EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

e-Twinning Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katılımıyla, ilimiz merkez, Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa ilçelerinde ortaöğretimde görev yapan İngilizce öğretmenlerine yönelik e-Twining Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
e-Twinning Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

e-Twinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur. 2005 yılında Avrupa Komisyonunun öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan e-Twinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu öğrenme Programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa´daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 33 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European School net tarafından yönetilmektedir. Ayrıca ulusal düzeyde 35 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “Bilgi çağı ve bilgi toplumu bireyinin, bilgiyi etkin şekilde kullanarak yeniden üretimine katkı sağlaması beklenmektedir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler bu çağın temel belirleyeni olmuştur. Eğitim ve öğretim hizmetlerini gelişen bilgi teknolojileri ile uyumlu hale getirebilmek için eğitim sisteminde tüm stratejik plan ve hedefler yeniden gözden geçirilerek pek çok projeye imza atılması beklenmektedir.

Özellikle 20. yüz yılın son çeyreğinde, dünyada çok önemli değişim ve dönüşümler yaşanmış, bu değişim ve dönüşümler evrensel olarak, çeşitli sosyo-ekonomik gelişmeler ile bilim ve teknolojinin o zamana kadar görülmemiş hızda ve kapsamda değişmesine sebep olmuştur. Ülkelerin ne kadar bilgi ürettikleri veya tükettikleri gelişmişliğin bir göstergesi sayılmakta, ekonomik büyümenin en güvenilir tahmin parametresi olarak kabul edilmektedir. Teknolojik gelişmeler özellikle bilgi iletişim teknolojileri alanındaki gelişmelere paralel olarak eğitim sistem ve ortamlarında da değişim kaçınılmaz olmuştur. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu “Her derece ve türdeki ders programları ve eğitim metotlarıyla ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirilir” ifadesiyle öğretim ortamlarının ve öğretim programlarının değişime uyum sağlaması gerektiği vurgulanmıştır. Eğitimin amaçları arasında çağın ve toplumun gereksinimleri doğrultusunda öğrencileri yetiştirmek yer almaktadır.

Bilgi ve teknolojideki sözü edilen bu gelişmeler ve değişimler çağımızı bir bilgi ve iletişim çağı haline getirmiştir. Sonuç olarak, birçok ülke ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik alanlarda işbirliği ve dayanışmaya yönelmiş ve bu sürecin sonunda küreselleşme denilen olgu ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliğinin genişlemesi üye ve aday ülkeler arasındaki işbirliğinin daha da küreselleşmenin getirdiği bir zorunluluktur. Avrupa Birliği’nin genişlemesi ve sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olan eğitim de Birliğin gerçekleştirmeye çalıştığı politikaların başarısında kilit bir rol oynamaktır.

Türkiye, özellikle son yıllarda Avrupa Birliği’ne aday ülke olması sıfatıyla eğitim alanında da çeşitli düzenleme çalışmalarına yoğunluk vermektedir. Avrupa Birliği projeleriyle ortak kültür ve değerler çerçevesinde bütünleşerek üye ülkeler ve aday ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeyi ve entegrasyonu derinleştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda okullarımızın Avrupa Birliği projeleri yapması,  Türkiye’nin AB süreci, eğitim reformu için güzel bir fırsat ve itici bir güç olarak ortaya çıkmaktadır.

Avrupa’daki okullar topluluğu olan e-Twinning de hem online projeler geliştirme hem de bunu Erasmus projelerine dönüştürme ve ortak bulma fırsatı yakalamak açısından çok önemli rol oynamaktadır. Bütün katılımcı ülkelerden öğretmenler bu portala kaydolabilmekte, sanal ortamda tanışıp, fikir ve örnek uygulama alışverişinde bulunabilmektedirler. Küreselleşme ve AB’ye uyum sürecindeki politikalar gereği de bu durum bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan e-Twining’in etkin kullanımı başarılı projeler geliştirmek ve yaygınlaştırmak açısından önem arz etmektedir.

e-Twinning; topluluğun tüm üyeleri için, Avrupa düzeyinde çevrimiçi Mesleki Gelişim fırsatları sunmaktadır. Deneyimli eTwin’cilerden yeni üyelere kadar, herkes eTwinning’te mesleki olarak ilerleme imkânını yakalamaktadır.

Avrupa’daki okullar ile online projelerin yürütüldüğü e-Twinning portalı gibi yenilikçi öğrenme ortamları kullanımının okullarımızı proje geliştirme kapasitelerini arttırma ve yenilikçilik alanında gelişimlerine katkıda bulunması açısından örnek teşkil etmesini ve yaygınlaşmasını temenni ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Toplantı, e-Twining il koordinatörü, Uzunköprü Mimar Müslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi İngilizce öğretmeni Hale Ekim’in proje hakkında yaptığı bilgilendirme sunumuyla sona erdi.

08-03-2017   08-03-2017   08-03-201708-03-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.