EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Program Gençlerimizi Mesleğe Hazırlıyor.

Bu Program Gençlerimizi Mesleğe Hazırlıyor.

Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR’in himayelerinde başlatılan, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Mesleki Eğitim Merkezi çalışması ile ilimizdeki ara eleman açığındaki meslek alanları belirlenmiştir. Aynı zamanda 2017/2018 eğitim öğretim yılında çeşitli sebeplerle örgün eğitim dışına çıkmış, 14-18 yaş aralığında olan, bir işte çalışmayan öğrenciler tespit edilmiştir. Bu durumdaki öğrenciler, ilgi, alakaları ve yetenekleri doğrultusunda bir mesleğe yönlendirilmekte ve işgücü ihtiyacı olan işletmelerde istihdam edilmektedir.

Bu çalışma kapsamında 3 öğrenci; Makine Bakım Onarım, 1 öğrenci; Soğutma Sistemleri, 1 öğrenci; Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü meslek dalında olmak üzere 5 öğrenci Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası T.A.Ş. bünyesinde sözleşme imzalayarak çalışmaya başlamışlardır.

Programın basın tanıtımı 09 Ocak 2018 Salı günü Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası T.A.Ş. yetkililerinin katılımıyla fabrika yönetim binasında gerçekleştirildi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, programa ilişkin yapmış olduğu açıklamasında: “Bugün özellikle hem sosyal anlamda hem de ekonomik anlamda gençliğimizin kurtarılmasıyla ilgili bir adım atma konusunda Edirne’de bir çalışma başlattık.

Bu çalışma, iş kollarının ihtiyacı olan ara eleman yetiştirmesine yönelik bir çalışma. Ülkemizin ihracatı günden güne artmaktadır. Bizler, 2023 yılı hedeflerimizi gerçekleştirmek için insan gücümüzü ve ekonomik anlamda tüm kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmamız gerekmektedir. 2023 hedeflerine ulaşmamız için sektörlerin ara eleman ihtiyacını karşılamamız gerekmektedir. Bunu da hızlı bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

Valilik olarak, Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve bağlı kuruluşu olan Edirne Mesleki Eğitim Merkezi ile birlikte ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir çalışmamız oldu. Bugün bu uygulamanın tanıtımı için buradayız. Uygulama yeni bir uygulama olup, henüz bir ay kadar önce başlayan bir uygulamadır. Bu uygulama başlarken önceliğimizi, çeşitli sebeplerle örgün eğitimin dışında kalmış, öğrenimine açık lise de devam eden ve herhangi bir işte çalışmayan 14-18 yaşlarında ki gençlerimizin meslek sahibi olması, istihdama kazandırılması olarak belirledik.” dedi.

Hiçbir gencimizin eğitimin dışında kalmasını istemiyoruz diyen Sayın Valimiz, öğrencilerin açık öğrenime devamlılıklarının takip edildiğini belirterek, program kapsamında ki gençlerin haftanın bir günü teorik eğitim yapmak üzere okulda, diğer dört günü usta öğretici gözetiminde işletmede beceri eğitimi alarak eğitim gördüklerini söyledi.

Açıklamaların ardından, üretim bölümüne giden Sayın Valimiz ve beraberindekiler, öğrencileri çalışma alanlarında ziyaret ettiler.

Program kapsamındaki öğrenciler, kendilerine çalışma imkânı sunulmasından duydukları memnuniyeti ifa ederken, Valimiz Sayın Günay Özdemir öğrencilere başarılar diledi.

10-01-201810-01-2018

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.