EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Best Buddies Turkey Projesi” Kapsamındaki Öğrencilerimizle Sabah Kahvaltısı

“Best Buddies Turkey” Projesi kapsamındaki öğrencilerimizle 14 Mayıs Perşembe günü Öğretmenevi yazlık bahçede verilen kahvaltıda buluştuk.
“Best Buddies Turkey Projesi” Kapsamındaki Öğrencilerimizle Sabah Kahvaltısı

İlimiz 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmayı hedefleyen “Best Buddies Turkey” Projesi kapsamındaki öğrencilerimizle 14 Mayıs Perşembe günü Öğretmenevi yazlık bahçede verilen kahvaltıda buluştuk.

            Kahvaltıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Sayın Ertan GÖV, Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, Müdürlüğümüz Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu açılış konuşmasında “Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engelli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır. Özel gereksinimli bireylerimizin topluma entegrasyonunu sağlamak, gönüllerdeki engelleri kaldırmak, yüreklerdeki o kalın duvarları yıkmak, gönül penceresini aralamak için bir fırsattır. Bu münasebetle müdürlüğümüz koordinatörlüğü çerçevesince hafta içinde birçok faaliyet gerçekleştirdik. Hafta boyunca gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerdeki esas amacımız, toplum nezdinde, engelli bireylere karşı sorumluluk ve bir bilinç oluşturmaktı.

‘Engelli olmak bir kader değil, engelleri bertaraf etmemek zühuldür.’ düsturuyla çıktığımız bu yolda, azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Yunus Emre’nin zikrettiği gibi, yaratılanı Yaratandan ötürü sevip, farklılıkları kendimize engel olarak değil, zenginlik ve güzellik emaresi olarak görüyoruz. Ve atacağımız adımları bu felsefeye göre şekillendiriyoruz.

Ülkemizde, engelli vatandaşlarımızın hakları, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış ve son dönemde uygulamaya geçirilen yasa ve yönetmeliklerle, uygar toplumlar seviyesine ulaşmıştır. Hükümet ve bakanlık politikaları, engelli vatandaşlarımıza karşı pozitif ayrımcılık noktasında birçok yenilik ve güvence getirmiştir.

Son dönemlerde engelli vatandaşlarımızın  sağlık, sosyal, ekonomik, istihdam ve eğitim haklarında, son derece olumlu iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılmıştır. Ülke refahının artmasıyla birlikte, engelli vatandaşlarımızın da paydan faydalanma oranı oldukça artış göstermiştir.

Bunların yanı sıra, eğitim ve sağlık alanların da engellilere yönelik oldukça olumlu adımlar atılmıştır. Sayısı günden güne artan özel eğitim okullarında, ücretsiz taşıma ve beslenme haklarının yanında, her türlü sportif faaliyetlere katılım oranında da büyük iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

İlimizde kademelerine göre 17 resmi özel eğitim okullarımızda 424 zihinsel, otistik ve işitme engelli öğrencimiz eğitim öğretimlerine devam etmektedirler. Ayrıca 8 özel özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde ise 1532 öğrencimiz destek eğitim hizmeti almakta ve Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul ve Liselerimizde de 750 civarında kaynaştırma eğitimine tabi öğrencimiz vardır.

Son 2 yıldan beri özel eğitim okul ve kurumlarımızın yaptığı 7 ulusal ve uluslararası projelerin toplam bütçesi yaklaşık 240.000 Avrodur.

Engellilere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara karşı, bir tebessüm, bir selam, bir kucaklaşma olduğunu düşünüyorum. Bunun için de engellilere acıyarak değil, onlara hak ettikleri ve gereken değeri vererek yardımcı olmalıyız. 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinde geçen yıl uygulanmaya başlayan Best Buddies Turkey projesi de bunu amaçlamaktadır.

            Best Buddies Turkey programının amacı, toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda adım atılmasına aracı olmaktır. Programın 53 ülkede uygulaması bulunmaktadır.  Türkiye bu programı dünyada faaliyete geçiren 50.ülkedir.  Best Buddies, Zihinsel ve Gelişen Engelli bireylerle, gönüllüleri arkadaş yapan bir programdır. Kelime anlamıyla ‘’en yakın arkadaş’’ anlamına gelen bu sivil girişim, hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlar.  BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya vasıtasıyla iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz.  Kafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz.

         80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi 2014 yılında Amerika’da yapılan En İyi Best Buddies Okulu Yarışmasında Güney Kore ile birlikte 1.’liği paylaştı. Bu bizim için büyük gurudur. Bu yıl da proje devam etmektedir. Bizlerdeki hizmet aşkı engel tanımaz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tekrar bütün engelli kardeşlerimizin ve ailelerimizin Engelliler Haftasını hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Sayın Ertan GÖV yapmış olduğu konuşmasında “Öncelikle bu gün Edirne’de bu anlamlı etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.

Özel gereksinimli çocuklarımızın en önemli sorunu istihdamdı. Devletimiz son yıllarda öğrencilerimizin istihdamına ve entegrasyonuna yönelik çok ciddi adımlar attı. Sivil toplum kuruluşları ile protokol imzaladık. Özel gereksinimli öğrencilerimizin bu kuruluşlara bağlı işyerlerinde staj yapmalarını ve staj sonrası istihdamlarında öncelik tanınmasına olanak sağladık. Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının ve Üniversitelerin temsilcilerinden oluşan Akademik Danışma Kurulu kurduk. Yapmayı planladığımız tüm çalışmaların uygunluğu bu kurul tarafından değerlendirilmekte. Oradan çıkacak neticeye göre çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz.

Şunu ifade etmek isterim ki, engeller sadece zihnimizdedir. Eğer uygun ortamları sağlayabilirsek tüm bireyler her faaliyeti yapabilir.  Buna biz bütünleştirme eğitimi diyoruz. Tüm ortamları hereksin eğitim alabileceği noktaya taşırsanız, herkes o eğitim fırsatından yararlanabilir.

Bu gün bizi burada buluşturan proje gibi birçok proje gerçekleştiriyoruz. Bu gibi projeler toplumda farkındalığı arttırmak açısından son derece önemli.

Ben bu sosyal sorumluluk projesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Program, konuşmaların ardından verilen kahvaltı ve sonrasında çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Engelliler Haftası Etkinliklerimiz Devam Ediyor

           10-16 Mayıs Engelliler Haftası Programı kapsamında özel eğitim öğrencilerimize yönelik çay bahçesinde etkinlik düzenlendik.

        Best Buddies Turkey Projesi Kapsamındaki Öğrencilerimizle Sabah Kahvaltısı programının ardından çay bahçesindeki etkinliğe geçen İl Millî Eğitim Müdürümüz ve beraberindekiler burada özel eğitim öğrencilerinden oluşan ekibin halk oyunları gösterisi ile karşılandılar.

         Katılımın büyük olduğu etkinlikte, özel eğitim öğrencilerimiz tarafından ve profesyonel ekiplerce sahnelen gösteriler etkinliğe katılanlar tarafından beğeniyle izlendi.

         Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen piknik ve eğlence etkinliğimiz, verilen ikramın ardından sona erdi.

2   2   22   2   22   2   22   3

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.