EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı.

Rüstempaşa Kervansaray Hotel Havlusunda 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü gerçekleştirilen sergi açılışına Edirne Valimiz Dr. Sayın Mehmet Tekinarslan ile İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı.

Program Halk Oyunları gösterisi ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında, “Bireyler hayatlarının her anında eğitim kurumlarının desteğine ihtiyaç duyarlar. Yaygın eğitim kurumlarımız, örgün eğitim sisteminden ayrılmış bireylere; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel çalışmalarda öncülük etmektedir.

Yaygın eğitim; örgün eğitimin yanında ve dışındaki tüm düzenli eğitim faaliyetleri olup, hayat boyu öğrenmenin alt sistemi ve ayrılmaz bir parçasıdır. Halk Eğitimi merkezlerimiz ülkemizdeki yaygın eğitim faaliyetlerinin en büyük sunucusu ve en geniş teşkilat ağına sahip kurumlarıdır.

Eğitimin sürekliliğine inandığımızda, hayatımızın içerisindeki etkinliğini arttırdığımızda bilgi toplumu haline geliriz. Eğitim, bilginin pratiğe dönüşmesiyle değer kazanır. Eşyaya estetik kazandıran, yüreklerindeki güzelliği yansıtan becerikli ve özverili ellerdir. “Gerçek sanat; el emeği ve alın terinin toplum yararına en bilgili şekilde değerlendirilmesidir.”  veciz sözüyle Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK bu gerçeği işaret etmektedir. 

Mutluluk, ürettiklerimizin paylaşılmasına bağlıdır. Bin bir emekle hazırlanan sergilerimiz, paylaşmanın kurumsallaştığı, yeteneklerin geleceğe aktarıldığı etkinliklerdir. Teknoloji çağı dediğimiz günümüz dünyasında insanın yine hayatın merkezinde olduğunun kanıtıdır.

Üretmenin zevkine varan bireyler olarak sizler, bu kurumlardan almış olduğunuz ışığı toplumun diğer fertlerine ulaştırmakla yükümlüsünüz. Çünkü karanlığı aydınlatan bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez, aksine yakmış olduğunuz meşale nesillerimize yol gösterecek güce ulaşır. Bu nedenle hayatın girdabına kapılmış, eğitime susamış gönüllere sizler de çare olmalısınız. Hayat boyu öğrenme kapsamında kazanılmış her bir fert, üreten, bilinçli ve dinamik bir toplumun oluşmasına katkı sağlayacaktır.

İlimizde bu misyonu Edirne Halk Eğitimi Merkezi 1953 yılından bu yana başarıyla sürdürmektedir. 2015-2016 eğitim öğretim yılında mayıs ayı itibariyle açılan 825 adet kursta 15.448 kursiyerimiz kurslarımıza kayıt olmuş, 10.758 kursiyerimiz mezun olarak belgelerini almaya hak kazanmıştır.

Sadece okullarda değil, aynı zamanda sosyal hizmet merkezlerinde, hastanelerde, ceza infaz kurumlarında, mahallelerde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bünyesinde, iş birliği protokolleriyle İŞKUR gibi kurumlar ortaklığında Valiliğimizin desteği, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesiyle Halk Eğitim Merkezimizin açmış olduğu yüzlerce kursla binlerce gönüllü vatandaşımıza ulaşmanın çabası içerisindeyiz. 

Amacımız Hayat Boyu Öğrenme kapsamında, farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmektir.

Bu sergimiz, amaçlarımızı gerçekleştirme yolunda attığımız adımların bir göstergesidir. Birazdan göreceğiniz el emeği göz nuru eserler bir yıl boyunca canla başla çalışan öğretmenlerimizin ve kursiyerlerimizin alın teridir.

Bu vesile ile İl, Ülke ve Uluslararası düzeyde gerçekleştirdikleri tüm başarılı faaliyetler için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizde görev yapan tüm yönetici, öğretmen, usta öğretici, çalışanlar ve kursiyerlerimize teşekkür eder, yılsonu sergimizin hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Konuşmanın ardından kurdele kesilerek sergi açılışı gerçekleştirildi.

Edirne Valimiz Dr. Sayın Mehmet Tekinarslan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ve beraberindekiler stantların tamamını gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldılar.

24-05-2016   24-05-2016   24-05-201624-05-2016   24-05-2016   24-05-201624-05-2016   24-05-2016   24-05-201624-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.