EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Türkçe Atölyesi-2 Başladı.

5 Balkan ülkesinden 84 Türkçe öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen "Soydaş Türkçe Öğretmenleri Edirne Eğitim Çalıştayı ve Materyal Desteği-Edirne Türkçe Atölyesi-2 projesi başladı.
Edirne Türkçe Atölyesi-2 Başladı.

Türkçe öğretimine ait temel prensip ve teknikleri uygulamada birlik sağlamak, ülkeler arasında kültürel etkileşimi arttıracak görsel ve işitsel materyaller hazırlamak ve Balkanlarda işbirliği ve iletişimi güçlendirerek öğretmenlerimizin sosyal, kültürel, akademik ve mesleki kapasitelerini attırmak amacıyla 09-16 Ağustos 2015 tarihleri arasında Bulgaristan, Gagavuzya, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’da Türkçe eğitimi veren 84 soydaş öğretmenimizin katıldığı ‘Soydaş Türkçe Öğretmenleri Edirne Eğitim Çalıştayı-Edirne Türkçe Atölyesi-2’ projesi İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ın da katıldığı kahvaltı ile başladı.

‘Edirne Türkçe Atölyesi-1’ in devamı niteliğinde olan proje kapsamında Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde 5 günde toplam 30 saat Diksiyon, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Drama, Okuma Yazma Öğretimi ve Materyal Geliştirme ile Müzik ile Dil Edinim dersleri verilecektir.

            İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN kahvaltının ardından yapmış olduğu açıklamasında “Bu sene Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile birlikte Edirne Türkçe Atölyelerinin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bulgaristan’dan 40, Yunanistan’dan 6, Kosova’dan 14, Gagavuzya’dan 18, Makedonya’dan 6 kişi olmak üzere toplam 84 kişi katılım sağladı. Kendilerini burada misafir ediyoruz.

Bu projenin amacı, Balkanlarda Türkçe dersi veren öğretmenlere hizmetiçi eğitim ve materyal desteği vermek, iletişim platformu oluşturarak öğretmenlerin birbiriyle proje sonrası bağlantı kurmalarına ve paylaşımda bulunmalarına zemin hazırlamaktır.

21 kişilik gruplardan oluşan 4 sınıfta 5 gün boyunca Trakya Üniversitemizden akademisyenler ve Türkçe zümre öğretmenlerimiz tarafından 6 saat diksiyon, 6 saat Öğretim Yönetim Teknikleri ve Drama, 16 saat Okuma Yazma Öğretimi ve Materyal geliştirme, 2 saat Müzik Dil ve Edinim olmak üzere öğretmenlerimize toplam 30 saat hizmetiçi eğitim verilecektir.

            Bu aynı zamanda bir gönül köprüsü bir kardeşlik köprüsü. Biz özellikle buradaki soydaşlarımızın bizlerden kopmaması noktasında, birlik ve beraberliğimiz noktasında, kimliklerini muhafaza noktasında üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bunu son derece önemsiyoruz. Çünkü onlar Türkiye’yi hami görüyorlar. Bu nedenle de biz her zaman Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ilkesini benimsedik.

         Balkanlar bizim olmazsa olmazımız. Biz her zaman onlarla beraberiz. Buradaki öğretmenlerimiz bizim Türkçemizi öğretiyorlar, kimliğimizi oralarda muhafaza ediyorlar, güzel çalışmalar yapıyorlar. Tabi bunların yanında bir takım sıkıntılarla, zorluklarla karşılaşıyorlar. Biz maddi manevi soydaş öğretmenlerimizin yanındayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Balkanlarda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor, yapmaya da devam edecektir.

            Ben projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

           Kahvaltının ardından okul içinde hazırlanan sınıflarda eğitim başladı.

Edirne Türkçe Atölyesi 2   Edirne Türkçe Atölyesi 2   Edirne Türkçe Atölyesi 2Edirne Türkçe Atölyesi 2   Edirne Türkçe Atölyesi 2   Edirne Türkçe Atölyesi 2Edirne Türkçe Atölyesi 2

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.