EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Kapsamında Cengiz AYTMATOV Paneli Düzenlendi.

Edirne Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen 17 Nisan 2018 Salı günü düzenlenen panele İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı Sayın Kemal Soytürk, Şube Müdürü Sayın Tülay Aydın ile Merkez İlçemizde bulunan 9 okulumuzdan, 121 öğrenci ve 18 öğretmen katıldı.
Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Kapsamında Cengiz AYTMATOV Paneli Düzenlendi.

Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Sayın Sami GÜÇLÜ´nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, Bakanlığımızın iş birliğiyle yürütülen "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları:  düşünce, sanat ve kültür hayatımızda büyük etkileri ve katkı olan yazarlarımızın bütün eserlerinin ve hakkında yazılanların okunması, değerlendirilmesi, yorumlanması temeline dayalı, okuma sonuçlarının yazı ve konuşma ile ifade edilmesi, panel ve açık oturumlarla topluma aktarılması şeklinde devam eden ve nihayet elde edilen bu birikim ve tecrübe ile düşünce, kültür ve sanat yolculuklarına kendi başlarına devam edebilecekleri derinlikli bir bilinç ve evrensel bir ufuk kazandırmaktır.

Anadolu Mektebi Edirne Yazar Okumaları kapsamında üç farklı grupta düzenlenen Cengiz AYTMATOV panelinde, panelist öğrencilerimiz katılımcılara Cengiz AYTMATOV’un hayatından, fikirlerinden, dünya görüşünden ve eserlerinden anlatımlarda bulundular.

Panelin ardından panelist öğrencilerimize ve öğretmenlerimize belgeleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt tarafından verildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında Cengiz AYTMATOV’un Dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan yazar, edebiyatçı olduğunu söyleyerek, Cengiz Aytmatov’un aynı zamanda gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi olduğunu belirtti.

Yazar okumaları kapsamında gençlerimizin edebiyatımıza derin izler bırakmış yazarlarımızı daha yakından tanıma imkânı bulduklarını, eserlerinin tamamını okuyarak kişisel gelişimlerine katkı sağladıklarını ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz, bugün bu okumalarda yer alan öğrencilerimizden gelecekte eserleri beğeniyle takip edilen, yazar okumalarında eserleri için paneller düzenlenen kişiler çıkacağına inandığını söyledi.

Panelist öğrenciler ile öğretmenlerini tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürümüz, Anadolu Mektebi Yazar Okumalarının hayata geçirilmesinde, başta projenin hamisi Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Sami GÜÇLÜ olmak üzere projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum dedi.

18-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.