EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Fikrim Var Projesi Edirne Tanıtım Toplantısı Düzenlendi.

Edirne Lisesi Konferans Salonunda 31 Ekim 2018 Çarşamba günü düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ile İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz ve ortaöğretim okullarımızın okul yöneticileri katıldılar.
Bir Fikrim Var Projesi Edirne Tanıtım Toplantısı Düzenlendi.

“Bir Fikrim Var” Projesi, TRAKYAKA, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerimizde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerimizi kapsamakta olup, proje çerçevesinde öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımlarını kullanarak; girişimcilik, yaratıcı zekâ, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yöneltilmesi ve teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklâl Marşı’mızın okunması ile başlayan programda, Müdürlüğümüz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler ARGE proje öğretmeni Sayın Arif Erceylan tarafından Bir Fikrim Var Proje tanıtımı ve izlenecek yola ilişki sunum gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında, Bir Fikrim Var Projesinin öğrencilerimizin ufkunu açmaya yardımcı olması bakımından önemli bir proje olduğu söyleyerek, okul yöneticilerimizden projenin içeriğinin ve projenin yürütülmesinde izlenecek olan yolun iyi kavranmasının öğrencilerimize rehberlik anlamında önemli olduğu vurguladı.

İnsanın yaratılış olarak düşünen bir varlık olduğunu söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz, konuşmasının devamında: “eğitimciler olarak bizler öğrencilerimizi hayat hazırlarken Matematik, Kimya Fizik, Edebiyat gibi temel bilgilerle donatıyoruz; bunun yanında öğrencilerimize genel toplum kurallarını öğretiyoruz. Burada altını çizmek istediğim husus, tüm bu bilgileri, kuralları aktarırken, öğrencilerimize ne derece düşünme becerisi kazandırıyoruz. Bir Fikrim Var Projesi, öğrencilerimize farklı düşünme becerisi kazandıracak, bakış açısını genişletecek bir projedir.” dedi.

Her öğrencimizin yeteneğinin ve ilgisinin farklı olduğunu söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz, öğrencilerimizin yeteneklerinin, ilgilerinin olduğu alanda ana temel noktalarına inilip, yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayarak, ilgileri doğrultusunda projeler hazırlayıp, ortaya koyma becerisini kazanmalarını eğitimciler olarak bizler sağlamalıyız dedi.

Her çocuk değerlidir, her çocuk özeldir diyen İl Millî Eğitim Müdürümüz, biz eğitimcilere düşen görev, temel bilgileri aktarmanın yanında her öğrencimizin var olan özel yeteneğini keşfetmesini sağlayarak, onları hayata daha donanımlı, kendini en iyi şekilde ifade eden, yeteneğini geliştirerek dünya ile rekabet edebilen donanımlı bireyler haline getirmek olduğunu söyledi.

Bir Fikrim Var Projesinin öğrencilerimizin yeteneklerini keşfetmesi anlamında ufuk açıcı bir proje olduğunu söyleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz, projenin ilimiz ve bölgemiz için hayırlı olması dileklerini iletti. 

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin, yapmış olduğu konuşmasında: “Bir Fikrim Var Projesi Trakya için Türkiye için önemli bir proje. Proje ile öğrencilerimiz birçok alanda yaptığı uzun vadeli akademik, teorik çalışmalarını hayata geçirmelerini; onların evinde, okulunda, hayatında, sosyal hayatın her alanında teorik olarak öğreniyorlar ama bunların uygulanmasını ve acaba nasıl olabilir diye fikirleri olsun, kendi öğrendiklerini bir model olarak geliştirerek hayata geçirsin. Tabi bunu yaparken ekip çalışması olsun, başında danışman bir öğretmeni olarak hayata dair teoride öğrendiklerini pratiğe dökebilsin ve böylece bir şey üretebilmenin mutluğunu yaşasın” dedi.

Bazen üretimde oluşan küçük problemlerin çözümü noktasında, donanımlı olan öğrencilerimizin pratikte olan eksikliği nedeniyle çözüme kavuşamadığını söyleyen Sayın Şahin, proje ile öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratik uygulama ile pekiştirerek ve ekip çalışması ile birlikte çalışma alışkanlığı kazanmış olmanın rahatlığı ve uyumu ile çok kolay çözüme ulaşabileceğini söyledi.

Çözüm içerisinde yer alan bireyin kendine olan güvenin artacağını söyleyen Sayın Şahin, bu durumun bireyde çalışma azmi oluşturacağını ve kendisini sistemin içinde önemli kılacağını söyledi.

Öğrencilerimizin genç yaşta fikirlerini hayata geçirmesi noktasında çalışmalarda bulunmasının önemine değinen Sayın Şahin, öğrencilerimiz genç yaşta fikir üreterek ve bu fikirlerini projeye dökerek hayata geçirmesi, bu süreçte yaşadıklarının tecrübeler edinmesi anlamında önemli olduğunu ifade etti.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin, Bir Fikrim Var Projesinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, çalışmalarında başarılar diledi.     

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, yapmış olduğu konuşmasında: “Edirne; tarihiyle, sahip olduğu değerleriyle, bizlere yaşama azmi ve zevki veren çok nadide bir şehirdir. Bu şehre hizmet etmek büyük bir ayrıcalıktır. Bugün burada, bu güzel şehirde ve siz eğitimcilerle birlikte olmaktan dolayı da son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

Bir Fikrim Var Projesi içerik olarak çok renkli ve güzel hazırlanmış bir proje. Umuyorum ki, Projenin uygulanmasında diğer illerde olduğu gibi ilimizde de üst düzey performans gösterilecektir” dedi.

Projenin önemli bir amacının da ekip ruhu içerisinde çalışmayı geliştirmek olduğunu belirten Sayın Vali Yardımcımız, öğrencilerimize ortak hareket edebilme kabiliyeti kazandırmak, gelecek hayatlarında onlara önemli bir avantaj kazandıracağını söyledi.

Geleceği beceriyle donanmış, becerilerini insanlık için harcayabilen, kültüre meraklı, bilime sevdalı ve ahlaklı çocuklar yetiştirmenin önemine değinen Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, böyle bir nesil yetiştirdiğimizde yaratıcı fikirler, yaratıcı girişimler her zaman bizimle olacaktır dedi.

Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, konuşmasının devamında: “Rasyonel düşünebilen, geleceği çok iyi okuyan, donanımlı nesiller yetiştirdiğimiz sürece ülkemiz nice yüz yıllara güvenle ve gururla ilerleyecektir. Siz eğitimcilerin bu sorumlulukla hareket ettiğine inancımız tamdır. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum, projenin uygulanmasında hepinize başarılar diliyorum” dedi. 

Bir Fikrim Var Projesi Edirne Tanıtım toplantısı, verilen kokteylin ardından sona erdi.

01-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-201801-11-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.