EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Bir İlki Gerçekleştirerek Türkiye’ye Örnek Oldu!

Edirne Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen, öğrencilerin baskın yetenek alanlarının tespit edilerek; ilimiz yetenek haritasının çıkartılması, öğretmen ve veli farkındalığı yaratarak öğrencilerimizin yetenekli oldukları alanlarda gelişimlerinin desteklenmesini amaçlayan “Edirne Yetenek Akademisi” projesi kapsamında Edirne ilimizde, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın öncülüğünde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseye giden yaklaşık 30 bin öğrencinin yetenek haritası çıkarıldı.
Edirne Bir İlki Gerçekleştirerek Türkiye’ye Örnek Oldu!

Müdürlüğümüz Arda Toplantı Salonu’nda, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hakan Cırıt’ın katılımıyla “Edirne Yetenek Akademisi” toplantısı gerçekleştirildi.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın, “Edirne ili ve ilçelerini kapsayacak şekilde uygulanan “Edirne Yetenek Haritası Projesi” ile 8 temel alanda çocukların baskın yetenek ve ilgi alanları tespit edilmiştir. Her çocuğun beyni doğuştan belirli yetenek alanlarına yatkındır. Eğer çocukları, beyinlerinin yatkın olduğu alanlarda desteklersek, gelecekte hem akademik alanda hem de gerçek hayatta üst düzey başarı gösterebilirler. Biz de bu proje ile Edirne’deki çocuklarımızın yetenek alanlarını kendi içinde sıraya sokarak en baskın oldukları alanları tespit ettik ve yetenek danışmanlığı yaptık. Proje kapsamında, “Sözel-Dil Yeteneği, Mantıksal-Matematiksel Yetenek, Görsel-Uzamsal Yetenek, İşitsel-Müzikal Yetenek, Sosyal-Kişilerarası İlişki Yeteneği, Kişisel-Özedönük Yetenek, Bedensel-Kinestetik Yetenek, Doğa Yeteneği” olmak üzere 8 temel yetenek alanında raporlar hazırlanmıştır. Projeden elde edilen ilgi çekici bulgulardan bazıları şunlardır, Anaokulundan liseye tüm Edirne’de ulaşılan yaklaşık 30 bin öğrencinin %34,53’ünün bedensel-kinestetik yeteneği, %25,73’ünün sosyal-kişilerarası ilişkiler yeteneği, %21,09’unun görsel-uzamsal yeteneği baskın çıkmıştır. Anaokullarında ve ilkokullarda sırasıyla, bedensel-kinestetik yetenek, sosyal-kişilerarası ilişkiler yeteneği ve görsel-uzamsal yetenek daha öncelikli ve baskın çıkmıştır. Ortaokullarda sırasıyla, bedensel-kinestetik yetenek, mantıksal-matematik yeteneği ve işitsel-müzikal yetenek daha öncelikli ve baskın çıkmıştır. Liselerde ise sırasıyla, kişisel-özedönük yetenek, bedensel-kinestetik yetenek ve sosyal-kişilerarası ilişkiler yeteneği öncelikli ve baskın çıkmıştır” diyerek projenin önemini vurguladı.

Edirne Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, projenin Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir’in himayelerinde yapıldığını anımsatarak, ülkemizin en önemli sorunlarından birinin çocukların yeteneklerinin tespit edilememesi ve yetenekleri doğrultusunda eğitilememesi olduğunu vurgulayarak, projenin bu anlamda önce Edirne için sonra da Türkiye için değerli bir çalışma olduğunu söyledi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, “Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir’e, projede emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu projenin ülkemizin diğer illerine de örnek olmasını diliyorum” dedi.

14-07-201714-07-201714-07-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.