EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi Açılışı Gerçekleştirildi.

Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi Açılışı Gerçekleştirildi.

Gençlerimizin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi"nin oluşturulması planlanmıştır.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır.

Bu amaç çerçevesinde; ilimiz genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından tespit edilerek, bir araya toplanmıştır.

Tüm bu çalışmalar sonrasında, Edirne Lisesi bünyesinde bulunan müstakil binada, Edirne’mizde geçmişte kullanılan eğitim materyallerinden oluşan “Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi” kurulmuştur.

Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılışı, Valimiz Sayın Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan, Vali Yardımcımız Sayın Dr. Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Sayın Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Sayın J. Alb. Alpaslan Doğan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, okul yöneticileri ve öğrencilerimizin katılımıyla 24 Kasım 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.

Tören, Saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Geçmişini bilmeyen, geleceğe yön veremez düsturu içerisinde Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilimizde kurulması planlanan İl Eğitim Müzeleri tamamlanmış ve 24 Kasım 2017 tarihi itibariyle 81 ilimizde aynı anda ziyarete açılmaktadır.

Açılışını gerçekleştireceğimiz müze ile çocuklarımız geçmişten, geleceğe eğitimde nelerin olduğunu, hangi araç ve gereçler kullanıldığı görme imkânı bulacaklar. Müzemizi ziyaret eden, özellikle genç öğretmenlerimizin ufuklarının genişleyeceğine inanıyorum. Edirne İl Eğitim Müzemizin Açılışına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum, müzemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir, 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi özel bir günde böylesine tarihi bir müzenin açılışını gerçekleştiriyor olmamız eğitim için çok önemli bir faaliyet olduğunu söyleyerek, müzenin oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti ve hayırlı olmasını diledi.

Valimiz Sayın Günay Özdemir ve beraberindekilerin, Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılış kurdelesini kesmesi ve müzeyi gezmelerinin ardından açılış töreni sona erdi.

26-11-201726-11-201726-11-201726-11-201726-11-201726-11-201726-11-201726-11-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.