EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

e-Twinning Yıl Sonu Sergisi Açılışı Gerçekleştirildi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, ilimiz merkez ve ilçelerinde e-Twining projesini yürüten öğretmenlerimizin proje kapsamında okullarında yıl boyunca yaptıkları ürünlerinin yer aldığı serginin açılışını gerçekleştirildi.
e-Twinning Yıl Sonu Sergisi Açılışı Gerçekleştirildi

Müdürlüğümüz Fuare Salonu’nda gerçekleştirilen açılış, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Ardından, e-Twining il koordinatörü, Uzunköprü Mimar Müslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi İngilizce öğretmeni Hale Ekim katılımcılara proje hakkında bilgiler verdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yapmış olduğu konuşmasında, “Bilgi çağı ve bilgi toplumu bireyinin, bilgiyi etkin şekilde kullanarak yeniden üretimine katkı sağlaması beklenmektedir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler bu çağın temel belirleyeni olmuştur. Eğitim ve öğretim hizmetlerini gelişen bilgi teknolojileri ile uyumlu hale getirebilmek için de eğitim sisteminde tüm stratejik plan ve hedeflerin yeniden gözden geçirilerek; bu konuda somut adımların atılması, yeni projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde, dünyada çok önemli değişim ve dönüşümler yaşanmış, bu değişim ve dönüşümler evrensel olarak, çeşitli sosyo-ekonomik gelişmeler ile bilim ve teknolojinin o zamana kadar görülmemiş hızda ve kapsamda değişmesine sebep olmuştur. Ülkelerin ne kadar bilgi ürettikleri veya tükettikleri gelişmişliğin bir göstergesi sayılmakta, ekonomik büyümenin en güvenilir tahmin parametresi olarak kabul edilmektedir. Özellikle bilgi iletişim teknolojileri alanındaki gelişmelere paralel olarak eğitim sistem ve ortamlarında da değişim kaçınılmaz olmuştur. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu “Her derece ve türdeki ders programları ve eğitim metotlarıyla ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirilir.” ifadesiyle öğretim ortamlarının ve öğretim programlarının değişime uyum sağlaması gerektiği vurgulanmıştır. Eğitimin amaçları arasında çağın ve toplumun gereksinimleri doğrultusunda öğrencileri yetiştirmek yer almaktadır.

Bilgi ve teknolojideki sözü edilen bu gelişmeler ve değişimler, çağımızı bir bilgi ve iletişim çağı haline getirmiştir. Sonuç olarak, birçok ülke ekonomik, sosyal, politik ve teknolojik alanlarda işbirliği ve dayanışmaya yönelmiş ve bu sürecin sonunda küreselleşme denilen olgu ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği’nin genişlemesi ve sürekliliğinin sağlanmasında önemli bir role sahip olan eğitim de Birliğin gerçekleştirmeye çalıştığı politikaların başarısında kilit bir rol oynamaktır. 

Türkiye, özellikle son yıllarda Avrupa Birliği’ne aday ülke olması sıfatıyla eğitim alanında da çeşitli düzenleme ve yenileşme çabalarına ağırlık vermektedir. Avrupa Birliği projeleriyle ortak kültür ve değerler çerçevesinde bütünleşerek, üye ülkeler ve aday ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeyi ve entegrasyonu derinleştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda okullarımızın Avrupa Birliği projeleri yapması,  Türkiye’nin AB süreci, eğitim reformu için güzel bir fırsat ve itici bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Yirmi beş dilde mevcut olan e-Twinning Portalının bugün yaklaşık olarak 438.000´den fazla öğretmen üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve e-Twinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.

Avrupa’daki okullar topluluğu olan E-twinning de hem online projeler geliştirme, hem de bunu Erasmus projelerine dönüştürme ve ortak bulma fırsatı yakalamak açısından çok önemli rol oynamaktadır. Bütün katılımcı ülkelerden öğretmenler bu portala kaydolabilmekte, sanal ortamda tanışıp, fikir ve örnek uygulama alışverişinde bulunabilmektedirler. Küreselleşme ve AB’ye uyum sürecindeki politikalar gereği de bu durum bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan e-twining’in etkin kullanımı başarılı projeler geliştirmek ve yaygınlaştırmak açısından önem arz etmektedir. E-Twining; topluluğun tüm üyeleri için, Avrupa düzeyinde çevrimiçi Mesleki Gelişim fırsatları da sunmaktadır. Bu bakımdan branş farkı gözetmeksizin bütün öğretmenlerimizin bu portalı takip etmelerini ve projeler geliştirmelerini mesleki gelişimleri açısından bulunmaz fırsat olarak değerlendiriyorum. Müdürlüğümüz bünyesinde özellikle son iki yılda e-twining çalışmalarına ivme kazandırdığımızı ve ciddi mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum.

Bu nedenle; Avrupa’daki okullar ile online projelerin yürütüldüğü e-twinning portalı gibi yenilikçi öğrenme ortamları kullanımının okullarımızın proje geliştirme, kapasitelerini arttırma ve yenilikçilik alanında gelişimlerine katkıda bulunması açısından örnek teşkil etmesini ve yaygınlaşmasını temenni ediyor, başta e-twining İl koordinatörümüz Hale Hekim olmak üzere başarılı projelere imza atan öğretmenlerimizi, Ar-Ge birimi çalışanlarımızı kutluyor; başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” dedi.

Açılış, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve katılımcıların sergiyi gezmesinin ardından sona erdi.

 22-05-201722-05-201722-05-2017   22-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-2017  

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.