızla değişen küresel dinamikler ve ortak çıkarlar, Türkiye-AB bütünleşmesini her iki taraf bakımdan giderek daha hayati ve vazgeçilmez kılmıştır. Türkiye’nin AB’ye üyeliği stratejik bir hedeftir ve bu hedefe varmak için yapılan çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir.

 Bu hedef daha güçlü, müreffeh, saygın ve demokratik Türkiye’ye ulaşılması, vatandaşlarımızın her alanda standartlarının yükseltilmesi ve geleceğe güvenle bakması anlamına gelmektedir.

Türkiye ve AB’nin dış politikadan ekonomik ticari ilişkilere, enerji güvenliğinden, sınır yönetimine, istihdam ve göç politikasına kadar pek çok alanda ortak kazanımları vardır. Giderek derinleşen küreselleşme sürecinde, Türkiye sadece AB’de değil, dünyada da önemli bir aktördür.

Bu süreçte Türkiye’de üzerine düşen görevleri yerine getirirken özellikle son yıllarda, tam üyeliğe geçişi sağlayacak önemli reformları hayata geçirmiş ve küresel ekonomiye entegre olmamızı sağlayacak adımlar atılmıştır.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulamaya konulan, Millî Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu ve iki yıl sürecek olan Öğrenciler AB’yi öğreniyor Projesinin hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Proje özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamaktadır. Bugün burada yapılan yarışma programımız da AB konusunda gençler arasında farkındalığı arttırmaya yönelik faaliyetlerden birisidir.

Merkezde ve ilçelerde yapılan zorlu yarışmalar sonucunda burada finalde yarışmayı hak eden okullarımızın bu süreçte iyi hazırlandıklarını ve hazırlanırken de Türkiye’nin AB üyeliğinin gerekliliği konusunda farkındalık sahibi olduklarını düşünüyorum ve kendilerini tebrik ediyorum. 

İl birincisi olan Keşan Fen Lisesi 25 Mayıs’ta Ankara’da 21 ilin birincilerinin katılımıyla yapılacak olan Türkiye finalinde Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’mize yakışan bir derece alacaklarına inanıyor ve kendilerine şimdiden başarılar diliyorum.” dedi.

06-04-2016 06-04-2016 06-04-2016    06-04-2016 06-04-2016 06-04-201606-04-2016 06-04-2016 06-04-2016    06-04-2016 06-04-2016 06-04-201606-04-2016 06-04-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.