EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organizasyonunda 11 Şubat 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantıya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Cevdet Kılıç ile İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm katıldı.
Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yaptığı mesleki yarışmalar ve 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde seçilen Seçmeli Kur’an-ı Kerim, Seçmeli Temel Dini Bilgiler ve Seçmeli Hz. Muhammed’in Hayatı dersleriyle ilgili genel bir değerlendirme yapmak amacıyla ilimiz genelinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İHL Meslek Dersleri ve Arapça öğretmenleri ile İmam Hatip Ortaokulu, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürleri ve Müdürlüğümüz Din Öğretimi Bölümünden sorumlu Müdür Yardımcısı ile Şube Müdürünün katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün organizasyonunda 11 Şubat 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantıya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Cevdet Kılıç ile İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu açılış konuşmasında: “Bir insanı tanımak, dünyayı tanımak gibidir. Bir öğrenciyi tanımaksa, kendimizi tanımaktır. Bir öğrenciye biçtiğimiz değer, tabi ki kendimize verdiğimiz değerdir. Bizler çok iyi biliyoruz ki kendini bilen Rabbini bilir.

İnsanlığı önüne katacak iyiliğin çığ kütlesi için yeryüzüne düşecek ilk kar tanesine ihtiyaç vardır. Öyle ki; kar tanesi gibi benzersiz bir çocuğun yüreğine dokunanlar, unutmayalım ki, geleceğin ruhunu en gerçekçi okuyanlardır.

İnsanoğlu, aslında yanı başımızda her mevsim farklı debide akan Meriç nehri gibi hayatın tam merkezindedir. Mevsimlerin –ihtiyacımızın zamanlamasını dikkate almadan- nehirlerdeki su miktarını azaltıp çoğaltması gibi, hayat şartları da insanın verimliliğini ve ilişkilerini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Nehirlerin verimliliğini dengeleyen barajların suyu bereketlendirmesi gibi, Eğitimciler olarak bizler de hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bilgiyi özenle işleyerek toplumun tüm bireylerine ulaştırmalıyız.

Ne yazık ki, her gün çığ gibi büyüyen sanal kalabalıklar içinde daha da yalnızlaşan günümüz insanı, bağımlılıkların girdabında belki de tarihinin en büyük umutsuzluğunu yaşamaktadır. Teknolojiyi kullanmada zirvedeki bireyler, toplumla iletişimde hep irtifa kaybetmektedir. Modern dünyanın en büyük açmazlarından biri de; insanların hayatı kolaylaşırken, toplumların her alanda tahribata uğramasıdır.

Ancak, eğitim, toplumun tüm ihtiyaçlarının tek çözüm merkezidir. Bu nedenle inançlarımızdan gelen ve evrensel beklentileri de karşılayan dini değerlerin eğitimini önemsiyoruz. Şüphesiz ki, doğru bilgiye dayanan dini eğitim, insanı hem amacına ulaştıracak, hem de dini değerlerin istismarını engelleyecektir. Bu anlamda necip Milletimiz, top yekûn olarak bağımsızlık mücadelesiyle 15 Temmuz’da değerlerimizi istismar edenlere en etkili bir şekilde gereken cevabı vermiştir.

Değerli arkadaşlar aile de, toplum da, kurumlar da, insanın olduğu her yer, ilgi ve sevgiyle hayat bulur. Bizler, bilgiyi güce dönüştüren değil, sevgiyle birleştiren bir medeniyetin temsilcileri olarak aziz milletimizin kadim birikimini geleceğe taşıma gayretindeyiz. Bunun için toplantımızın hedefi ve sizlerin burada bulunmasının anlamı büyüktür. Sizler sahada olan arkadaşlarımız olarak yapacağınız çalışmalarla her öğrencimize yüz yüze ulaşacak noktadasınız. Görev alanınızı ilgilendiren birkaç hususta sizlerden üstün gayret bekliyorum.

Öncelikle Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürlerinden Mesleki Yarışmalarda (Arapça yarışmaları, Kur’an-ı Kerim, Hafızlık, Ezan Okuma vs.)  bölge ve Türkiye derecesi istiyorum.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizden Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Hz. Muhammed´in Hayatı seçmeli derslerinin seçilme oranının arttırılması hususunda hassasiyet göstermelerini bekliyorum.

Değerli arkadaşlar, mazeret bulmak her konuda kolaydır. Ancak göstereceğiniz çabalarla mutlaka başaracağınıza inanıyorum. Unutmayalım ki; bir hizmetin değeri, yerine getirilmesi için gösterilen çabanın büyüklüğüne ve bu görevin ibadet aşkıyla yerine getirilmesine bağlıdır. Kararlılık bizim başarımızın en önemli noktasıdır.

Bugününüzü bize ayırarak katılımınız için çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Cevdet Kılıç ve İl Müftüsü Sayın Emrullah Üzüm, yapmış oldukları konuşmalarında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile imzalan işbirliği protokollerinin bugüne kadar ilimizde başarıyla uygulandığını, önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek her türlü çalışma için hazır olduklarını ifade ettiler.

Toplantı, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

15-02-2017   15-02-2017   15-02-201715-02-2017   15-02-2017   15-02-201715-02-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.