EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Dersimiz Edirne” İsimli Çalışma Kitabı Tanıtıldı

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in himayelerinde Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ocak 2013 tarihinde başlatılan “Dünden Bugüne Edirne Projesi” kapsamında; ilkokul 1., 2., 3. sınıflarda okuyan öğrencilerin serbest etkinlikler ders saatinde okutulmak üzere hazırlanan “Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitabı tanıtım töreni gerçekleştirildi. 
“Dersimiz Edirne” İsimli Çalışma Kitabı Tanıtıldı

“Dünden Bugüne Edirne Projesi” Edirne Merkez İlçe ve Merkeze bağlı sekiz ilçede yer alan, 1., 2., 3. sınıf öğrencileri ve Edirne Merkez ve Merkeze bağlı 8 ilçedeki eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan ortaokul 5. sınıf öğrencilerine yöneliktir.

“Dünden Bugüne Edirne Projesi” ile Edirne ilinde öğrenim gören öğrencilerin yaşadıkları ili daha yakından tanımaları, yaşadıkları şehri içselleştirmeleri, yaşadıkları şehre ait eserleri temel seviyede tanıyıp koruma bilinci geliştirmeleri, Edirne ilinin coğrafyasını tanıyıp korumaları, kent kültürü bilinci kazanmaları, çevreyi koruma bilinci ile çevresel tehlikeler konusunda farkındalık geliştirmeleri,  farklı görüş ve inançlara saygılı olmaları, öğrenciler arası sosyal bağları ve demokrasi kültürünü geliştirmeleri ve Edirne’deki kültür, sanat, bilim ve spor alanındaki imkânlardan haberdar olmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

 “Dünden Bugüne Edirne Projesi” kapsamında ilkokul 1., 2., 3. sınıflarda okuyan öğrencilerin serbest etkinlikler ders saatinde okutulmak üzere “ Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitabı hazırlanmıştır.

“Dersimiz Edirne Kitabı”, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyeleri ve Temel Eğitim öğretmenlerinden oluşan bir yayın kurulu tarafından hazırlanmıştır. “Dersimiz Edirne” kitabı, yayın kurulunda yer alan öğretmenlerin görev yaptığı ilkokullarda serbest etkinlik dersinde okutulacaktır.

“Dersimiz Edirne” çalışma kitabı Edirne merkezdeki 50. Yıl İlkokulu, İnönü İlkokulu, Vali Fahri Yücel İlkokulu, Şehit Asım İlkokulu, Lala Şahin Paşa İlkokulu, Kurtuluş İlkokulu, 1., 2., 3. sınıflarda serbest etkinlikler ders saatinde okutulacaktır.

19 Ekim 2015 Pazartesi günü saat 10:00 da Merkez İnönü İlkokulunda Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in katılımıyla “Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitabının tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Edirne Valiliği tarafından hazırlanan şehrimizin tanıtım filminin sunumu gerçekleştirildi.

“Dersimiz Edirne” isimli çalışma kitabının Yayın Kurulu Üyesi, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Sayın Şahin DÜNDAR, yaptığı konuşmada, “Dünden Bugüne Edirne Projesinin bir parçası olarak 1. 2. ve 3. Sınıf öğrencileri için hazırlanmış olan Dersimiz Edirne kitapları, öncelikle ders kitabı yazarı öğretmenlerimizin tecrübelerinin ve özverili çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Kendilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, “Stratejik konumunun ne denli önemli olduğu MS 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından fark edilmiş ve Edirne’ye ilk kez şehir statüsü verilmiştir. Bu denli eski bir geçmişe sahip olan Edirne stratejik önemini hala korumakla birlikte yüzlerce yıl topraklarında birçok medeniyete ev sahipliği yapan, savaşlara, zaferlere, işgallere, göçlere, mutluluk ve gözyaşına tanıklık eden, kendine has karakteri olan güzide bir şehirdir. En parlak dönemini Osmanlı İmparatorluğuyla yaşayan, Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethine hazırlandığı, 92 yıl başkentlik yapma şerefine sahip olmanın yanında, şehzadelerin payitahta hazırlandığı Şehr-i Sultanidir. 18. Yüzyılda Avrupa’nın en büyük yedinci şehri olan Edirne, eski kalabalık ve ihtişamlı günlerine oranla günümüzde daha sakin bir şehir olması sebebiyle kültürünü ve tarihini günümüzde de yaşatmayı başarmıştır. Kendisine yaşayan Osmanlı denilebilecek kadar fazla sayıda ve güzellikte eseri günümüze kadar taşıyabilmiştir. Edirne Osmanlı’dan kalma Dünya mirasına mal olmuş muhteşem eserlerinin yanı sıra, Traklardan, Roma ve Bizans döneminden kalma eserlere sahip olması sebebiyle de bir açık hava müzesi konumundadır.  En önemlisi kendilerinden olmayanın ötekileştirildiği bir çağda, temel felsefesini hoşgörüye dayandıran bir yönetim anlayışıyla çok çeşitli milletlere, kültür ve inanışlara ev sahipliği yapmıştır. Yaşadığı şehri tanımak, ruhunu anlamak, eserlerine sahip çıkmak o şehir sakinlerinin en önemli görevlerindendir. Valiliğimiz himayelerinde gerçekleştirdiğimiz “Dünden Bugüne Edirne Projesi” kapsamında gerçekleştirdiğimiz geziler, yarışmalar ve birçok etkinlikle Edirne Merkez İlçe ve merkeze bağlı 8 ilçede öğrenim gören öğrencilerimizin, yaşadığı şehrin önemini içselleştirmelerini; tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla gurur duymalarını; gelecek kuşaklara taşımanın gerekliliği konusunda farkındalık sahibi olmalarını sağladığımızı düşünüyorum. Her yönüyle özgün olan projemizin yürütme aşamasında tüm paydaşlar büyük bir özveri içerisinde çalışmışlar ve çok değerli ürünler ortaya koymuşlardır. “Dersimiz Edirne” çalışma kitabı da Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri ve öğretmenlerden oluşan seçkin bir yayın kurulunun etkin çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. “Dersimiz Edirne” kitabı, ortaya çıkmasında emeği geçen sınıf öğretmenlerinin görev yaptığı ilkokullarda, serbest etkinlik derslerinde okutulacaktır. Bu vesileyle her aşaması özgün olan projemizin başarıya ulaşmasında emeği geçen başta projemizin hamisi Valimiz Sayın Dursun Ali Şahin olmak üzere tüm eğitim yöneticilerine, öğretmenlere ve öğrencilerimize teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, “Bugün dersimiz farklı, bugün Dersimiz Edirne. Kendi bölgesini, yöresini tanımayan o yörede yaşamamış gibi olur. Yöresini iyi tanıyan kişi başka yerlere gittiğinde yöresini çok iyi tanıtma fırsatı bulur. Bunu küçük yaşta yapmak lazım, küçük yaşta çocuklarımıza bunu öğretmek lazım. Burada ne öğrendilerse yarın büyüdüklerinde ilk akla gelen o olacak. Bizim Edirne’mizi Tanıyalım dersimize Valimiz gelmişti. “Dersimiz Edirne” Kitabının hazırlıkları 2 yıldır hazırlanmaktadır. Bu kitap  İlkokul, 1., 2., 3. sınıflarda serbest etkinlikler ders saatinde okutulacaktır. Bunu hazırlayan herkesi kutluyorum. Her Edirnelinin kitaplığında bulunması gereken bir kitaptır. Edirne farklı bir şehir Edirne anlamlı bir şehir. Edirne tarih dolu bir şehir. 8 bin yıllık bir kültürünün birikimi olan bir şehir. Bu şehri tanımadan yaşamak yaşamamak gibidir. Edirne’yi bilmek için okumak lazım” dedi.

            Tören, Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’in, “Dersimiz Edirne” çalışma kitabından “Atatürk’ün Edirne Anıları” konusunu okumasıyla sona erdi.

1  1  11  1  11  1  11  1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.