EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bayrak Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

     Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımıza Beyaz Bayrakları 19 Mart 2015 Perşembe günü gerçekleştirilen törenle verildi.
Beyaz Bayrak Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel özel öğretim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, sağlıklı nesiller yetiştirilerek toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında 2006 ve 2014 tarihlerinde “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarında Uygulanacak Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” imzalanmış ve uygulanmaya konmuştur.

Protokol çerçevesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında 69 okulumuz Beyaz Bayrak Projesine başvurmuş, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Koordinasyonunda oluşturulan Değerlendirme Komisyonu tarafından başvuru yapan okullarımız yerinde denetlenmiştir.

Değerlendirme sonucunda 24 okulumuz “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanmıştır.

Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımıza “Beyaz Bayrak”, “Sertifika” ve “Prinç Lehvaları” 19 Mart 2015 Perşembe günü Devecihan Kültür Merkezinde düzenlenen törenle dağıtıldı.

Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Sayın Mustafa ERGÜN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Sağlık Müdür Sayın Dr. Muhsin KİŞİOĞLU, Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Bahattin İLTER, Müdürlüğümüz Maarif Müfettişleri Başkanı, Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, Ödül alan okulların İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile ödül alan okullarımızın müdürleri katıldı.

Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN Beyaz Bayrak Töreninde yapmış olduğu konuşmasında “Sayın Valim, Protokolün değerli üyeleri, değerli mesai arkadaşlarım ve basınımızın güzide temsilcileri.

Öğrencilerimizin beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı bir nesil yetiştirmek, öğretmen ve öğrencilerimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlamak en başta gelen sorumluluklarımızdandır. Bu amaçla, gerek Bakanlıklar düzeyinde ve gerekse İlimizde çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Bu faaliyetlerin birisi de, 2006 yılından beri yürütülen “Beyaz Bayrak” projesidir. Proje, Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Ülkemizin genelindeki okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilerek, temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması ve öğrencilerimizin okul yaşamlarını daha sağlıklı ortamlarda sürdürmelerinin sağlanması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında, İlimizdeki çalışmalar İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde projenin ilk başladığı 2006 yılından beri titizlikle yürütülmektedir.

İçinde bulunduğumuz 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında Beyaz Bayrak almaya istekli okul müdürlüklerinin başvuruları birinci dönemde alınmıştır. Başvuruda bulunan okullarımız Müdürlüğümüz ve Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan Değerlendirme Komisyonunca, okul çevresi, bahçesi, okul içi/ idari hizmet birimleri, eğitim-öğretim hizmet birimleri, laboratuvarlar, yardımcı hizmet birimleri, öğretmenler odası, sosyal tesisler, revir, kantin, tuvaletler, içme ve kullanma suyu, ısıtma, havalandırma, aydınlatma ve genel temizlik şartları gibi alanlar dikkate alınarak 56 farklı kriterle değerlendirilmiş, değerlendirme sonucunda 24 okulumuz “Beyaz Bayrak”, “Sertifika” ve “Prinç Lehva” almaya hak kazanmıştır.

Çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda eğitim görebilmeleri ve sağlıklı büyümeleri adına okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda gayret gösteren ve başarılı görülen bu 24 eğitim kurumumuzun başta yöneticilerini, öğretmenlerini, yardımcı personelini, öğrencileri ve emeği geçen herkesi tebrik eder, aynı kalite ve hijyenik ortamı koruyacakları inancımızla başarılı çalışmalarının devamını diler, teşekkürlerimi sunarım” dedi.

            Ödül töreni, başarılı okulların görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterisinin ardından okullara “Beyaz Bayrakların” verilmesi ile sona erdi.  

2   2   22   2   22   2   22   3   3  3   3

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.