EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı

Sergi, Selimiye Camii iç avlusunda gerçekleştirilen törenle açıldı.
Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı

       19 Haziran Cuma günü Selimiye Camii iç avlusunda gerçekleştirilen ve kursiyerlerin yapmış oldukları ürünlerden oluşan serginin açılışına Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Edirne Milletvekili Sayın Şemsettin EMİR, Vali Yardımcısı Sayın Nedim ÖZIRMAK, İl Müftüsü Sayın Emrullah ÜZÜM, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet HACIOĞLU, İl Millî Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

  Yıl boyunca faaliyet gösteren 751 kurstan, geleneksel ve modern el sanatlarını içeren 34 kursa ait eserlerin sergileneceği, ayrıca dezavantajlı bireylere yönelik kurslara, sosyal hizmet merkezlerinde faaliyet gösteren kurslara, rehabilitasyon merkezlerinde faaliyet gösteren kurslara ait eserlerin de sergileneceği 2014-2015 yılsonu sergisinin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, “Yaygın eğitim örgün eğitimin yanında ve dışındaki tüm düzenli eğitim faaliyetleri olup, hayat boyu öğrenmenin alt sistemi ve ayrılmaz bir parçasıdır. Halk eğitimi merkezleri ülkemizdeki yaygın eğitim faaliyetlerinin en büyük sunucusu ve en geniş teşkilat ağına sahip kurumlarıdır.

  “Eğitim faaliyeti yapma” ve “eğitim faaliyetinin yapılmasını sağlama/destekleme”  gibi iki ana görevi bulunan bu merkezler; Çocuk, genç ve yetişkin bireylerin ekonomik verimliliklerini arttıracak bilgi ve beceriler kazandırmak, değişen toplumsal ve ekonomik rollere uyumlarını desteklemek, değişen eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, çocuğun kişilik gelişiminde ve eğitiminde önemli bir rolü olan aileyi bilgilendirerek güçlendirmek, örgün eğitim yoluyla edinemediği ya da yeterince elde edemediği imkânlardan yararlandırmak, iş öncesi veya iş başında eğitimler düzenlemek, yaşam boyu eğitim anlayışıyla eşit fırsatlar yaratmak, toplumda katılımcı, paylaşımcı bir demokrasi kültürünün yerleşmesi için bireyi hakları ve sorumlulukları konusunda güçlendirecek programlar sunmak, diğer resmî ve özel kurum ve kuruluşlar ile gönüllü kuruluşların halka açık düzenledikleri yaygın eğitim amaçlı etkinlikleri koordine etmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından il ve ilçelerde açılmaktadır.

          İlimizde bu misyonu Edirne Halk Eğitimi Merkezi 1953 yılından bu yana başarıyla sürdürmektedir.  Cumhuriyetin ilk yıllarında okuma yazma oranının az olması nedeniyle Halk Eğitim Merkezlerinde bu eksikliğin giderilmesi amacıyla kurulmuş olup, “İlerleyen yıllarda okuma yazma oranının artması neticesinde Halk Eğitim Merkezleri, vatandaşların mesleki eğitim eksiklerini gidermek veya özel duydukları hobileri geliştirmek adına bir takım etkinliklere ve kurslara ağırlık vermeye başlamıştır.

Edirne Halk Eğitim Merkezinde yıllık ortalama 12 bin civarında kursiyer eğitim görmekte ve bunların bir kısmı istihdama yönelik kurslar almaktadır. Merkezimizde çok farklı alanlarda da çok farklı kursları başarıyla yürütülmektedir. Örneğin; 2012-2013 eğitim öğretim yılında 579 adet kurs, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 673 adet kurs 2014-2015 yılında haziran ayı olmasına rağmen 751 adet kurs başarıyla yürütülmüştür. Bu kurslar sadece okullarda değil, aynı zamanda sosyal hizmet merkezlerinde, hastanelerde, ceza infaz kurumlarında, mahallelerde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bünyesinde, iş birliği protokolleriyle İŞKUR gibi kurumlar ortaklığında yürütülmektedir.

2014-2015 eğitim öğretim yılında açılan 751 kurstan; 378’i genel kurslar, 338’i Mesleki kurslar, 35’i de okuma yazma kursları olarak açılmıştır.

Kurumumuz kurs vermenin yanı sıra yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da halkın içinde her zaman yer almaktadır. Yıl boyunca ceza infaz kurumlarında, hastanelerde ve çeşitli kuruluşlarda tiyatro ve drama gösterileri, konserler düzenlemektedir. Ayrıca kurumumuz yurtdışında ülkemizi temsil eden Türk Devlet Makamlarının davetleri üzerine sahne sanatları, halk oyunları ve el sanatları alanlarında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir.

İl, Ülke ve Uluslararası düzeyde gerçekleştirdikleri tüm başarılı faaliyetler için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizde görev yapan tüm yönetici, öğretmen, usta öğretici, çalışanlar ve kursiyerlerimize teşekkür eder, yılsonu sergimizin hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN açılış öncesi yapmış olduğu konuşmasında, bu sergide emeği geçen eğitmen ve kursiyerlerimizi kutlar, başarılarının devamını dilerim. Sergimiz hayırlı olsun dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek sergi açılışı gerçekleştirildi.

            Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve beraberindekiler stantların tamamını gezerek ürünleri inceleyip sergilenen sergi hakkında bilgi aldılar.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi   2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi   2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi   2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi   2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.