EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Edebiyat Günleri Kapsamında Yazarları Ağırladık.

Müdürlüğümüz tarafından  "Edirne Edebiyat Günleri"  kapsamında Yazarlar Mustafa ARMAĞAN, Tarık TUFAN ve Yusuf ÇOPUR’u ilimizde ağırladık.
Edirne Edebiyat Günleri Kapsamında Yazarları Ağırladık.

İlk program 14 Mart 2016 Pazartesi günü 11:00 ile 12:30 saatleri arasında Devecihan Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirildi.

Edirne İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın katıldığı programa ayrıca, Müdürlüğümüze bağlı tüm resmi/özel kurumların müdürleri ile okullarımızın Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Tarih ve Sosyal Bilgiler Zümre Başkanları katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, 13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da meydana gelen terör saldırısında vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında, “Hayat serüveninde hedefe varma seçeneklerini belirleme iradesine sahip belki de yegâne varlık insandır. Ancak hangi kültüre ait olursa olsun, hız-haz ekseninde egoları aynîleşen günümüz modern insanı, ne var oluşta bulduklarını, ne de kendi eliyle yaptıklarını koruma çabasında değildir.

Her şeyi tüketme anlayışının insanın kendisini de tüketmesiyle geldiğimiz uçurumun kenarından, bizi ve toplumu kurtaracak en önemli adım, her birimizin yüreğinde küllenen güzellikleri yeniden parlatmak olacaktır.

Güzelliği gören göz, yaşayan gönül, kalıcılığını sağlayan da özden taşan sözdür. Zihnin ve dilin imbiğinden süzülen her söz, edebiyat deryasını besleyen ab-ı hayat çeşmesinin bir katresidir. Edebiyat, güzelliğin ifadesi, aklın gönülle ortak meyvesidir.

Edebiyat, dünyanın ruhumuzu kirleten sağanaklarından arınmadır. Sevginin, gönül aynasından bize ulaşan yansımalarıdır. Adeta yeniden dirilişin reçetesidir. Kadim medeniyetimizin ihtişamını bugüne taşıyacak can suyudur.

Edebiyat, hem uçsuz bucaksız bir okyanus, hem de herkesin gönlünde var olan keşfetmekte zorlandığımız coşkun bir nehirdir.

Hayata hayatiyet kazandıran da Hakikat´ten süt emen, saf süt emen, arı duru süt emen edebiyattır, sanattır.

Hayat bahşedebilecek, hayatımızda güller, çiçekler açtıracak, yemişler yetiştirecek, hayatımıza ruh üfleyecek, ruh iklimi ekebilecek, ruh estirecek bir edebiyatsa bu edebiyat, hayat vardır bu edebiyatta ve bu edebiyat hayat verir hayata.

İçinden nehirler geçen şehirlerin ihya olduğu gibi, Edirne de, yetiştirdiği şahsiyetlerin bereketlendirdiği, bir kültür havzasıdır. Edirne, bu medeniyette her yüreğe damla damla düşen bir sevdayı hatırlatır bize. Zaman, maddenin manaya acziyeti gibi şehrin ruhunu taşır günümüze.

Şehrin sokaklarında aheste akan Meriç’in hikâyeleri dolaşır. Taştan gerdanlıklarla süslenmiş sularda, güneşin kızıllığı ve ayın şavkı hasretle beklenir. Rüzgâr, mezarları unutulmuş şairlerin mısralarını fısıldar kulaklarımıza ulu çınarların gölgesinde. Kırkpınar meydanında destanlar yazılır asırlardır şehitler hürmetine. Yanık Rumeli türküleri ilk Edirne’den yankılanır. Ve hiç eksilmez minarelerden kutlu nidanın nağmeleri.

 Değerli edebiyat dostları, tarihî yolculuğumuzun yönünü belirleyen eksen şehirlerimizden biri olan Edirne’mizde bugün anlamlı bir günü yaşıyoruz. Yıllardır Akademi Edirne, Akademi Rumeli, Meriç Hikâye günleri, yazı ve tiyatro okulu, eser okumaları, yazar-okur buluşmaları ile gerçekleştirdiğimiz etkinliklere önemli bir halka ekliyoruz.

Edebiyatta ilerlemeyi sağlamak, gönüldeki hiç sönmeyecek sevgi meşalesini tutuşturmakla mümkündür. Eğitim camiası olarak hedefimiz, edebiyatımızın değerli üstatlarını, Edirne Edebiyat Günlerinde, gençlerimizle buluşturarak yeteneklerin ortaya çıkmasına ve edebiyatın Edirne’de gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Edebiyat, bizleri geleceğe güvenle götüren zarif bir yoldur. Bu yolda bizlere en önemli desteği veren değerli hocalarımıza, katılımcılarımıza ve programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, Yazarlar Mustafa ARMAĞAN, Tarık TUFAN ve Yusuf ÇOPUR katılımcılara, şehir edebiyatı kavramı, nesiller arası tarih aktarımı, tarih şuurunun gelişmesi için yapılması gerekenler, tarihin nesillere aktarımında sinemanın nasıl ve ne şekilde kullanıldığı konularına bilgiler aktardılar.

Programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Yazarlarımıza hediye takdiminde bulundu.

Program kapsamında; saat 14:00’da, Mustafa ARMAĞAN Edirne Sosyal Bilimler Lisesinde, Tarık TUFAN Süleyman Demirel Fen Lisesinde, Yusuf ÇOPUR Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesinde öğrencilerimizle buluştular.

Yazarlarımız söyleşilerinin ardından kitaplarını imzalayarak öğrencilerimize hediye ettiler.

14-03-2016   14-03-2016   14-03-201614-03-2016   14-03-2016   14-03-201614-03-2016   14-03-2016   14-03-201614-03-2016   14-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.