EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Liseler Arası 3. Münazara Turnuvası Finali Gerçekleştirildi.

09 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen Münazaranın finaline, Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan katıldı.
Edirne Liseler Arası 3. Münazara Turnuvası Finali Gerçekleştirildi.

Edirne ili ve ilçelerinden 58 liseden toplam 290 öğrencimizin katıldığı, evrensel boyutta güncel konuları çok yönlü, zengin bir çerçevede değerlendirme yeteneği kazandırma ve farklı fikirlere saygı duymalarını desteklemek adına, Edirne Valiliği, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykent Üniversitesi işbirliği ile “Edirne Liseler Arası 3. Münazara Turnuvası” gerçekleştirildi. 

09 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşen Münazaranın finaline, Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan katıldı.

Münazara saat 10.00 da başladı. Çeyrek finalde 8 okul, yarı finalde 4 okul birbirleri ile kıyasıya mücadele etti. Bu keyifli mücadeleler sonunda Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi ile Özel Edirne Beykent Anadolu ve Fen Lisesi finale kaldılar. Üçer kişilik gruplardan oluşan iki lisenin öğrencileri finalde, “Mülteciler Herhangi bir Sayı Kısıtlaması İle Karşılaşmadan Herhangi Bir Ülkeye İltica Edebilirler” konu başlığında mücadele ettiler.

Münazaranın finalinde, hükümeti ve muhalefeti hangi okulun temsil edeceği kura ile belirlenirken, kura sonucunda hükümeti Özel Edirne Beykent Anadolu ve Fen Lisesi, muhalefeti ise Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi temsil etti. Her iki grupta finale yakışır bir mücadele sergilerken, final maçını, jürinin oylarıyla muhalefeti temsil eden Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi kazandı ve Edirne Liseler Arası 3. Münazara Turnuvasının şampiyonu oldu.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, yaptığı konuşmada, “İnsanlığın ilerlemesi, toplumların düşünceyi geliştirme, bilgiyi üretme yeteneğine bağlıdır. Düşünceyi, bilgiye dönüştüren özgür ve özgün zihinlerdir. Her tohum toprağa, her düşünce topluma, özünü yitirmeden, ulaşma arzusundadır.

Düşünce adamları yeni fikir üretmenin en etkin yolunun farklı düşünceleri birleştirmekle yapılabileceğini ve bu süreçte eğlenmenin şart olduğunu ileri sürerler.

Farklı fikirler, kendimizi daha iyi tanımak için baktığımız aynaya benzer. Karşıt düşünceyi dinlemek, sabır ve cesaret işidir. Her işte olduğu gibi cesaret, fikir üretmenin de ilk adımıdır.

Sizler de 3 günlük sürede farklı bakış açılarıyla düşüncelerinizi yarıştırarak güçlendirdiniz. Demokratik bir şekilde birbirinizin düşüncelerinden yararlandınız. Münazara platformunu herkesin kendini geliştirdiği bir ortam haline getirdiniz. İnsanların yan yana da, karşı karşıya da olsa ortak bir şey üretebileceklerini kanıtladınız. Fikir üreterek insanları mutlu etmenin zevkini de tattınız.

En önemlisi de yıllar sonra da unutamayacağınız ve size, hatıra olmasının dışında, hayatınızda rehber olacak yeni bir bakış açısı kazandınız.

Düşüncenin ürettiği teknolojilerin zihinleri esir aldığı günümüz dünyasında, farklı fikirlerin medenice tartışıldığı Edirne Münazara Turnuvasında gençlerimizin yeni fikirlerin yanında yeni arkadaşlar kazandığını da görüyorum.

Eğitim camiası olarak, düşüncenin özgürce savunulduğu bir platform olan münazarayı, turnuva haline getirerek öz güveni yüksek, çağdaş, kendini toplum önünde doğru şekilde ifade edebilen, geleceğin liderlerini yetiştirme hedefimizde önemli bir başarı elde ettiğimize inanıyorum.

Amacımız, gelecek nesillerin fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şekilde yetişmesine katkıda bulunmaktı. Ben de öğrencilerimizin gösterdiği yüksek performansla bu ideali gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Sevgili Gençler!

Bu turnuvada hep en iyisini yapmanın gayretinde oldunuz. Sizleri tebrik ediyorum.  Ancak bizler için derecelerin değil, değerlerin ve düşüncelerin önemli olduğunu asla unutmayalım. Ayrıca hayatımız boyunca ürettiğimiz ve savunduğumuz her fikri mutlaka insanlığın evrensel değerleri sevgi ve saygıyla mayalayalım. 

Bu organizasyonu İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği çerçevesinde gerçekleştiren Beykent Üniversitesi´nin temsilcilerine, siz değerli gençlerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç, yapmış olduğu konuşmasında, “Öğrencilerimiz, mülteci sorununun dünya kamuoyunda var olan ve bugün tartışılan sorunlarını hemen hemen bütün yönleriyle tartıştılar, irdelediler. Şunu söylemeliyim, gündemi bu kadar yakından izlemeleri, çok kısa sürede hazırlanmaları ve burada sunabilmeleri gençlerimize, geleceğimize olan güvenimizi arttırdı. Katılan herkesi kutluyorum ve teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Birinci olan Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri birincilik kupasını, en iyi konuşmacı seçilen öğrenciler plaketlerini Vali Vekilimiz Sayın Beyazıt Tanç’ın elinden aldılar.

Turnuvada ikinci olan Özel Edirne Beykent Anadolu ve Fen Lisesi ikincilik kupası ve plaketleri ile münazara proje koordinatör idareci ve öğretmenlerin plaketlerini İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan verdi.  

Münazara ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.    

09-05-2016   09-05-2016   09-05-201609-05-2016   09-05-2016   09-05-201609-05-2016   09-05-2016   09-05-201609-05-2016   09-05-2016   09-05-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.