EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dr. Lütfü Özşahin’den “Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz” Konulu Konferans

Yazar, Dinler Tarihçisi, Siyaset Felsefecisi Dr. Lütfü Özşahin Müdürlüğümüzün davetlisi olarak geldiği ilimizde merkez ilçe okul müdürleri ile ilimiz geneli aday öğretmenlerin katılım gösterdiği programda “Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz” konulu konferans verdi.
Dr. Lütfü Özşahin’den “Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz” Konulu Konferans

23 Aralık 2016 Cuma günü Edirne Lisesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansta İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, teşriflerinden dolayı teşekkür ederek, anlatımlarda bulunması için Sayın Özşahin’i sahneye davet etti.

Sayın Özşahin konuşmasına, Edirne’de olmaktan ve gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak davet edilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek başladı.

Sohbet ortamında geçekleşen konferansta Sayın Özşahin, tarihin çok önemli dönüm noktalarından birinden geçtiğimizi belirterek: “bu önemli dönün noktaları tarihi ve toplumsal yürüyüşlerimizde çoğu kez olmuştur. Ama belki de Cumhuriyet döneminin en sıkıntılı günlerini yaşadık. Bu bir abartı değildir yada sanal olarak ortaya atılmış bir teori değildir. Yabancı ülkeleri, Ortadoğu’yu bilen biri olarak söylemek isterim ki; Türkiye’nin istikrarı, Türki’nin ayakta durabilmesi İslam dünyasının mihveri olarak çok önemli.”

 “Bu Topraklarda Olmanın Bir Bedeli Var”

“Bizim İmparatorluk metafiziğimizde, tarihsel yürüyüşümüzü iyi anlamamız lazım. Bu topraklarda olmanın bir bedeli var. Bu topraklarda yaşamanın bir manası bir anlamı var ve bugün de bize bu bedeli ödetmek istiyorlar. Neden bir bedeli ver? Çünkü bu topraklara hâkim olan güç mutlaka ve mutlaka ya bölgeye hâkim olacaktır yada küçülerek parçalanacaktır. Çünkü medeniyetlerin doğduğu topraklar burasıdır. Bütün küresel devletler, üzerinde bulunduğumuz bu coğrafyayı  ele geçirmek istemişlerdir.”

“Bosna Hersek düşerse, Edirne Tehlikeye Girer”

“Bir dönem bizi bölgemize yabancılaştırdılar. Bir dönem bizler El Bab’ı, Rakka’yı hatta Şam’ı unuttuk. Halbuki Şam’ın Malatya’dan, Kobani’nin Kilis’ten ve Borsa Hersek’in Edirne bir farkı yok  Bir ülkenin bir resmi sınırları vardır bir de stratejik sınırları vardır. Türkiye’nin resmi sınırı batıda Karaağaç’ta bitiyor ama bizim stratejik sınırımız Bosna Hersek’te Saray Bosna’da başlar. Saray Bosna düştüğü zaman geriye doğru İskeçe’de düşer Edirne tehlikeye düşer. Saray Bosna kaybettiği zaman siz asla Edirne’deki Türkiye’nin resmi sınırını koruyamazsınız. Türkiye’nin doğu sınırı Doğu Beyazıt’ta başlar ama Tebriz düştüğü zaman yada Batum düştüğü zaman aleyhimize olarak orada sosyo-politik, askeri bir yapı geliştiği zaman Kars’ı koruyamazsınız.”

“Bu Bir İstiklal Savaşıdır”

“ “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” demek, evet ülkede barış olacak ama ordunuz savaşa hazır olacak. M.Ö. 5. Yy yaşamız bir filozof “eğer barış istiyorsan savaşa hazır ol” der; biz elbette ki durup dururken El Bab’a girmiyoruz, durup dururken Kobani’de Şam’da gelişen hadiselere müdahil olmuyoruz.

Biz ülkemize yeni bir sevr antlaşması dayatan küresel güçlere karşı, bu, milletin, devletin bekası için, bu ülkede yaşayan bütün etnik gruplar ile topyekûn olarak şanlı Türk milletinin varlık mücadelesidir ve bu bir İstiklal savaşıdır."

"15 Temmuz’da ki Darbe Girişimi Bir İşgal Hareketiydi.”

“Türk milleti dindar bir millettir. Türk milleti vatan söz konusu olduğu zaman, din söz konusu olduğu zaman ve Allah’ın Resulü söz konusu olduğu zaman kesinlikle ve kesinlikle bir ve beraber olur. Türk milleti din konusunda hassastır. Bizim milletimizin dindarlık anlayışı gösterişten oluşmaz, yeri geldiği zaman ortaya çıkar. Bunu bildikleri için din üzerinden bir darbe yapmak mümkün olabilir. Ve gerçekten de 40 yıl bir hareket üzerinden adamlar çalışma yapmışlar ve 40 yıl sonra onu bir siyasi fenomen olarak ortaya koydular. Batılı güçler bir adamı 1 saat kullanmak için 40 yıl eğitirler. Düşünebiliyor musunuz bir vaiz, örgün eğitimi bile olmayan bir vaiz, küresel bir güç haline getirildi. Yabancı ülkeleri ziyaret etmiş biri olarak söylüyorum, siz dış ülkede bırakın kolej açmayı küreseler sistemden bağımsız olarak bakkal bile açamazsınız. Ama düşünü ki ülkemizde din üzerinden öyle bir hareket örgütleniyor ki, vaiz olan bu adam çok rahat bir şekilde dış güçlerin üst temsilcileri ile görüşebiliyor. Bütün bunlar nasıl oluyor, tabi ki gladyo örgütlenmesiyle oluyor.

Türkiye’yi Ekonomik anlamda, siyasi anlamda çökertemeyenler, bu ülkeyi dini hizmet adı altında saklanmış hıyanet şebekesiyle 15 Temmuz’da darbe girişimiyle çökertmeye kalktılar.  Ama bu millet Edirne’den Kars’a tüm Anadolu insanı darbeye dur diyerek bu toprakların işgal edilemeyeceğini ispatlamış oldu. Bu bir işgal hareketiydi. Bu bir iktidar meselesi değildi. Bazıları bunun bir iktidar meselesi olduğunu söyleyerek olayın gerçek amacını saptırmış oluyorlar. Bu kalkışma milletin namusuna, vatanın topraklarına, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı yönelmiş batı kaynaklı, Türkiye’ye diz çöktürme, Türkiye’yi işgal etme hareketiydi. ”

Sayın Özşahin konuşmasının devamında, tarihin bu döneminde ülkemizin her yönüyle kuşatılmış olduğunu söyleyerek, Türk milleti olarak bizlerin geçmişten bu güne tarih yazmada göstermiş olduğumuz eşsiz başarıların yanında tarih şuuru, tarih derinliği ve küresel metafiziğe sahip olmamızın, küresel alanda söz sahibi yazar, şair, tarihçi, bilim insanı yetiştirmemizin gerekliliğine değindi.         

Konuşmasının sonlarına doğru ülkemizin var olduğu coğrafya üzerinde yaşanan olaylara değinen Sayın Özşahin, ülkemizin bekası söz konusu olduğu zaman bu ülke üzerinde yaşayan herkesin bir olarak, Malazgirt ruhuna, Çanakkale ruhuna geri döndüğümüz zaman emperyalist güçlerin oyunlarının bozulacağını, onların uşaklığını yapanların bozguna uğrayacağını ifade etti.

Konferans, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından Dr. Lütfü Özşahin’e çiçek takdiminin ardından sona erdi.

26-12-2016   26-12-2016   26-12-201626-12-2016   26-12-2016   26-12-201626-12-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.