EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Dünya Otizm Farkındalık Ayı” Etkinlikleri Kapsamında Bisiklet Turu Düzenlendi.

      "Dünya Otizm Farkındalık Ayı" etkinlikleri kapsamında 30 Nisan 2015 Perşembe günü Bisiklet Şenliği Düzenlendi.
“Dünya Otizm Farkındalık Ayı” Etkinlikleri Kapsamında Bisiklet Turu Düzenlendi.

          Birleşmiş Milletler tarafından Nisan Ay’ının tüm Dünyada “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” ilan edilmesi sebebiyle, Edirne Valiliği ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafında Nisan Ayı boyunca süren “Sen de Farkında Ol!” projesi kapsamında ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

        Düzenlenen etkinlikler kapsamında 30 Nisan 2015 Perşembe günü, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, II. Bayezid Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu Öğretmen, öğrenci, velileri ile EDOSK, TÜBİT ve T.Ü. Özel Eğitim Topluluğunun katılımıyla “Bisiklet Şenliği” etkinliği gerçekleştirildi.

        İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN etkinlik öncesi yaptığı konuşmada; “Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü, Nisan ayı ise Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan edildi. İlimizde, Dünya Otizm Farkındalık Ayı kapsamında pek çok etkinlik başlattık ve ay boyunca da bu etkinlikleri icra ettik. Etkinlikler kapsamında bugün burada bisiklet turu gerçekleştireceğiz.

          Nisan ayı boyunca gerçekleştirmiş olduğumuz etkinliklerle otizme karşı farkındalık oluşturmayı hedefledik ve bu konuda ilimizde bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyoruz.

        Günümüzde maalesef 110 çocuktan 1’i otistik. Otizm sizlerin de bildiği gibi çok küçük yaşlardan itibaren sosyal etkileşimde, iletişimde bir takım sınırsızlıklarla beraber başlamakta. Sağlıklı iletişim kuramama, yalnızlığı tercih etme gibi birçok belirtileri var. Otizmin çok erken yaşta teşhis edilerek tedaviye başlanması, otistik bireylerin toplumla entegrasyonlarının sağlanmasınde önem arz etmektedir.

       Erken yaşta teşhis edildiği takdirde toplumla entegrasyonlarında, bütünleşmelerinin sağlanmasında çok ciddi mesafeler alınmakta. Bu konuda ilimizde özellikle OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) başta olmak üzere kaynaştırma sınıflarımız dahil, farkındalık oluşturmak adına çok ciddi etkinliklerin yapılmakta olduğunu ve ciddi başarıların elde edildiğini ifade etmek istiyorum.

          Bu etkinliklerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen her kademeden herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

        Katılımcılar, Edirne Belediyesi önünden başlayıp Tarihi Tunca Köprüsünden geçerek etkinliğin son durağı olan çay bahçesine kadar pedal çevirdiler. Burada yapılan ikramların ardından otizmli çocuklar, eğitmenler eşliğinde At’a bindiler.

          Nisan Ayı Otizm Farkındalık etkinlikleri kapsamında düzenlenen bisiklet şenliği otizmli çocukların uçurtma uçurmasının ardından sona erdi.

2   2   22   2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.