EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Güzel Sanatlar Lisesi’nin Adı, Düzenlenen Tören ile “Edirne Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi” olarak değiştirildi.

İlimiz sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan öğretmenliği, yöneticiliği, örnek kişiliği ile tarihi anlatan resimleri, sanatı ve vatanseverliği ile büyük bir değer olan Şehit Ressam Hasan RIZA’nın ismi Edirne Güzel Sanatlar Lisesi’ne verilerek okulun yeni adı “Edirne Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi” olarak değiştirildi. 
Edirne Güzel Sanatlar Lisesi’nin Adı, Düzenlenen Tören ile “Edirne Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi” olarak değiştirildi.

Bu vesileyle 17 Aralık 2015 Perşembe günü saat 11:00’da tören düzenlendi. Trakya Üniversitesi yayınlarından çıkan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl ÜNVER’in “Şehit Ressam Hasan Rıza Hayatı ve Resimleri” isimli kitabın tanıtımının da yapıldığı törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK, Rektör Yardımcıları Prof.  Dr. Sayın Süleyman PİŞKİN, Prof. Dr. Sayın Hüseyin SARIOĞLU, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Muhammet BAYRAKTAROĞLU, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Kemal SOYTÜRK, Şube Müdürleri, Edirne Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN açılış konuşmasında, “Türk kültürünün bütün yönleriyle ilgilenen, hayatı boyunca yoğun bir araştırma ve yazma işine kendisini vakfetmiş değerli bir bilim insanı olan Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver, Türk tarihi ve kültürüne katkıları saymakla bitmeyecek bir isimdir. Arapça, Farsça, Fransızca biliyor; ney üflüyor; aynı zamanda ressam, minyatürcü, tezyinatçı ve hattat. 18 bilimsel kuruluşun üyesi olmuş, tıp tarihi, bilim tarihi, kültür tarihine ait 2500 civarında kitap ve makale yayımlamıştır. 1985´te Kültür Bakanlığınca büyük ödüle layık görülmüş, yurt dışında da ödüller almıştır. Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver, Hasan Rıza ile ilgili hazırlamış olduğu çalışmasının ön sözünde “pehlivan yapılı vücuduyla ve sanatkâr ruhiyle millî abidelerimizden biri olan Hasan Rıza Bey’in unutulacak şahsiyetlerden olmadığını ve onun eserleri üzerine titrememiz gerektiğini” ifade ediyor.

            Çağdaş Türk sanatına anlam katan ve asker ressamlar kuşağının önemli bir üyesi olan, sanat dolu yaşamı trajik bir şekilde şehit edilmesiyle sona eren ve ‘Şehit’ lakabıyla da anılan Hasan Rıza, Miralay Şakir Bey’in oğlu olarak ressamlar diyarı Üsküdar’da doğuyor. Resme küçük yaşlarda ilgi duyup evinin duvarlarına kömür parçasıyla kalyon ve gemiler çizerek sanat macerasına başlayan Hasan Rıza’nın resim konusundaki ilgisini geliştirme ve bir ressam olma olanağı bulmasında Askeri İdadi ’de içine girdiği ortamın önemi oldukça büyük. Bugünkü adıyla Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, o dönemki adıyla Edirne Hamidiye Sanayi Mektebinde müdürlük yapmış olan Hasan Rıza’nın hayatı ve resimleriyle ilgili söz konusu saygıdeğer çalışmayı hazırlayan hocamız Süheyl Ünver, ressamın Askeri İdadi ’deki dönemiyle ilgili şu ifadelerine yer veriyor: “Askeri İdadi sınıflarında en ziyade kendimi verdiğim yegâne ders hemen hemen resim dersi idi, diyebilirim. Hocamın teveccühü şevkimi, gayretimi artırmış, bütün mektep arkadaşlarım arasında Ressam Hasan Rıza Üsküdar diye tanınmıştım.”

Hasan Rıza, Askeri İdadi ’den Harbiye Mektebi’ne geçtiği yıl, 1876-77’de Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında 93 Harbi’nin başlaması üzerine gönüllü olarak savaşa katılmış ve cepheye gitmiştir. Bu savaşı izlemek üzere İtalya´dan gelen, gazete ressamı olarak cephede bulunan ve gördüklerinin çizimlerini yapan İtalyan bir ressam ile tanışmış ve kendi isteğiyle onun koruması olarak görevlendirilmiştir. Savaşın ardından İtalyan ressamla dostluğunu ilerleten Hasan Rıza, onun vesilesiyle Roma’nın, Floransa’nın, Napoli’nin atölyelerinde, müzelerinde senelerce çalışıp dolaşmıştır. 1899′da Türkiye’de bir ressam, kendisini çizdiği tablonun kahramanlarından biri olarak resmeder. Tarih kitaplarının sayfalarında sıkça karşımıza çıkan, çoğunluğun iyi bildiği bu resim Fatih Sultan Mehmed’in Topkapı’dan İstanbul’a girişini betimleyen eserdir. Fatih’in bindiği kıratın hemen yanında, elinde tüfek olan yeniçeri muhafızı ise tabloyu yapan ressam Hasan Rıza’dır. Saray ressamı İtalyan Zonaro´ya ait olduğu düşünülen, Fatih Sultan Mehmed´in İstanbul´a girişini ve gemilerin karadan yürütülmesini tasvir eden resimlerin Balkan Savaşları´nda şehit olan ressam Hasan Rıza´ya ait olduğu iddiası, ressam Hüsnü TENGÜZ´ ün “Sanat Hayatım” adlı hatıratının ortaya çıkması ile kesinleşmiş ve İtalyan ressam Zonaro’nun Hasan Rıza’nın resimlerini taklit ettiği görülmüştür. Rönesans’ın beşiği İtalya’da on yılı aşkın resim eğitimi aldıktan sonra yurda dönerek Edirne Karaağaç’ta bir resim atölyesi kuran, Yahya Kemal’in mısralarında dile gelen şanlı geçmişimizi fırçasıyla tablolaştıran, Balkan Savaşları döneminde hastaneye çevrilen Edirne Hamidiye Sanayi Mektebi’nin müdürlüğünü yapan ve 26 Mart 1913 günü Karaağaç’taki atölyesinde bulunan tabloları almaya giderken Bulgar Askerleri tarafından şehit edilen Hasan Rıza, Edirne tarihinde özel bir yere sahiptir.

Hasan Rıza’nın adının Edirne’de yaşatılması için Edirne Güzel Sanatlar Lisesi’nin adının, Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN’ in uygun görmesi ile 14/12/2015 tarihinden itibaren “Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi” olarak değiştirilmiştir.

Ayrıca günümüzde ancak sahaflarda bulunabilen, Süheyl ÜNVER’ in “Şehit Ressam Hasan Rıza Hayatı ve Resimleri” isimli kitabı yeni neslin daha iyi kavrayabilmesi için tıpkıbasımına sadık kalınarak anlaşılabilir bir Türkçe ile üniversite yayınlarından basılmasını sağlayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK’ e teşekkür ederim.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün ardından kürsüye davet edilen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK ise konuşmasında, “Bugün burada anlamlı bir tören için bir aradayız. Hakikaten Şehit Hasan Rıza 1913 yılında Karaağaçta ki evinin atölyesinde şehit ediliyor ve bu Edirneliler tarafından maalesef bugüne kadar bilinmemekteydi. Bu kitabı okuyan Birçok hocamızda konuştuğum zaman, iyi ki bu kitabı yayınladınız hocam dediler. Hakikaten Edirne’mizin, Ülkemizin entelektüel kamuoyuna, eğitim camiasına bu kitap gündeme geldi ama biz bu kitabı yayınlamaya hazırlanırken inanın en büyük düşüncemiz bu lise idi. Bu kitap bu lise için çıktı dersem yalan olmaz. Bu kitaptan ne kadar basacağımızı düşünürken, buradaki her öğrencimize bir tane verelim dedik ve bu anlamada bugün burada, bu okula Şehit Hasan Rıza’nın adının da verilmesiyle kitabımızın birleşmesi beni çok çok duygulandırıyor. Hakikaten sevgili öğrencilerimiz, sevgili gençlerimiz, bugünkü bilimsel bulgularla, yetenek her topluma belki eşit olarak geliyor diyebiliriz ama önemli olan o yeteneği değerlendirmek, sizlerde ki o cevheri görebilmek. İşte onun için özgür ortam gerekiyor, bu anlamda öğretmenlerime ben çok teşekkür ediyorum. Sizlerin yeteneğini en üst duruma çıkarmak için gayret gösteriyorlar. Bu anlamda bu okulda bugün yeni adıyla bu fonksiyonunu çok daha güçlü yapacağına inanıyorum, Bu anlamda başta Sayın Valimiz olmak üzere İl Millî Eğitim Müdürümüze ve bu isim değişikliği konusunda emek gösteren herkese, bu okulda gençlerimizi, öğrencilerimizi yetiştiren bütün öğretmenlerimize buradan en derin şükranlarımı sunmak istiyorum. Hakikaten insan yetiştirmek bu anlamda en büyük yatırım. Gençlerimizde ki o yeteneği ortaya çıkarmak için öğretmenlerimizin gayreti çok önemli.  Umarım bu kitap buna biraz olsun vesile olur. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz. Sevgili öğrencilerimiz, bizim geçmişimiz çok güçlü. İnanın gurur duyacağımız bir geçmişimiz var ve geçmişimizden utanacağımız hiçbir şey yok. Dünyanın en zengin, en köklü kültürüne, gerek sanat olsun gerek kültürde olsun çok güçlü bir hazinemiz var, mirasımız var. Biz bunları yavaş yavaş tozlanmış raflardan çıkarttıkça geleceğe daha güçlü bakacağız. Bunlarda bir tanesi tabi ki Şehit Hasan Rıza, bir diğeri ise kitabın yazarı Süheyl Ünver Hocamız. Bu iki değer de bu kitapta birleşmiş oldu. Süheyl Ünver hocamız büyük bir sanat tarihçisi, büyük bir Edirne aşığı. Süheyl Ünver hocamızın 50’den fazla kitabı var ve maalesef bunların çok ası basılabildi. Büyük bir kısmı Süleymaniye Kütüphanesinde, çizimleri var, yorumları var. Edirne’nin değerini, Edirne’nin sokaklarını bir kez daha Süheyl Ünver Hocanın gözünden görmek lazım, bu anlamda Edirne’de okuyan gençlerimiz çok şanslı diyebiliriz.

Şehit Hasan Rıza konusunda da, Harbiye’yi bitirir bitirmez savaşa katılıyor, bizzat hayatı, savaşı görüyor ve gördüğünü resmediyor. Daha sonra Avrupa’ya gidiyor, on yılı aşkın bir süre batı kültürünü öğreniyor ki bu çok önemli, hem kendi kültürümüzü bilmemiz lazım hem batı kültürünü hem doğu kültürünü bilmemiz lazım, bütün dünyayı tanımamız lazım. On yılı aşkın bir süre Mısır’a gidiyor, bütün kültürleri tanıyor, görüyor ve tabi ki müthiş bir yetenek. İstanbullu olmasına rağmen Edirne’yi seçiyor ve burada yaşıyor, buda çok anlamlı. Ve Edirne’de şehit oluyor. Bu anlamda Hasan Rıza için, şanlı tarihimizi, o ihtişamlı tarihimizi resmetmeye başlayan modern anlamda ilk ressam diyebiliriz ve bu uğurda şehit oluyor.

Ben tekrar bugün burada birlikte bulunmaktan çok mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, Üniversitemizle Valiliğimizin işbirliği sürekli devam edecek, ben buradan Sayın Dursun Ali ŞAHİN Valimize çok teşekkür ediyorum. Bu kitabın gençlerimiz için yazıldığını bir kez daha vurgulamak istiyorum ve çalışmalarımızın ağırlıklı olarak gençlerimize kendi kültürümüzü, medeniyetimizi daha da sevdirmek, özünü onlara yansıtmak açısından devam edeceğini vurguluyorum” dedi.

 Konuşmaların ardından İl Millî Eğitim Müdür Sayın Hüseyin ÖZCAN, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Yener YÖRÜK, Rektör Yardımcıları Prof Dr. Sayın Süleyman PİŞKİN, Prof. Dr. Sayın Hüseyin SARIOĞLU ile Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Muhammet BAYRAKTAROĞLU, Trakya Üniversitesi yayınlarından çıkan Ord. Prof. Dr. A. Süheyl ÜNVER’in “Şehit Ressam Hasan Rıza Hayatı ve Resimleri” isimli kitabını okulun öğretmen ve öğrencilerine hediye ettiler.

 Şehit Ressam Hasan Rızanın eserlerinden oluşan serginini gezilesinin ardından tören, okulun yeni adı olan, Edirne Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi’nin önünde çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi. 

17-12-2015   17-12-2015   17-12-201517-12-2015   17-12-2015   17-12-201517-12-2015   17-12-2015   17-12-2015

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.