EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB’yi Öğreniyorum Projesi Ödül Töreni Yapıldı

   “AB’yi Öğreniyorum” Projesi kapsamında; çeşitli kategorilerde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.
AB’yi Öğreniyorum Projesi Ödül Töreni Yapıldı

2 yıl sürecek olan Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği’nin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-I programından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu kısa adı ile ‘Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesinin hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Proje özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda ilimiz 7.sınıf öğrencilerine yönelik ‘Bana AB’yi Anlat’ Resim Yarışması, 8.sınıf öğrencilerine yönelik ‘Bana AB’yi Anlat’ Slogan Yarışması, 9.sınıf öğrencilerine yönelik ‘Bana AB’yi Anlat’ Kısa Öykü Yarışması ve 10.sınıf öğrencilerine yönelik ‘AB’yi Öğreniyorum’ Bilgi Yarışması düzenlenmiştir.

Bilgi yarışmasında, Keşan Fen Lisesi öğrencileri Umut Utku KANDEMİR, Anıl KURT, Alper Canberk BALCI ve Damla MERGEN birinci olurken, Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Melike Şeyma BILDIRCIN, Harünisa DAYANÇ, Zeynep Asude SAPTIR ve Hülya İLBOĞA ikinci , Uzunköprü TEV Orhan Çetin Fen Lisesi öğrencileri Eda KÜÇÜK, Batuhan ATALAY, Ecemnur YASAVUL ve İlayda EDEMEN üçüncü olmuşlardır.

Resim yarışmasında, Mehmet Ruşen Erkurt Ortaokulu Öğrencisi Tülinay DEMİRCİ birinci olurken, İpsala Yenikarpuzlu Mustafa Gergin Ortaokulu öğrencisi Nildem SEZER ikinci ve Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu öğrencisi Ayşe Sude KILIÇ üçüncü olmuştur.

Slogan yarışmasında ise, Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu Sena İzlem TUNA, Havsa Cumhuriyet Ortaokulu Cemre Emin ÖZER ikinci ve Hümeyra Nur AKTAŞ üçüncü olmuştur.

Kısa Öykü yarışmasında, Edirne Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Deniz ÇORA birinci olurken Keşan Dr. Rıfat Osman Mesleki ve Tek. And. Lisesi öğrencisi Gizem PINAR ikinci ve 1.Murat Anadolu Lisesi öğrencisi Metin ÇELİK üçüncü olmuştur.

Birinci olan öğrencilere dizüstü bilgisayar, ikinci olan öğrencilere bisiklet ve üçüncü olan öğrencilere satranç takımı hediye edilmiştir. Ayrıca öğrencilerimizin danışman öğretmenlerine kalem ve okullarımıza proje logolu duvar saati hediye edilmiştir.

Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen ödül törenine, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Sayın Kemal SOYTÜRK, Sayın Cemal TURAN, Şube Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada;

“Avrupa Birliği ile ilişkiler Türkiye için her zaman çok önemli, bir o kadar da zorlu bir süreci ifade eder. Ankara Anlaşması’nın imzalanmasıyla başlayan ve günümüze değin farklı evrelerden geçen ilişkileri şekillendiren gelişmeler kimi zaman tarafların birbirlerinden beklentilerinde değişikliklere yol açsa da, ne Türkiye tam üyelik kararından vazgeçebilmiş, ne de Avrupa Türkiye’yi tamamen reddedebilmiştir.

Giderek derinleşen küreselleşme sürecinde, Türkiye uluslararası pek çok alanda daha fazla söz sahibi olmaya başlamış, siyasetten ekonomiye sadece AB’de değil, dünyada da önemli bir aktör haline gelmiştir.

Türkiye’nin AB’ye üyeliği, AB’nin dışa kapalı olmadığını, demokratik ve kapsayıcı değerler birliği olduğunu gösterecektir. AB farklılıkları demokratik bir şekilde kucaklayan geleceğe dönük bir tasarı olarak görünmektedir. Bu noktada, AB’nin Türkiye’deki barış içinde bir arada yaşama sürecinin hızlandırılmasında bir katalizör vazifesi gördüğü söylenebilir.

Bu süreçte Türkiye’de üzerine düşen görevleri yerine getirirken özellikle son 12 yılda, hukuk devleti, demokratikleşme, insan hakları, sivilleşme, özgürlük ve güvenlik alanlarında önemli reformları hayata geçirmiş ve küresel ekonomiye entegre olmamızı sağlayacak adımlar atılmıştır. Bu sebeple Türkiye, komşu ülkelerin çeşitli siyasal, etnik ve dini açmazlarıyla kuşatılmış olmasına rağmen, Cumhuriyet tarihindeki en istikrarlı dönemlerinden birini yaşamaktadır.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulamaya konulan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu Öğrenciler AB’yi öğreniyor ve Bana AB’yi Anlat isimli yarışmaların hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.

Bugün burada bilgi yarışması, resim, kısa öykü ve slogan yarışmalarında il çapında dereceye giren öğrencilerimize hak ettikleri ödüllerini vermek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Onlardan isteğimiz yakaladıkları bu başarı grafiğini sürdürmeleri ve akranlarına bu anlamda örnek olmalarıdır.

Merkezde ve ilçelerde yapılan zorlu yarışmalar sonucunda Ankara’daki finalde yarışan okullarımızın bu sürece iyi hazırlandıklarını ve hazırlanırken de Türkiye’nin AB üyeliğinin gerekliliği konusunda farkındalık sahibi olduklarını ve Ankara’daki yarışmada da Edirnemizi en iyi şekilde temsil ettiklerini düşünüyor, kendilerini tebrik ediyorum.  Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

            Tören, konuşmanın ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Sayın Kemal SOYTÜRK, Sayın Cemal TURAN, Şube Müdürü tarafından ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

 

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

2  2

2  2

2  

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.