EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Altunel, İstişarelerde Bulunmak Üzere İlimize Geldi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Ali Rıza Altunel, beraberinde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ersan Ulusan ile birlikte geldiği ilimizde, istişare toplantısının ardından ilimiz aday öğretmenlere hitaben konuşma yaptı.
Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Altunel, İstişarelerde Bulunmak Üzere İlimize Geldi.

20 Mayıs 2016 Cuma günü gerçekleşen toplantıya, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ersan Ulusan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, İlimiz Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından, ilimizde hayat boyu öğrenme kapsamında yapılan çalışmalar hakkında istatistiki bilgilerin sunumu ile başlayan toplantıda, ilimiz Hayat Boyu Öğrenme  kapsamında açılan kurslar, yapılan çalışmalar, etkinlikler, projeler ve faaliyetler ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Altunel, İlimiz Aday Öğretmenler İle Buluştu.

Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşen toplantıya, T.C. Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Sayın Şenol Genç’te katıldı. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Geleceğin en önemli belirleyicisi eğitim, eğitimin en etkili öğesi de öğretmendir. Ülkemizin kaderi, idealist ve tecrübeli öğretmenlerimizin omuzlarındadır. Bu nedenle aday öğretmenlerimizin yetişme sürecinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın: “İnsan, insanın gölgesinde yetişir.” sözüyle belirttiği üzere; Aday öğretmenlerimiz, Danışman öğretmenlerimizin yanında bir “Öğretmen Duruşu” kazanmaları için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Böylece öğretmen adaylarımız, içine girdikleri büyük maarif camiasını ve bu camiaya yön veren ilkeleri kısa sürede tanıyarak, öğretmenlik mesleğinde önemli bir aşama kaydetmişlerdir.

Bu geminin kaptanı danışman öğretmenlerimiz aday öğretmenlerimize, uzun yıllar süresince kazandıkları tecrübelerini aktararak, küçücük bir kalbe girmenin ve öğrencilere kişilik gelişimlerinde rehberlik etmenin bu meslekte en önemli husus olduğunu aşılamaya çalıştılar. Bu nedenle de eğitimin kalitesinin arttırılması ve ideal bir toplum olma yolunda danışman ve aday öğretmenlerimizden büyük bir fedakârlık bekliyoruz.

Eğitim camiası olarak en önemli hedefimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın en iyi eğitimi almasını sağlamaktır. Bu süreci tüm paydaşlar olarak başarıyla tamamlayacağımıza inancım tamdır. Çünkü en önemli düsturumuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesiyle:  “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur.”

Unutmayalım ki; değer verenler ve değer bilenler bu milletin öncüleridir. Bu yoğun programınızda aday öğretmenlerimizle bilgi ve tecrübelerinizi paylaşacak olmanız bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Tekrar Şehirlerin Sultanı, Sultanlar Şehri Edirne´ye hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza Altunel, aday öğretmenlere hitaben yapmış olduğu konuşmasında, “öncelikle bugün bu toplantıda bizlerle birlikte olduğunuz için ben kendi adıma sizlere hoş geldiniz diyorum.

Aday öğretmenlik uygulaması bakanlığımız adına ilk defa tertip edilen bir program. Bu program çerçevesinde, programın yavaş yavaş sonuna geliyorsunuz.

Öncelikle ben, meslek hayatına yeni atılan siz değerli meslektaşlarımı selamlıyorum. Yeni girdiğimiz bu sürecin sizler adına, toplumumuz adına, gençliğimiz adına, geleceğimiz adına hepimize hayırlı olsun diyorum.

Aday öğretmenlik uygulaması süreci başta Sayın Bakanımız olmak üzere, Maarif camiası için bir ilk olması hasebiyle ayrı bir değer ifade ederken, aynı zamanda da geleceğimiz adına, öğrencilerimiz adına gerçekten çok büyük önem ifade ediyor.

Sayın Bakanımızın bir talimatı olmuştu. Mutlaka gittiğiniz illerde aday öğretmenlerimizle buluşacaksınız ve onlarla tecrübelerinizi baylaşacaksınız ve en önemlisi de aday öğretmenlik eğitim sürecinin nasıl işlediğini yerinde tespit edeceksiniz yönünde.

Aday öğretmenliğiniz süresince yerinde tecrübeler edindiniz. Bu tecrübelerin sizlere aktarılmasında ki temel amaç, tamamen öğretmenlik mesleğine yönelik, sizleri geleceğe yönelik olmak üzere hem idarecilik yönünüzü hem öğretmenlik yönünüzü geliştirmek adına ortaya konulmuş bir program.

Sizler bu noktadan sonra, bana göre yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, artık gideceğiniz okulları, gideceğiniz çevreleri de mutlaka çok yakından tanımaya, onların inanç değerlerini, kültür değerlerini, ahlaki yapılarını, sosyal, ekonomik yapılarını mutlaka yakinen öğrenip gitmeniz gerekiyor. Aksi takdirde istemeden kalpleri kırmak durumunda kalırsınız.

Bu zamanı efektif kullanmak suretiyle, daha anlamlı, daha verimli kullanmak suretiyle, özellikle de hangi yaş grubuna hitabet edecekseniz, o yaş grubu çocukların çocuk gelişimiyle ilgili, gençlerin, adolesan grubuyla ilgili, bu grupların tamamının hayata bakış açılarıyla ilgili mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Gelecek, sizlerin, bizlerin elinde şekillenecek. Sizlerde artık Millî Eğitim Camiasının birer neferi oldunuz. Ümit ediyorum en başarılı öğretmenler, en başarılı örnekler sizler olursunuz. Çocuklarımıza, geleceğimize en güzel örnekliği verirken, en güzel ve doğru bilgiyi de vermenizi diliyorum.     

Aday öğretmenlik süreci sonunda öğrencilerinizle buluşacaksınız. Sizlere meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Aday öğretmenlerimizim yetişmesinde emeği olan bütün herkese teşekkür ediyorum. Her birini bu sürece katkılarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

21-05-2016   21-05-201621-05-2016   21-05-201621-05-2016   21-05-201621-05-2016   21-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.