EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Öğrenme Şenlikleri Başladı.

Edirne Öğrenme Şenlikleri açılış törenine Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Edirne Öğrenme Şenlikleri Başladı.

Millî Eğitim Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün projesi olup; Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı kurumlarla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımızca 73 stantta 80 farklı öğreti; halk oyunları, semazen gösterileri, müzik dinletileri, pandomim, ritim grupları gibi pek çok etkinliklerin yer aldığı toplam 137 etkinlik 14-15 Ekim 2016 Cuma ve Cumartesi günleri Atatürk Anıtı Önü, Saraçlar Caddesi, Rüstem Paşa Kervansarayı, Eski Camii ve Antik park arasında kalan alanda gerçekleştirilecektir.

Edirne Öğrenme Şenlikleri açılış törenine Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tören 14 Ekim 2016 Cuma günü Atatürk Anıtı önünde Saygı Duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu konuşmasında: “Eğitim, hayatı anlamlandırmanın ve insanları hayatta başarılı kılmanın en ideal yoludur. Eğitim, hem medeniyette ilerlemenin hem de her insanın ulaşmaya çalıştığı mutluluğun anahtarıdır. Eğitim, zihinlerde bilgiyle, yüreklerde sevgiyle yoğrulunca ve mutluluk gibi paylaşılınca çoğalır. Bilgiyi paylaşanlar, öğrenmenin zevkini üreterek yaşayanlardır. Zevkle üretenler, aşkla, şevkle öğrenenlerdir. Emeğin değeri, bilgiyi esere dönüştüren alın teriyle ölçülür. Öğrenmek keşfetmek, üretmek keşfettiklerimizi herkese göstermektir. Kararlı olduğumuz nokta: İsteyen herkes öğrenir, öğrenen herkes de mutlaka üretir. Çünkü öğrenen bireyler, üreten toplumun öncüsüdür. Öğrenmenin temeli, kendine güvenmek ve hayal etmektir. Üretmek, geçmişimizi iyi okumak, geleceğimizi ilmek ilmek dokumaktır. Emeğin karşılığını alanlar, başarıya inanan ve asla hiçbir engel karşısında yılmayanlardır. Unutmayalım ki üreten eller, öğrenen zihinlerdir.

Bugün şehrimizde önemli bir etkinliği gerçekleştirerek geleceğimiz için çok önemli bir adım atıyoruz. Geleceğimizi aydınlatacak bir meşaleyi hep birlikte yakıyoruz. Bugün düne göre daha güçlü ve yarınlarımızdan daha umutluyuz. Çünkü üzerimize düşenin en iyisini yapma çabasındayız. Ancak her birimiz çok iyi biliyoruz ki; Ulu önder Atatürk’ün ifadesiyle, çalışkan olmanın dışında hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur.  İlimizde ilk defa bu yıl düzenlediğimiz öğrenme şenlikleri ile öğrenmenin yararlarının topluma anlatılmasının yanı sıra kişilerin yaparak / yaşayarak öğrenebilecekleri faaliyetlere katılımların sağlanması, öğrenmenin ne kadar ilgi çekici ve eğlenceli olduğunun gösterilmesi, öğrenmenin hayatboyu devam eden bir süreç olduğu konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.

Öğrenme Şenliklerimizde, Valiliğimizin desteğiyle; Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, okullarımız, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile halkımızı buluşturan büyük bir eğitim organizasyonuna ev sahipliği yapıyoruz. Şenliklerimizde, 2 Gün boyunca belirlenen alanlarda Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı kurumlarla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımızca 73 stantta 80 farklı öğreti; halk oyunları, semazen gösterileri, müzik dinletileri, pandomim, ritim grupları gibi pek çok etkinliklerin yer aldığı toplam 137 etkinlik gerçekleştirilecektir.  Öğrenmeyi şenlik kavramıyla buluşturan ve öğrenme üzerindeki korkuları ortadan kaldıran bu organizasyonda bizlere destek olan herkese ve her kuruma, özellikle Valimiz Sayın Günay Özdemir´e şükranlarımı arz ediyor; bu ortamı gören herkesin eğitime ve geleceğe bakış açısında yeni ufuklar oluşturacağımız inancıyla saygılar sunuyorum.” dedi.

Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, yapmış olduğu konuşmasında: “Çok değerli çalışma arkadaşlarım, değerli gençler, çok değerli hemşerilerim; Bugün tarih boyunca Edirne’de kurulmuş olan medeniyetin tekrar canlandırılması ile ilgili ve bu medeniyetin farkındalığıyla ilgili önemli bir faaliyeti icra ediyoruz. Edirne tarih boyunca medeniyetin merkezi olmuş, kültürel anlamda, ekonomik anlamda, sosyal anlamda dünyanın gelişmesine çok önemli katkılar sunmuştur. Şu anda da aslında Edirne halkı öğrenme ve üretme konusunda, entelektüel birikim konusunda Türkiye’de en önemli illerimizden birisidir. 7 den 70 e bütün insanlarımız öğrenme ve üretme konusunda ellerinden gelen bütün gayreti göstermektedirler. Özellikle gençlerin eğitimi konusunda ilimiz Türkiye’nin en önemli ve en gelişmiş eğitim altyapısı, kültürel birikime ve eğitim birikimine sahip illerimizdendir. Biz bunu bugün halkımızla paylaşmak ve halkımızla beraber bu öğrenme şenliğini yaşamak için buradayız. İnsanlar bir şeyler öğrenir, bir şeyler üretirse her zaman genç kalırlar. Eğer 20 yaşında bir gencimiz bir şey öğrenmiyor, üretmiyorsa, hayata katkısı yoksa onun için hayatın anlamı kalmamış ve bu insanın genç olarak ta değerlendirilmesi mümkün değildir. Eğer bir insan 80 yaşında da olsa 90 yaşında da olsa bir şeyler öğreniyor, öğretiyor ve üretiyorsa bu insan her zaman gençtir ve her zaman genç kalacaktır. Onun için bu tür faaliyetler özellikle insanlarımızın öğrenmesi, üretmesi, genç olması ve genç kalması için önemli olan faaliyetlerdir. Bugün biz burada bunu hep beraber yaşayacağız ve bundan sonra da yaşatacağız.

Bu faaliyetin gerçekleştirilmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma, bütün çalışanlarımıza, halkımıza, katkısı olan herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.”  dedi.

Konuşmaların ardından Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, şenliklerde standı bulanan kamu kurum kuruluş yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri stantların bulunduğu alanın açılışını yapıp, stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldılar.

14-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016   14-10-2016   14-10-201614-10-2016

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.