EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı.

Ayşekadın Halk Eğitim Merkezi Binası’nda 23 Mayıs 2017 Pazartesi günü gerçekleştirilen sergi açılışına Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR, Vali Yardımcısı Dr. Sayın Yusuf GÜLER ile İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Program Halk Oyunları gösterisi ile başladı.
Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Sergisi Açıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “Yaygın eğitim; örgün eğitimin yanında ve dışındaki tüm düzenli eğitim faaliyetleri olup, hayat boyu öğrenmenin alt sistemi ve ayrılmaz bir parçasıdır. Halk eğitimi merkezleri ülkemizdeki yaygın eğitim faaliyetlerinin en büyük sunucusu ve en geniş teşkilat ağına sahip kurumlarıdır.

“Eğitim faaliyeti yapma” ve “eğitim faaliyetinin yapılmasını sağlama/destekleme”  gibi iki ana görevi bulunan bu merkezler; çocuk, genç ve yetişkin bireylerin ekonomik verimliliklerini arttıracak bilgi ve beceriler kazandırmak, değişen toplumsal ve ekonomik rollere uyumlarını desteklemek, değişen eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, çocuğun kişilik gelişiminde ve eğitiminde önemli bir rolü olan aileyi bilgilendirerek güçlendirmek, örgün eğitim yoluyla edinemediği ya da yeterince elde edemediği imkânlardan yararlandırmak, iş öncesi veya iş başında eğitimler düzenlemek, yaşam boyu eğitim anlayışıyla eşit fırsatlar yaratmak, toplumda katılımcı, paylaşımcı bir demokrasi kültürünün yerleşmesi için bireyi hakları ve sorumlulukları konusunda güçlendirecek programlar sunmak, diğer resmî ve özel kurum ve kuruluşlar ile gönüllü kuruluşların halka açık düzenledikleri yaygın eğitim amaçlı etkinlikleri koordine etmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından il ve ilçelerde açılmaktadır.

Edirne Halk Eğitim Merkezinde yıllık ortalama 17 bin civarında kursiyer eğitim görmekte ve bunların bir kısmı istihdama yönelik kurslar almaktadır. Merkezimizde çok farklı alanlarda da çok farklı kursları başarıyla yürütülmektedir. Bu kurslar merkezimizin yanı sıra sadece okullarda değil, aynı zamanda sosyal hizmet merkezlerinde, hastanelerde, ceza infaz kurumlarında, mahallelerde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları bünyesinde, iş birliği protokolleriyle İŞKUR gibi kurumlar ortaklığında yürütülmektedir.2016-2017 eğitim öğretim yılında açılan 17.240 kursiyerin katıldığı 810 kurstan;  480 adet genel kurslarda, 11.170 kursiyer; 319 adet mesleki kurslarda, 5.850 kursiyer; 26 adet okuma yazma kurslarda, 220 kursiyer mezun olmuştur.

Kurumumuz kurs vermenin yanı sıra yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da halkın içinde her zaman yer almaktadır. Yıl boyunca ceza infaz kurumlarında, hastanelerde ve çeşitli kuruluşlarda tiyatro ve drama gösterileri, konserler düzenlemektedir. Ayrıca kurumumuz yurtdışında ülkemizi temsil eden Türk Devlet Makamlarının davetleri üzerine sahne sanatları, halk oyunları ve el sanatları alanlarında birçok faaliyet gerçekleştirmiştir.

Kursların yanı sıra Açık Öğretim Okulları Sistemimiz kapsamında ilimizde 1.800 kişi Halk Eğitim Merkezimiz aracılığıyla eğitim öğretimlerini devam ettirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz Günay ÖZDEMİR´in himayelerinde özel eğitim gereksinimli vatandaşlarımızın hayat boyu öğrenmeye katılımlarını arttırmak amacıyla ülkemizde bir ilk olan özel eğitim sosyal yaşam merkezi projesini hayata geçirdik. Amacımız sadece normal gelişim gösteren vatandaşlarımızın değil tüm vatandaşlarımızın Hayat Boyu Öğrenmeye katılımlarını arttırarak farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini sağlamak; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, öğrenmeye erişimlerini arttırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşümü gerçekleştirmektir.

Bu sergimiz, amaçlarımızı gerçekleştirme yolunda titizlik ve özenle attığımız adımların, gösterdiğimiz gayretlerin bir göstergesidir. Birazdan göreceğiniz el emeği göz nuru eserler bir yıl boyunca canla başla çalışan öğretmenlerimizin ve kursiyerlerimizin alın teridir.

İlimizde, ülkemizde ve Uluslararası düzeyde gerçekleştirdikleri tüm başarılı faaliyetler için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizde görev yapan tüm yönetici, öğretmen, usta öğretici, çalışanlar ve kursiyerlerimize teşekkür eder, yılsonu sergimizin hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Edirne Valisi Sayın Günay ÖZDEMİR, “Millî Eğitim insanların eğitimiyle ilgili hiçbir bireyi dışarıda bırakmadan 7’den 70’e hatta şuanda anaokullarıyla, eğitim öncesi eğitimlerle de çok daha küçük yaşlardan itibaren doğumdan, ölüme kadar bütün alanlarda faaliyet gösteren kurumdur. Millî Eğitim camiasında çalışan başta Millî Eğitim Müdürümüze, müdürlerimize, öğretmenlerimize hepsine çok teşekkür ediyorum. Çünkü çok önemli bir görevi ifa ediyorlar. Halk Eğitim Merkezi olarak sadece bugün açacağımız sergiyi değil. Bunun yanında sosyal, kültürel, ekonomik ve toplumun gelişmesiyle ilgili birçok faaliyet alanı olan kurumumuz. Özellikle Edirne’de ki vatandaşlarımızın çok önemli ve etkili bir ilgisiyle karşı karşıya. Edirne halkı Halk Eğitim Merkezi’nde ki bu tür eğitim faaliyetlerine çok fazla ilgi göstermektedir. Bundan dolayı ben halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bugün burada açacağımız sergi sadece sergi değil. Burada yapılan tüm faaliyetler kursiyerlerimiz tarafından hazırlanıyor. Kursiyerlerin hazırladıkları ürünlerin pazarlanması gerekiyor. Bu sene Halk Eğitim Merkezlerinde vatandaşlarımızın ürettikleri, İŞKUR’un ürettikleri, Edirne’nin tarihi, kültürel değerleri ve vatandaşlarımızın ürettikleri eserleri turizm anlamında satılmasıyla ilgili Karaağaç Mahallesinde bir yer hazırlıyoruz. Hem el emeklerinin pazarlandığı yer hem de bazı Edirne’nin değerlerinin yapılıp gelen turistlere gösterildiği yer olarak birkaç ay içinde faaliyete geçireceğiz. Üretilen ürünler İstanbul’dan gelen diğer yakın illerden gelen turistler için çok değerli, önemli olduğunu düşünüyorum. Ürünleri turistlere hem tanıtmak hem pazarlamak sizlerin de ekonomik olarak kazanç sağlamanız için bizlerde üzerimize düşen ne varsa onları yapmaya hazırız. Bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Bu çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.        

Konuşmanın ardından kurdele kesilerek sergi açılışı gerçekleştirildi. Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR, kursiyerler tarafından hazırlanan yıl sonu yaş pastasını kesti.

Edirne Valimiz Sayın Günay ÖZDEMİR, Vali Yardımcısı Dr. Sayın Yusuf GÜLER, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ve beraberindekiler stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldılar.

 24-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.