EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Hijyen” Protokolü İmzalandı

         Edirne Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında 2 yıl sürecek olan "Akılcı İlaç Kullanımı" ve "Hijyen"      faaliyetlerini düzenleyen Protokol imzalandı.
“Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Hijyen” Protokolü İmzalandı

İlimiz merkezinde belirlenen pilot okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimize yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Hijyen” konularında dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ortak bir çalışma gerçekleştirdi.

Ortak çalışmanın sonucunda 2 yıl sürecek olan “İlacını Doğru Kullan” ve “Mikroplara Geçit Yok” ana başlıkları çerçevesinde protokol hazırlandı

Protokol İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası Toplantı Salonunda 10 Nisan 2015 Cuma günü gerçekleşen imza töreni ile imzalandı.

Protokol İmza Törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Yüksel BAYRAK ile Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK katıldı.

İmza töreninden önce konuşan Sayın Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK “Edirne Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında yapılan güzel çalışmanın başlangıcını yapıyoruz. Protokolün amacı ülkemizde akıllı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak. Biliyorsunuz ülkemizde ilaç israfı ve yanlış ilaç kullanımı neticesinde çok ciddi sağlık problemleri çıkıyor. Bu sorunun bir parça önlenmesi ve halkımızın bilinçli ilaç kullanılmasını sağlanması, ilaç israfının azaltılması, ilaç israfından kaynaklanan ekonomik kaybı azaltmış olacağız. Bu çalışmayı yaptıkları için İl Millî Eğitim Müdürümüze ve Eczacılık Fakültesi Dekanımıza teşekkür ederim” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında “Birazdan imzalayacağımız protokol akıllı ilaç kullanımı ve hijyen konusunda çok önemli bir çalışma.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmekte eşitlik ilkesinden hareketle ilaca erişilebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği sonucuna varmıştır.

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar hastalık ve ölüm oranlarında artışların olması, ilaç yan etkilerinin artması, ilaçlara direnç kazanılması, ekonomik ve sosyal maliyetlerde artışların olması gibi sayılabilir. Bu sorunlardan dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye geliştirilmeye çalışılmış bu bağlamda da dünyada Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) çalışmaları başlatılmıştır.

DSÖ tahminlerine göre ilaçların %80 ‘inden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında toplumun her kesimine önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Hijyen; sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınacak temizlik önlemlerinin tümü olarak tanımlanır.

Yapılan bir çalışmada; İnsanların %47’sinin ayak üstü yemek yenilen yerlerde, %32’sinin tuvalet sonrası ellerini yıkamadığı, ellerini yıkayanların %58’nin sadece su kullandığı tespit edilmiştir.

İnşallah bu çalışmayla öğrencilerimizde “Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Hijyen Etkinlikleri” konusunda bir farkındalık oluşacak. Ben buradan bizlerden maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Valimiz Dursun Ali ŞAHİN başta olmak üzere Sayın Rektörümüze ve bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından imza töreni gerçekleştirildi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi arasında “Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Hijyen Etkinlikleri” kapsamında 2 yıl sürecek etkinlikler ile pilot okullarımızdaki öğrencilerimize akılcı ilaç kullanımı ve okullarda hijyen konusunda eğitimler verilecek.

2   2   22

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.