EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okullarımıza Sertifikaları Düzenlenen Törenle Verildi.

İlimiz merkez ve ilçe okullarımız ile kurumlarımızda, temizlik ve hijyen konusunda yapılan denetlemeler sonucunda “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları ve pirinç levhaları düzenlenen törenle verildi.
Beslenme Dostu Okullarımıza Sertifikaları Düzenlenen Törenle Verildi.

15 Haziran 2017 Perşembe günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Muhsin Kişioğlu ile Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okul ve kurumlarımızın yöneticileri katıldı.

 Tören, Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Beslenme Dostu Okul konusu son derece önemli bir konu. Sağlıklı beslenme alışkanlığının toplumun geneline kazandırılması, toplumun önemli bir kesimine hitap etmesi sebebiyle öncelikle okullarımızdan başlanması gerekiyor.

Obezite ile mücadele ve okullarımızda hijyenik ortamın sağlanması son derece önemli. Öğrencilerimizin düzensiz ve bilinçsiz bir şekilde beslenmeleri obeziteye davetiye çıkarıyor. İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Müdürlüğümüz ortaklaşa olarak yürüttüğü çalışmalar kapsamında okullarımızda faaliyet gösteren ve öğrencilerimizin yararlandığı kantinlerin işletmecileri bilgilendirilmekte ve kantinlerde bulunması geren ve bulunmaması gereken ürünlere ilişkin ciddi denetimler yapılmaktadır.

Okullarımızın bünyesinde kurulan kantin denetleme komisyonları, kantinlerde satılan ürünlerin kalitesini, öğrencilerimize satışının uygunluğunu ve satış fiyatına ilişkin denetlemeler yapmaktadır. Aynı komisyonlarımız, taşımalı eğitim yapılan okullarımıza gelen öğle yemeğinin de denetiminden sorumlu olup, öğrencilerimize sağlıklı bir yemek hizmeti sunulması konusunda gerekli denetimleri yapmaktadır.

Tüm bu denetimlerin yanında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları hususunda öğrencilerimize eğitimler vermekteyiz.

Bugün burada Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikalarını vermek için bir araya geldik. Önümüzdeki yıllarda tün okullarımızın beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanacağına ben inanıyorum.

Sözlerime son verirken Beslenme Dostu Okul projesinin hayata geçirilmesinde ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sertifika almaya hak kazana okullarımızı da tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. ” dedi.

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Muhsin Kişioğlu, yapmış olduğu konuşmasında: “Çocukluk çağında obezitenin, erişkin yaşlarda devam ettiği yapılan çalışmalarda bariz bir şekilde görülmüştür. Özellikle okul öncesi şişman çocukların %30’u yetişkin dönemde de şişmanlığa devam etmekte. Okul öncesinde olduğu gibi, okul dönemindeki çocuklarında %40’ı, ki bu oran dağa yüksek, gençlik ve yetişkin dönemleri şişman olarak devam etmekte.

Yine, Türkiye çocukluk çağı şişmanlık araştırmasına göre erkek çocuklarının kilolu ve şişmanlık sıklarının %24, kız çocuklarının ise %22 olduğu bir gerçektir. Bilindiği üzere ülke nüfusumuzun yaklaşık 1/5’i öğrenci, öğretmen, okul idaresi ve diğer personelden oluşmaktadır. Bundan dolayı eğitim kurumları ile yapılan tüm çalışmalar dolaylı olarak etkin hizmet alanlarımızdan biri olmaktadır. İşte bu yüzden T.C. Sağlık Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı 2010 yılından itibaren yapılan protokol çerçevesinde, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması, ve okullarda yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının devam ettirebilmesi, fiziksel aktivitenin hayat felsefesi haline getirilmesi amacıyla bu protokolü uygulamaktadır.

Protokolün amacı çok net; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Özel ve Kamu Kurumlarının tamamında sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın teşvik edilmesidir. Bu konuda yapılan iyi uygulamaların da öne çıkarılarak desteklenmesi, okul ortamı ve öğrenci sağlığının daha da çok geliştirilmesi.” dedi.

Okullarımıza ait slayt gösteriminin ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Muhsin Kişioğlu tarafından Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızın yöneticilerine sertifikaları verildi.

BESLENME DOSTU SERTİFİKASI ALMAYA HAK KAZANAN OKULLARIMIZ:

1 Merkez Meriç İlkokulu

2-Merkez Zübeyde Hanım Anaokulu

3-Merkez Hatice Erkurt Anaokulu

4-Merkez Büyükdöllük İlkokulu

5-Merkez Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

6-Merkez Süleyman Demirel Fen Lisesi

7-Merkez Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi

8-Merkez Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim Sanat Merkezi

9- Uzunköprü Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1.Kademe

10-Uzunköprü Özel Eğitim Uygulama Merkezi 2.Kademe

11-Uzunköprü Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi

12-İpsala Serhat İlkokulu

13-İpsala Çağdaş Yaşam Ülker Ali Oğuzman Anaokulu

14-İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi

15-İpsala İmam Hatip Ortaokulu

16-İpsala Anadolu Lisesi

17-Süloğlu Anaokulu

18-Süloğlu İlkokulu

19-Süloğlu Ali Ayağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

20-Enez Cumhuriyet İlkokulu

21-Enez Hasköy İlkokulu

22-Enez Hasköy Ortaokulu

23-Keşan Yenimuhacır İlkokulu

24-Keşan Yenimuhacır Ortaokulu

25-Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi

26-Keşan Ali Kale ve Kardeşler Ortaokulu

27-Keşan Rasim Ergene İlkokulu

28-Keşan Rasim Ergene Ortaokulu

29-Keşan Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu

30-Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi

31-Lalapaşa Çok Programlı Lisesi

15-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-201715-06-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.