EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okullarımıza Sertifikaları Düzenlenen Törenle Verildi.

Beslenme Dostu Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları 13 Aralık 2016’da Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.
Beslenme Dostu Okullarımıza Sertifikaları Düzenlenen Törenle Verildi.

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmiştir.

İlimiz genelinde 2015-2016 eğitim öğretim yılında Beslenme Dostu Okul Sertifikası almak isteyen 33 okulumuz başvuruda bulunmuş olup, “Beslenme Dostu Denetim Ekibi” üyelerince başvuruda bulunan okullarımıza yapılan denetimler sonucunda 16 okulumuz  “Beslenme Dostu Okul Sertifikası “ almaya hak kazanmışlardır.

Beslenme Dostu Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları 13 Aralık 2016’da Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. A. Muhsin Kişioğlu, sertifika almaya hak kazanan okullarımızın müdürleri ile ilimiz merkez ilçe okul müdürlerinin katıldığı sertifika töreni Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, 15 Temmuz demokrasi şehitleri, ebediyete göçmüş Türk büyükleri ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

 

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. A. Muhsin Kişioğlu, yapmış olduğu konuşmasında: Edirne’miz TUİK verilerine göre İl Millî Eğitim ve Sağlık Müdürlüğü olarak eğitim ve sağlıkta ilk 10’a girmiş iki kurumuz.

Biz sağlıkçılar tıpkı siz eğitim camiası gibi sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yaşam boyu bilinç ve duyarlılık oluşturuyoruz, özellikle çocuklarımız için. Bilindiği gibi kaliteli eğitim almış sağlıklı nesiller, bizim sağlımızın geleceği, toplumumuzun gelecek neferleri olacaklar. Bu bakımdan bu projeyi biz çok önemsiyoruz.  Bu zamana kadar sizlerle beraber şunu amaç edindik; Temiz okul, sağlıklı okul, sağlıklı nesiller. Bundan sonra da bu amaçla sizlerle beraber çalışmak istiyoruz.  Katılımınızdan ve desteklerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de okul çağı çocukların hatalı beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı alışkanlıklarının bazı önemli sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite alışkanlıkları, büyüme ve gelişme yanında okul performansını da olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, bu dönemde yapılan hatalı beslenme uygulamaları ve yetersiz fiziksel aktivite alışkanlığı ileriki dönemlerde de devam etmekte olup kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerde özellikle vitamin ve mineral yetersizlikleri nedeniyle kansızlık görülme riskinin arttığı, dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur.

 

Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile öğrencilerimizin pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Bu dönemde öğrencilerimizin doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaları ile yeterli ve dengeli beslenmeleri oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında öğrencilerimizin daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri sağlıklı olmanın ön koşuludur. Tüm bunlar, aynı zamanda öğrencilerimizin dikkat ve uyum yeteneklerinin geliştirilmesi ve sosyalleşmeleri açısından da çok önemlidir.  

Vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü yarınlara taşıyacak olan çocuklarımızın kişilikleri, okul çağlarında şekillenmekte ve yetişkin çağındaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi yine bu yıllara dayanmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı, her zaman üzerinde durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü cumhuriyet; düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyucular ister’ sözüyle sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için insan sağlığına önem vermemiz gerektiğine işaret etmiştir.

 

Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak ve geliştirmek eğitim camiası olarak en önemli vazifelerimizdendir. Eğitim kurumlarımızda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın teşvik edilmesi amacıyla yapılan uygulama ve faaliyetlere ağırlık vermeli, çocuk ve gençlerimizin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmaları için var gücümüzle çalışmalıyız. "Beslenme Dostu Okul Projesi", tüm bu amaçlarımıza katkı sunmakta; bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarının, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Bütün bu projelerinin yanında daha bilinçli bir beslenme anlayışının oluşturulması gerektiği kanaatindeyim. Günümüzde beslenme tarzı ile birlikte bazı gıdaların, özellikle GDO lu besinlerin sağlımız üzerindeki ciddi zararlı etkilerinin irdelenmesi ve anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela, Deli dana hastalığı, beslenme programına et yazılmamış bir hayvana ,insanların küspesine sakatat ve benzeri et türevlerini katıp yedirmeleri neticesinde ortaya çıkmış bir durumdur.

Karbonhidrat ile proteinin aynı anda alınması bile uygun değil. Zira midenin hazım sistemi allak bullak olur. Bir de üzerine meyve, tam bir fecaat. Çamaşır makinesine tül, beyaz ve renklilerin aynı programda yıkanmak üzere atılması gibi.

Tibet´in ruhani lideri Dalai Lama´nın bugünkü yaşam biçimimizi çok güzel tasvir eden bir şiiri vardır. "Çağımızın Paradoksu" adlı şiirinde Lama şöyle der:

Evlerimiz büyüdü fakat ailelerimiz küçüldü.

Artık daha rahatız ama zamanımız az.

Öğrenme yetimiz arttı fakat anlama yetimiz azaldı.

Daha fazla bilgili olmamıza rağmen, daha zor karar veriyoruz.

Daha fazla uzmanız fakat daha fazla sorunluyuz.

Daha fazla tedaviye rağmen daha az sağlıklıyız.

Aya gidip gelerek onca yolu katettik ama caddeyi geçip yeni komşumuzla tanışmamızda geciktik.

Daha fazla üretelim diye yeni bilgisayarlar geliştirdik fakat daha az iletişim kurmaya başladık.

Çok uzun yol katettik ama kalitede bir o kadar kısa kaldık.

Fas´ta food ve uzun sindirim zamanı...

Anlamlar büyük fakat karakterler küçük.

Karlar yüksek fakat ilişkiler yüzeysel.

Şimdi artık pencerelerimizden çok şeyin olduğu ama odamızda hiçbir şeyin olmadığı zaman...

Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamda 2015-2016 eğitim öğretim yılında “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almak isteyen okullarımıza Denetim ekibi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda on altı okulumuz “Beslenme Dostu Sertifikası” almaya hak kazanmışlardır.

Çocuklarımızın sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi amacıyla gayret gösteren ve başarılı görülen bu 16 eğitim kurumumuzun başta yöneticilerini, öğretmenlerini, yardımcı personelini, öğrencileri ve emeği geçen herkesi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını diler, teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Konuşmaların ardından sertifika törenine geçildi.

Beslenme Dostu Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. A. Muhsin Kişioğlu tarafından verildi.

Beslenme Dostu Sertifikası almaya hak kazanan okullarımız:

1-Merkez 75.Yıl İlkokulu

2-Merkez Ayşekadın Anaokulu

3-Nilüfer Hatun Anaokulu

 4-Beykent Anaokulu

5-Beykent İlkokulu

6-Beykent Ortaokulu

7-Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler İlkokulu

8- Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engelliler Ortaokulu

9-Süloğlu Cumhuriyet Ortaokulu

10-Lalapaşa Atatürk İlkokulu

11-Uzunköprü Demokrasi İlkokulu

12-Uzunköprü Atatürk Ortaokulu

13-Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

14-uzunköprü Cumhuriyet İlkokulu

15-Keşan Fen Lisesi

16-İpsala Cumhuriyet Anaokulu

13-12-2016   13-12-2016   13-12-201613-12-2016   13-12-2016   13-12-201613-12-2016   13-12-2016   13-12-201613-12-2016   13-12-2016   13-12-201613-12-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.