EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Açık Öğretim Okullarından 2013–2014 Eğitim Öğretim Yılında Mezun Olan Öğrencilere Diplomaları Düzenlenen Törenle Verildi.

           “Eğitim, milletimizin her bir ferdinin her an ihtiyacının olduğu, desteğini memleketin en ücra köşesindeki bireylerin de hissettiği, hayatımızın akışını belirleyen vaz geçilmez bir süreçtir. Eğitim, toplumun kalbi, kurumlarımız da can damarıdır"
Açık Öğretim Okullarından 2013–2014 Eğitim Öğretim Yılında Mezun Olan Öğrencilere Diplomaları Düzenlenen Törenle Verildi.

2013-2014 eğitim öğretim yılında mezun olan Açık Öğretim Öğrencileri için 26 Aralık 2014 Cuma günü Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünde düzenlenen törenle diplomaları verildi.

Törene, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Okulları Daire Başkanı Sayın Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu açılış konuşmasında, “Eğitim, milletimizin her bir ferdinin her an ihtiyacının olduğu, desteğini memleketin en ücra köşesindeki bireylerin de hissettiği, hayatımızın akışını belirleyen vaz geçilmez bir süreçtir. Eğitim, toplumun kalbi, kurumlarımız da can damarıdır.

Sürekli değişen ve yenilenen teknolojinin imkânlarıyla eğitim, günümüzde avuçlarımızın içine sığdırdığı dünyayı, parmaklarımızın ucuyla idare edebileceğimiz güce ulaştırmıştır. Beraberinde eğitim eksikliklerinin yol açtığı kontrolsüz bir güç ortaya çıkmıştır.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, eğitimin eksikliği ya da aksaklığında sadece bireyler değil,  tüm toplum derinden etkilenmektedir.  Ancak eğitimin telafisi, yine eğitimle gerçekleşecektir.

Bakanlığımızın politikaları ve sunduğu imkânlarla toplumumuzda bilinç düzeyi artmış, her birey eğitimde daha ileriye gidebilmenin mücadelesini vermektedir. Bilinçli bireyler, eğitime verdikleri önemle toplumumuzun topyekûn kalkınmasına öncülük etmektedir.

Toplumumuz yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen eğitim konusunu hayatının merkezinde tutmak zorundadır. Çeşitli nedenlerle örgün eğitimin dışında kalmak bireyler için son nokta olmamalıdır. Bu bilinç çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığımız da fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla önemli çalışmalar yürütmektedir.

Bu nedenle ülkemizde artık yaygın eğitim kurumları da en az örgün eğitim kurumları kadar işlevsel hale gelmiştir. Teknolojinin sınır tanımadığı çağımızda eğitim için yaş ve mekân şartları önemini yitirmiştir.

Kurulduğu 1992 yılından günümüze özellikle teknolojinin imkânlarıyla faaliyet gösteren Açık Öğretim Lisesi ülkemizde eğitim alanında önemli bir dönüşüm ve ilerlemeyi gerçekleştirmiştir.

Eğitimin önündeki tüm engellerin kaldırılmasına, hatta eğitime ihtiyacı olan bireylere ulaşılmasına öncülük eden bir kurum olarak Açık Öğretim Lisesi yaygın eğitimin en önemli parçasını oluşturur.

Türkiye´de yüz binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi örgün eğitimde öğrenim gören öğrencilerimiz gibi hiçbir hak sınırlamasına maruz kalmadan eğitimlerini tamamlamakta ve açık veya örgün yükseköğrenime devam edebilmektedir.

Bizler de ilimizde açık öğretim konusunda titiz çalışmalar yürütmekte, öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca daima rehberlik ederek ideallerine ulaşmalarına katkı sağlamaktayız.

2013-2014 eğitim öğretim yılında ilimizde Açık Öğretim Lisesinden 75’i erkek, 76’sı hanımefendi olmak üzere 151 öğrenci, Mesleki Açık Öğretim Lisesinden 25’i erkek 20’si hanımefendi olmak üzere 45 öğrenci,  Açık Öğretim Ortaokulundan ise 19’u erkek, 66’sı hanımefendi olmak üzere 85 öğrenci mezun olmuştur. 2014 yılı 1. Döneminde açık Ortaokul ve Açık Öğretim Liselerinde öğrenim gören ilimizdeki aktif öğrenci sayısı 3.140’tır.

  Bizler Edirne olarak önemli bir adım daha attık, komşu ülkelerde yaşayan soydaşlarımızı da bu imkânlardan yararlandırarak eğitimlerine destek olmaya çalıştık. Şu an itibariyle Batı Trakya’dan 30 öğrenci ilimiz açık öğretim lisesinde öğrenim görmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle eğitimin değerini belki de en iyi bilen, sosyal hayattan kopmadan eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Edirne’de eğitimi hep daha ileriye götürmenin mücadelesinde bizlere öncülük eden ve maddi-manevi himayelerini hiçbir zaman esirgemeyen Valimiz Dursun Ali Şahin’e, bu kurumların başarıya ulaşmasını sağlayan ve katılımlarıyla bizler için bugünü daha da anlamlı kılan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Daire Başkanı Sayın Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ve siz değerli katılımcılara teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Okulları Daire Başkanımız Sayın Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ yapmış olduğu konuşmasında, “Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Dairesi Başkanlığı olarak siz değerli mezunlarımızın bu mutlu gününüzde yanınızda olmaktan sizlerle beraber olmaktan mutlu ve sevinçli olduğumuzu bildirmek isterim. Sizlerin bu uzun süreli öğrenim hayatınızdan mezun olarak hayata katılıp bir üst öğrenime diploma alarak hak kazandığınız için sizlerin mutluluğunu bizlerinde mutluluğu olarak kabul etmekteyiz.  Sizlerin bu okuma sürecinde, özellikle başta aileleriniz olmak üzere, sizlerin iş ve işlemlerinizi yürüten başta Halk Eğitim Merkezlerimiz, Mesleki Eğitim Merkezlerimiz, diğer meslek okullarımızın, irtibat bürolarımızın değerli idarecilerine, yöneticilerine, öğretmenlerine ve memurlarına katkılarından dolayı ayrıca teşekkür etmek isterim.

Değerli mezun arkadaşlarımız, açık öğretim okulları olarak Edirne İlimizin diğer illerimize göre iyi bir seviyede olduğu aşikardır. Buda bizleri tarihi ve medeniyet şehrimiz olan bir başkent olan Edirne’mize yakışır bir istatistiki oranları olması açısından bizleri ziyadesiyle memnun etmektedir. Tabi ki mutluluğu tatmanın en güzel yanı onu paylaşmaktır ve Açık Öğretim Okulları olarak da bu büyük mutluluğunuzu paylaşmak için şuan sizlerle beraberiz.

Açık Öğretim Okulları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Dairesi olarak bizim 3 okulumuz var. Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Mesleki Açık Okulumuz. Açık Öğretim Ortaokulumuzun 200 bin aktif öğrencisi ve 600 bin bekleyen pasif öğrencisiyle toplam 800 bin öğrencisi vardır. Açık Öğretim Lisemizin ise 1 milyon aktif öğrencisi, 1 milyonda pasif öğrencisi ile toplam 2 milyon öğrencisi vardır. Mesleki Açık Öğretim Okulumuzun ise ki bu okulumuz 43 alanda öğrenim vermektedir. Bu 43 alanda ki öğrencilerimizin toplam nüfuzu 300 bin aktif ve 500 bin de pasif olmak üzere 700 bindir. Açık Öğretim Okulları olarak 3 milyon 500 bin öğrenci sayısına sahibiz. Tüm bu öğrencilerimizin iş ve işlemleri 81 Vilayet ve İlçelerinde toplam 4 bin irtibat bürosunda takip edilmektedir. Açık Öğretim Okullarımızın 81 Vilayette ve İlçelerinde 765 sınav merkezleri vardır.

Değerli mezunlarımız, Açık Öğretim Okullarımız sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu kapsamda, 13 Ülkede hizmetimiz vardır. Bunlar Batı Avrupa’da ki ülkelerimizin yanı sıra Orta Doğu Ülkeleri, Kıbrıs ve Azerbaycan olmak üzere 13 Ülkede 20 şehirde sınav merkezi olarak öğrencilerimize hizmet veriyoruz. Takriben 6 Bin civarında yurt dışında öğrencimiz var. Biz soydaşlarımızın olduğu her yerde Açık Öğretim Okulları olarak hizmet vermek istiyoruz. Bu konuda Balkanlarda da Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek ve Yunanistan’la ilgili çalışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın bir zamanda da buralarda irtibat bürolarımızın açılması için gereken gayreti gösteriyoruz.

Açık Öğretim Okulları olarak Edirne’de ki şuan ki aktif öğrenci sayımız 3 bin 140, 1992 yılından beri mezun olan öğrenci sayımız 4.472 Bu rakamlara bakınca Edirne’nin diğer illerimize kıyasla ayrıcalıklı bir yeri olduğu görünmektedir.

Değerli mezunlar, Açık Öğretim Okulları olarak toplam 3 milyon 500 bin öğrencimizin istatistiki verilerine baktığımız zaman, %60 kız, %40 erkek nüfus olduğunu görmek bizleri ayrıca memnun etmektedir. Dolayısıyla bizim okullarımızı tercih eden hanımefendi nüfusunun çok olması hayat boyu öğrenme stratejisi açısından bizim için daha bir değer katmaktadır.

Değerli mezunlar, Açık Öğretim Okullarının öğrencilerine vermiş olduğu kitap hizmetinin yanında, tabi ki bu hizmetimizi e kitap olarak web sitesi üzerinden de veriyoruz. Ayrıca televizyon ve radyo ortamında derslerimiz takip edilebiliyor, yine yakın bir zamanda cep telefonlarınıza indirebileceğiniz eğitim materyalleri ile ders kitaplarına ulaşmanız artık daha kolay olacak.

Her yıl verdiğimiz mezunların %80’i bir üst öğrenimine devam etmektedir. Bizler siz değerli mezunların da bir üst eğitiminize devam etmenizi diliyoruz.

Değerli protokol üyeleri, değerli mezunlar, sizlerin bu mutlu gününüze Ankara’dan Açık Öğretim Dairesi olarak katılmaktan mutluluk ve sevinç duyduğumuzu belirterek bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından program müzik dinletisi, pandomim gösterisi, Rumeli Türküleri ve öğrencilerimizce hazırlanan skeç gösterisinin ile devam etti.

           Tören; 2013-2014 eğitim öğretim yılında mezun olan açık öğretim öğrencilerine diplomalarının, Açık Öğretim Okulları Daire Başkanımız Sayın Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından verilmesiyle sona erdi.

2   2   22   2   22   2   22   3   3   2   3   3

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.