EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

e-Twinning Bölgesel Çalıştayı İlimizde Gerçekleştiriliyor

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ulusal Destek Servisi Üyeleri, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Edirne e-Twinning  temsilcisi öğretmenlerinin katılımı ile 13-14 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan e-Twinning Bölgesel Çalıştayı ilimizde başladı.
e-Twinning Bölgesel Çalıştayı İlimizde Gerçekleştiriliyor

e-Twinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur. İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

e-Twinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa´da okul işbirliğini teşvik etmektedir. e-Twinning Portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. Yirmi beş dilde mevcut olan e-Twinning Portalının bugün yaklaşık olarak 230.000 bireysel üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve e-Twinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.

2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan e-Twinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu öğrenme Programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa´daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 33 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca e-Twinning ulusal düzeyde 35 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.

Ülkemiz e-Twinning´e 2009 yılında dahil olmuştur. e-Twinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 24.000´den fazla okuldan, 40.000´den fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 7600´den fazla projeye katılmışlardır. e-Twinning Erasmus + sürecinde de Avrupa Komisyonu´nun desteklemeye devam ettiği faaliyetlerden biridir ve son süreçte 2020 yılına kadar sürdürülecektir. 

Margi Otel’de saat 10.00’da başlayan etkinliğe, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ulusal Destek Servisi Üyeleri, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Edirne e-Twinning  temsilcisi öğretmenler katıldı.

Çalıştay, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ulusal Destek Servisi Üyesi ve e-Twinning Türkiye Koordinatörü Mehmet Fatih DÖĞER, e-Twinning konusunda ülkemizde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı açış konuşmasında, “Yirminci yüz yılda, özellikle yüz yılın son çeyreğinde, dünyada çok önemli değişim ve dönüşümler yaşanmış, bu değişim ve dönüşümler evrensel olarak, çeşitli sosyo-ekonomik gelişmeler ile bilim ve teknolojinin o zamana kadar görülmemiş hızda ve kapsamda değişmesine sebep olmuştur. Sözü edilen bu gelişmeler sonucunda tüm Dünyada büyük bir bilgi patlaması olmuş, kırk yıl içerisinde üretilen bilgi, insanlık tarihinin daha önceki dönemlerinde üretilen toplam bilgiye denk gelmiştir. Bu değişim ve gelişmeler sonucunda günümüz toplumu bilgi ve teknolojinin yoğun olarak üretildiği ve tüketildiği bir toplum haline gelmiştir. Hatta ülkelerin ne kadar bilgi ürettikleri veya tükettikleri gelişmişliğin bir göstergesi sayılmakta, ekonomik büyümenin en güvenilir tahmin parametresi olarak kabul edilmektedir.

Bilgi ve teknolojideki sözü edilen bu gelişmeler ve değişimler çağımızı bir bilgi ve iletişim çağı haline getirmiştir. Sonuç olarak, birçok ülke ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik alanlarda işbirliği ve dayanışmaya yönelmiş ve bu sürecin sonunda küreselleşme denilen olgu ortaya çıkmıştır. Küreselleşme ülkelerin birçok alanda ortak hareket etme zorunluğunu ortaya koymuştur.

Avrupa Birliğinin genişlemesi üye ve aday ülkeler arasındaki işbirliğinin daha da artması bu zorunluluktan doğmuştur. Birliğin amacı, ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamın her kesiminde ülkeler arasında ortaklıklar kurarak sinerji yaratmak ve bu sinerjiyi ülke halklarının yaşam standartlarının yükseltilmesine yansıtmaktır. Avrupa Birliği’nin genişlemesi ve sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olan eğitim de Birliğin gerçekleştirmeye çalıştığı politikaların başarısında kilit bir rol oynamaktır.

Türkiye, özellikle son yıllarda Avrupa Birliği’ne aday ülke olması sıfatıyla eğitim alanında da çeşitli düzenleme çalışmalarına yoğunluk vermektedir. Avrupa Birliği projeleriyle ortak kültür ve değerler çerçevesinde bütünleşerek üye ülkeler ve aday ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeyi ve entegrasyonu derinleştirmeyi hedeflemektedir.

Bu bağlamda okullarımızın Avrupa Birliği projeleri yapması,  Türkiye’nin AB süreci, eğitim reformu için güzel bir fırsat ve itici bir güç olarak ortaya çıkmaktadır.

Gerek Edirne il Milli Eğitim Müdürlüğü, gerekse bünyesindeki okullar olmak üzere nitelik ve nicelik bakımından oldukça başarılı AB projelerine imza atmaktayız. Bu anlamda Türkiye’deki en başarılı iller arasında olduğumuzu söyleyebilirim.

Avrupa’daki okullar topluluğu olan e-Twinning de hem online projeler geliştirme hem de bunu Erasmus projelerine dönüştürme ve ortak bulma fırsatı yaratmakta çok önemli bir rol oynamaktadır. İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele yönelik bir platform özelliği taşımaktadır.

Bütün katılımcı ülkelerden öğretmenler bu portala kaydolabilmekte, sanal ortamda tanışıp, fikir ve örnek uygulama alışverişinde bulunabilmektedirler. Küreselleşme ve AB’ye uyum sürecindeki politikalar gereği de bu durum bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan e-Twinning’in etkin kullanımı başarılı projeler geliştirmek ve yaygınlaştırmak açısından önem arz etmektedir.

Geçen yıl Edirne Şehit Asım İlkokulu da e-Twinning portalını başarıyla kullanan okullarımızdan biri olmuş ve ‘Spirit of Hope’(Umut Ruhu) e-Twinning Merkezi Destek Servisi tarafından başarılı projelerden biri olarak seçilerek Ulusal Kalite Ödülü ve Avrupa Kalite Ödülü alarak, son yıllarda eğitimde ciddi atılımlar yapan Edirne’yi bu alanda başarıyla temsil etmiştir.

Avrupa’daki okullar ile online projelerin yürütüldüğü e-Twinning portalı gibi yenilikçi öğrenme ortamları kullanımının diğer okullar için de örnek teşkil etmesini ve yaygınlaşmasını temenni ediyor, diğer illerden gelen e-Twinning temsilcisi öğretmenlere hoş geldiniz diyerek, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, katılımcı iller tarafından kurulan e-Twinning stantlarını gezmesinin ardından açılış sona erdi. 

Çalıştay süresince katılımcılara, e-Twinning Nedir?, e-Twinning Portalinin Tanıtılması, e-Twinning live’de profil oluşturma, proje ve ortak arama, e-Twinning Türkiye, School Education Gateaway (SEG) ve e-Twinning online internet sitelerinin Tanıtımı,  İyi Proje Örnekleri Sunumu, Twinspace tanıtımı, Web 2.0 araçları, e-Twinning Ödüllendirme süreçleri ve Kriterler, Fatih projesinde e-Twinning entegrasyonu ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA), İnternet güvenliği, internet etiği ve e-Twinning projelerinde etik kurallar konularında bilgiler verilecek ve Erasmus + Programı tanıtım sunumu gerçekleştirilecek.

 

13-05-2016  13-05-2016  13-05-201613-05-2016  13-05-2016  13-05-201613-05-2016  13-05-2016  13-05-201613-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.