EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Liseler Arası 4. Münazara Turnuvası Başladı.

Öğrencilerimizin güncel konuları çok boyutlu, zengin bir çerçevede değerlendirmelerini sağlamak ve oluşturulacak ekip bilinci ile farklı fikirlere saygı duymalarını gerçekleştirmek amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Beykent Üniversitesi işbirliğinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen, “Edirne Liseler Arası 4. Münazara Turnuvası” başladı.
Edirne Liseler Arası 4. Münazara Turnuvası Başladı.

6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde İlimiz merkez ve ilçelerimizdeki 55 lisemizden toplamda 275 öğrencimizin katılımıyla Edirne Beykent Okullarında düzenlenecek olan eleme maçları öncesinde açılış programı gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Bugün ulaştığımız uygarlık seviyesini, düşünen akılların ürünlerine borçluyuz. Unutmayınız ki medeniyetin sonsuz merdivenlerini çıkmamızı sağlayacak en önemli güç düşünmek ve düşündüklerini doğru ifade edebilmektir. Fikirlerin rahatça ifade edildiği ortamlarda insanlar farklı bakış açıları kazanarak hem kendilerinin, hem de yaşadıkları toplumların ilerlemesini sağlar.

Eleştirel düşünebilen, düşündüğünü özgürce söyleyebilen bireyler, problem çözme yeteneğine de sahip olurlar. Eleştirel düşünebilme ve etkili kararlar alabilme, eğitimli bir bireyin sahip olması gereken bilişsel becerilerdir. Demokratik bir toplumda bireylerin eleştirel düşünme becerilerine sahip olmaları ve karar verme becerilerini karşılaştıkları karmaşık sosyal problemlerin çözümünde kullanmaları son derece önemlidir.

Araştıran, sorgulayan, düşünen ve üreten bir nesle ihtiyaç duyan dünyamızda sosyal aktiviteler öğrencilerin çeşitli becerilerinin gelişmesine ortam hazırlar. Münazaralar,  farklı fikirlerin ortaya çıkmasına imkan sağlar; iletişim becerilerini geliştirir; sorumluluk alma bilicini oluşturur ve öz güveni arttırır. Özgüveni artan bireyler de sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Bu niteliği kazanan bireylerin hayatta başarılı olma konusunda büyük avantajlar elde ettiği unutulmamalıdır. Öğrenmenin en iyi yolu araştırma, sorgulama, analitik düşünebilme ve düşündüklerini paylaşma, yani süreci yaşamadır. Sizler de üç gün boyunca bu süreci yaşayacak, hayata farklı pencerelerden bakma imkanı kazanacaksınız. Eğitimciler olarak bizler de siz kıymetli öğrencilerimize sosyal etkinliklerle öz güven, öz saygı ve sorumluluk bilinci kazandırmak suretiyle; sizleri hayata hazırlama konusunda önemli bir işlevi yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşayacağız.

Modern eğitimin en temel amacı, öğrencilere birey olma niteliklerini kazandırmak ve bu bireyleri hayata hazırlamaktır. Amacımız öğrencilere bilgiyi hazır pakette sunmak yerine onlara bilgiye nasıl ulaşacaklarını göstermek olmalıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için ilimizde her yıl münazara turnuvası düzenliyoruz. Turnuva ile öğrencilerimize sahip olduğu bilgileri doğru ve yerinde kullanma, sebep-sonuç ilişkisi kurabilme, eleştirel düşünebilme, en önemlisi de sabırlı ve saygılı olma konularında güçlü bir farkındalık kazandırdığımıza inanıyoruz. Bu ışık doğrultusunda gençlerimiz hızlı düşünüp fikirlerini etkileyici şekilde topluluk önünde ifade etme yeteneklerini geliştireceklerdir.

Şunu da ifade etmek isterim ki, teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde insanlar sanal âlemlerde kendi özünü kaybettiler. Bizler iletişim çağında olmakla birlikte, yüz yüze iletişim kurmayı kaybetmiş durumdayız. Birçok kişi sanal âlemde ikinci bir kimliğe bürünmüş durumda. Teknoloji bağımlılığı ciddi boyutlara ulaştı. Günümüzde nomofobia yani cep telefonu ile iletişimi kaybetmekten korkma hastalığı ve Japonların hikikomori dediği internet bağımlığı gibi psikolojik hastalıklar ve travmalar yaşanmakta.

Böyle bir dönemde münazaranın çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü sizler günlerdir belli konular üzerine takım olarak arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle yüz yüze iletişimde bulunuyorsunuz, o heyecanı yaşıyorsunuz.

Bu yıl ilimizde dördüncüsünü düzenlemekte olduğumuz Edirne Liseler Arası Münazara Turnuvasının çok önemli bir misyonu yerine getirdiğine inanıyoruz. Siz değerli öğrencilerimizin demokratik bir ortamda fikirlerini özgüven ve özsaygı içerisinde ifade etmeleriniz bizler için çok önemli.

Şunu da ifade etmek isterim ki, bu turnuva kaybedeni olmayan bir turnuva. Bugün burada olan tüm takımlara, öğretmenlerimize, velilerimize ve tabi ki en çokta siz değerli öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Sizler ülkemizin geleceğisiniz. Biliyorsunuz ki Atatürk “Bütün Ümidim Gençliktedir” diyerek bu ülkeyi siz gençlere emanet etti. Ben sizlerin bu özverili çalışmalarını gördükçe gelecekle ilgili olarak çok olumlu düşünüyorum, Türkiye emin ellerde, geleceğimiz aydınlık. Bizler inanıyoruz ki, sizlerin bu gayretli çalışmalarıyla gelecekte ülkemiz hak ettiği çok daha iyi yerlerde olacaktır. 

Farklı fikirlerin medenice tartışıldığı Edirne Münazara Turnuvası’nda gençlerimizin yeni fikirlerle birlikte yeni arkadaşlar kazanacağına inanıyorum. Bizler için derecelerin değil, değerlerin ve düşüncelerin önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Bu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sözü kürsünün asıl sahibi olan münazırlarımıza bırakıyorum ve tüm ekiplere başarılar diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, 2 gün sürecek olan eleme müsabakaları ilk eşleşmeleri jüri tarafından belirlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, eleme maçları öncesinde, maçların düzenleneceği sınıfları ziyaret ederek, münazarada yarışacak takımların her birine başarı dileklerinde bulundu.

06-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-201706-05-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.