EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balkan Arboretumu Birinci Etap Açılışı Gerçekleştirildi

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen, Müdürlüğümüz ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortağı olduğu, Trakya Kalkınma Ajansı Sosyo-Kültürel Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında ’Hayat Ağacım’ projesi çerçevesinde kurulan Balkan Arboretumu Birinci Etap’ın açılışı gerçekleştirildi.  
Balkan Arboretumu Birinci Etap Açılışı Gerçekleştirildi

Hayat Ağacı Projesi, Trakya Kalkınma Ajansı’nın “2013/2014 yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında “Kültür ve turizmin gelişmesine, bölgenin tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin geliştirilmesi” öncelik alanına giren TR21/14/SOS/0111 referansa numaralı “Hayat Ağacım” isimli proje 2 Eylül 2014 tarihinde başlamış olup proje süresi 9 aydır. Projenin tanıtım uygun maliyeti 192.236.60 TL’dir. Trakya Kalkınma Ajansı’nın taahhüt ettiği destek tutarı 161.642.48 TL’dir. Proje sahibi Trakya Üniversitesi Rektörlüğü olup tüm sürecin yöneltilmesini sağlayacak ve projeyi destek kaynağı dışında ayni yardımlar ile destekleyecektir. Proje ortakları Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’dür.

Projenin amacı; turizmin gelişmesine ve tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin geliştirilmesi önceliği ile ilden başlayarak bölge genelinde sosyo ekonomik gelişmişlik seviyesinin arttırılmasıdır. Bu amaçla Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde kurulan, özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıracak. Balkan Arboretumu’nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabı tamamlanacak. Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu tanıtılacak ve bölgedeki ilk, orta ve yükseköğretim kurumları ile bölge halkına bitki materyali, biyoçeşitlilik ve doğa tarihi konularında farkındalık faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Balkan Arboretumu Birinci Etap Açılış Töreni’ne, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Süleyman PİŞKİN, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Muhammet SAVRAN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, , Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut ŞAHİN, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Proje Koordinatörü ve Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Candan ZÜLFİKAR “Proje yıllar öncesine dayanan bir rüyadır.  Bugün burada küçük bir kıvılcım çakıldı, bu kıvılcımı herkesin körükleyerek büyütmesi gerekir” dedi.

Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sayın Feruzan DANE, arboretumun tarihi hakkında bilgi vererek “Balkanlar, Trakya, İstanbul ve Çanakkale’nin bitki örtüsü hakkında bilgi edinilebilecek emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

          İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, “Sevmek, emek vermek, sorumluluk hissetmektir. Bu anlamda doğayı seviyorsak, ona emek vermeli, sorumluluk hissetmeli ve doğayı oluşturan unsurların varlığından mutluluk duymalıyız.  Bizler de doğanın bir parçası olduğumuza göre ve varoluşumuz doğanın varlığına bağlı olduğuna göre doğayla nasıl bir uyum içinde mutlu ve sağlıklı oluruz bunun çabasını göstermeliyiz. Hayatında hiç bitki yetiştirmemiş, ağaç dikmemiş ve onun büyümesini izlememiş birisi bu sevgiyi nasıl içselleştirebilir. Yüreğinde o sorumluluğu ve samimiyeti taşıyabilir mi?  Bu yüzden doğa ve ağaç sevgisinin küçük yaşlardan itibaren oluşturulması kaçınılmazdır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 3000 hektar orman alanı başta yangın olmak üzere çeşitli nedenlerle yok olmaktadır. Orman varlığımızın genişletilerek, erozyonla mücadele edilmesi, karbon tutumunun arttırılması, ormansızlaşmanın ve bitki türlerimizin yok olmasının tehlikeleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi ve orman sevgisinin çocuklara aşılanması hepimizin görevidir.

Türkiye bitki çeşitliliği bakımında Dünya’nın önemli merkezlerinde biridir. Avrupa’da her ülkeye özgü endemik türlerin toplam sayısı 2750 iken, Türkiye’de bu sayı 3000 civarındadır. Bu sayılar ülkemizin bitki çeşitliliği açısından ne kadar zengin olduğunu göstermektedir.  Bu doğal mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısında bütün bu bitki türlerinin bir araya getirilip sergileneceği Arboretumların kurulması bir gerekliliktir.  Trakya Üniversitesi öncülüğünde gerçekleştirilen, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortağı olduğu “Hayat Ağacım” projesi kapsamında kurulacak olan arboretum, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bitki türlerini gelecek kuşaklara aktaracak, biyoçeşitlilik ve doğa tarihi konularında farkındalık yaratacak, aynı zamanda da Edirne’nin turizmine katkı sağlayacaktır. Bu anlamlı projenin tüm Türkiye’de örnek teşkil etmesini, temenni ediyor, gerçekleşmesinde emeği geçen, öncelikle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim üyelerine, çalışmalara katılan tüm öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut ŞAHİN, “Endemik bitkilerin korunmasıyla turizmi hareketlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu prototipin on sene sonra büyüdüğünü göreceğiz” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK, “90’lı yıllarda başlayan bir emek bugün bir kıvılcıma dönüştü. Doğal hayatı gençlere öğretmeyi hedefliyoruz. Sınırımız belli ufkumuz geniş. Bu arboretumu her gün üzerine koyarak büyüteceğiz. Burada emek büyük, fikir büyük emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

             Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesildi ve arboretum sahasının gezilmesiyle tören sona erdi.

 

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.