EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Darüşşifa Delilik Mevsimi” İsimli Romanın Yazarı Enver Şengül Öğrencilerimizle Söyleşide Buluştu.

“Darüşşifa Delilik Mevsimi” isimli romanın yazarı Enver Şengül, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organizasyonunda 07 Ocak 2016 Perşembe günü Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle söyleşide buluştu.
“Darüşşifa Delilik Mevsimi” İsimli Romanın Yazarı Enver Şengül Öğrencilerimizle Söyleşide Buluştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Müdür Yardımcısı Sayın Kemal Soytürk, Şube Müdürü Sayın Yaşar Danış, okul idareci ve öğretmenlerinin de katıldığı söyleşi okulun konferans salonunda düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, söyleşi öncesi yapmış olduğu açılış konuşmasında,İnsanı fikirler, kültürü eserler ayakta tutar. Medeniyetleri yaşatan, fikirleri yeşerten, insanı yücelten, büyük bir çabayla ortaya koyduğumuz yazılı eserlerdir. Kitaplar, medeniyetin mayasıdır.  Yazmak, sadece yazarını değil yaşadığı toplumu sonsuzluğa taşımak,ölümsüzlüğe yürümektir. Yazmak kalıcı olanı aramak, keşfettiklerimizi cömertçe paylaşmaktır. Mekânların sınırları vardır. İnsan ise engin bir duygu ve düşünce ufkuna sahiptir. Zihnin ve kalbin eserleri medeniyet yürüyüşünde toplumların hep ışığı olmuştur.

Şehrimiz büyük bir kültür havzasıdır.Nakış nakış işlenmiş, ilmek ilmek dokunmuş tarihin ihtişamını taşıyan, geleceği kuşanmış çağdaş bir şehirdir.Edirne gibi eşsiz bir şehire hizmet etmek de paha biçilmez bir değerdir.

Bugün sizlerle, kendini Edirne’ye vakfetmiş, öğretmenlik, gazetecilik, müzecilik, kütüphanecilik, fotoğrafçılık gibi birçok alanda önemli başarılara imza atmış, yazarımızın ilk romanının öyküsünü kendisinden dinlemenin ayrıcalığını yaşayacağız. Fotoğraflarıyla Edirne’yi dünyaya tanıtan hocamızın ilk romanının Edirne’mizin dünyaya açılan yeni bir penceresi olacağına inanıyorum. Bu roman, Edirne’ye ve Darüşşifaya bir vefa ürünüdür. 12 yıl boyunca hakkıyla yerine getirilen bir görevin, içselleştirilen tarihi mirasın geleceğe taşınacak bir meyvesidir. Tarihi Edirne’nin sokaklarında bizi dolaştıran, adeta zamanın ruhuna tercüman olan bu eser, medeniyetimizin dünyaya şifa dağıttığı zirve eserinin yeniden canlandırılması arayışıdır. Hocamızın anlatımlarında, yıllardır fotoğraflarıyla tasvir ettiği Edirne’yi kalemiyle de ustalıkla resmettiğini görüyoruz. Roman, başından sonuna, yılların emeği ve titiz bir çalışmanın eseridir. Eseri okurken Edirne’yi adım adım dolaşarak, tarihi bir yolculukta günümüzde de karşılaşmayı arzu ettiğimiz karakterlerin kahramanı oluyor, Edirne’nin huzur veren iklimini iliklerimize kadar hissediyoruz. Artık her gün geçtiğimiz yerler, gördüğümüz eserler bizler için daha tanıdık geliyor. Romanı okurken şehirle bütünleşiyor, şehre olan gözleminiz arttıkça da romanı daha iyi anlıyoruz. Darüşşifa’nın, Edirne’yi konu alan ilk tarihi roman olduğunu düşünüyorum. Ünlü romancı Ahmet Ümit’in de ifade ettiği gibi edebiyatın yanında tarihe de ışık tutan özelliğiyle bu romanın bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Peşinden koştuğumuz değerler ve peşimizde bıraktığımız eserler… Hayatın belki de en anlamlı özeti budur.

Değerli hocamıza tekrar teşekkür ediyor, geleceğin edebiyatçıları siz değerli öğrencilerimizle baş başa bırakıyorum” dedi.

Ardından, Yazar Enver Şengül söyleşi için sahneye davet edildi:

Enver Şengül, siz değerli öğrencilerle buluşmaktan, söyleşi gerçekleştirmekten son derece mutlu, Edirne gibi tarihi bir şehirde görev almaktan dolayı da çok şanslı olduğunu belirterek başladığı söyleşisinde, Osmanlı’nın ikinci payitahtı olan Edirne’nin o renkli hikayesini, Edirne’de o zamanlardan günümüze gelen yada gelemeyen eserlere ilişkin araştırmalarını öğrencilerimizle paylaştı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, öğretmen, gazeteci, fotoğraf sanatçısı, yazar Enver Şengül’e söyleşi için teşekkür ederek hediye takdim ederken, Enver Şengül İl Millî Eğitim Müdürümüze kendi kadrajından bir fotoğraf hediye etti.

Söyleşi, Enver Şengül’ün “Darüşşifa Delilik Mevsimi” adlı romanını öğrenciler için imzalaması ve okul yemekhanesinde öğrencilerle birlikte yemek yenmesinin ardından sona erdi.

08-01-2016   08-01-2016   08-01-201608-01-2016   08-01-2016   08-01-201608-01-2016   08-01-2016   

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.