EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne Yetenek Akademisi Projesi Tanıtım Programı Gerçekleştirildi.

03 Mayıs 2017 Çarşamba günü Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtım toplantısına Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra Edirne İl protokolünden kaymakamlar, kurum müdürleri ve okul müdürleri katıldı.
Edirne Yetenek Akademisi Projesi Tanıtım Programı Gerçekleştirildi.

Edirne Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen, öğrencilerin baskın yetenek alanlarının tespit edilerek; ilimiz yetenek haritasının çıkartılması, öğretmen ve veli farkındalığı yaratarak öğrencilerimizin yetenekli oldukları alanlarda gelişimlerinin desteklenmesini amaçlayan “Edirne Yetenek Akademisi” projemizin tanıtım programı gerçekleştirildi.

03 Mayıs 2017 Çarşamba günü Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtım toplantısına Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın yanı sıra Edirne İl protokolünden kaymakamlar, kurum müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

Program öncesinde Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümü öğrencileri katılımcılara müzik dinletisi sunarken, program Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 15 Temmuz demokrasi şehitleri anasına Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu açılış konuşmasında: “21. yüzyıl, teknolojik gelişim ve küreselleşmeye bağlı olarak sosyal, bireysel, siyasal ve ekonomik alanlarda büyük ve hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla bireylerin bu değişimlere uyum sağlayıp, rekabeti yönetmeleri ve değişimleri kariyerlerinde avantaj haline dönüştürebilmeleri giderek zorlaşmaktadır. Yetişkin birey düzeyinde yaşanan bu çaba düşünüldüğünde, çocuklar ve gençlerin bu değişimlere uyum sağlayıp, yaşama dair sağlıklı ve üretken kararlar alabilmeleri, aile-okul-devlet birlikteliği ile profesyonel düzeyde kariyer eğitim ve danışmanlık hizmetlerini daha da zorunlu kılmaktadır. Bireylerin kendilerini kariyer yaşamına hazırlayan eğitim süresince başarılı olabilmeleri ve doğru seçimler yapabilmeleri için erken yaşlardan itibaren ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kariyer planlama ve gelişim hizmetlerinin başlatılması çok önemlidir.

Okulların öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin keşfedilmesi ve doğru kariyere yönlendirme konusundaki hizmetleri incelendiğinde birçoğunun yapılandırılmış, bilinçli ve uzun dönemli çabalardan çok; rastgele, programsız ve kısa vadeli çözümlerle bu hizmetleri yürüttükleri görülmektedir. Bu durum ne yazık ki mikro düzeyde bireysel yaşamın daha etkin kullanılmasını, makro boyutta ise eğitime ayrılan bütçe ve kaynakların tasarrufunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Millî Eğitim Müdürlükleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ve okullarda bulunan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servislerince gerçekleştirilen çalışma programları ve çeşitli projelerle öğrencilere yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Ancak öğrencilerin farklılıklarını ve yeteneklerini keşfetmesi ve bu doğrultuda kariyerlerine yön verme desteği sağlanması için bireyi tanıma tekniklerinin çeşitliliğinin arttırılması ve sonuçların mutlaka yapılacak grup rehberlikleriyle değerlendirilmesi gerekmektedir.     

‘Edirne Yetenek Akademisi’ projesi ile öğrencilerin baskın yetenek alanlarının tespit edilerek ilimizin yetenek haritasının çıkarılmasını; öğretmen ve veli farkındalığı yaratarak öğrencilerin yetenekli oldukları alanlarda gelişimlerinin desteklenmesini amaçlamaktayız. Ayrıca, anaokulundan liseye çocukların baskın yetenek ve ilgi haritalarını çıkarmak, öğrencilere baskın yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmak, öğrencilerin velilerine yetenek danışmanlığı yaparak çocuklarının yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmak, okulda öğrencilerin yetenek alanlarına yönelik yapılacak ek çalışmalara yol göstermek, ilimizin yetenek haritasına bağlı olarak, yetenek gelişimini destekleyici çalışmalar için politikalar geliştirilmesine öncülük etmek proje hedeflerimiz arasındadır.

Daima ilklerin öncüsü olan Milli Eğitim Müdürlüğümüzce başlatılan “Edirne Yetenek Akademisi” projesi ile ilimizde öğrenim gören bütün öğrencilere ulaşarak gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını ve hedeflerine daha bilinçli adımlarla yönelmelerini sağlamış olacağız.

Bu konuda anket çalışmaları yapılırken kesinlikle öğrenci bilgilerinin hiçbir kurum veya kuruluşla paylaşılması söz konusu değildir.TC kimlik numaraları hiçbir şekilde talep edilmemektedir. Bilgiler, serverimiz üzerinden mer´i mevzuat hükümleri doğrultusunda değerlendirilecektir. Bunu özellikle yanlış anlaşılmaya meydan verilmemesi açısından ifade etmek istiyorum. Daha önce yetenekle ilgili yaptığımız projeler vardı  ve hepsi sürdürülebilir projelerdi. Bunların sonuçlarını Edirnemiz almaya başladı. Bu da Edirne ve ülkemiz için örnek, özgün bir projedir.

Sonuç olarak projemizle, gençlerimizin geleceklerinin inşasında bir tuğla da biz koymuş olacağız. İlk kez bir il müdürlüğü tarafından uygulanacak olan projemizin diğer illere de örnek olacağına inanıyorum. Projede emeği geçen başta Sayın Hocamız Oktay AYDIN olmak üzere formatör öğretmenlerimize, İl Özel İdaresi´ne ve tüm projelerimizde maddi-manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen, Yetenek Akademisi projemizin de hamisi Valimiz Sayın Günay Özdemir´e teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

 

Edirne Valisi Sayın Günay Özdemir, yapmış olduğu konuşmasında: “Bugün burada Edirne’de uyguladığımız 3 tane projemiz var. Bunlar birbirlerini tamamlayan projeler. Bu projelerden bir tanesi de Yetenek Akademisi. Daha önce Huzurlu Okul Huzurlu Edirne projesini paylaşmıştık. Bundan sonraki paylaşacağımız proje eksiklerimiz problemlerimiz ve Yetenek Akademisinde okullarımızın fiziki ihtiyaçlarıyla ilgili olan projelerimiz olacak. Bu üç projeyi beraber uyguladığımız zaman aslında eğitimin kalitesini arttırmak, eğitimin problemlerini çözmeyle ilgili de çok önemli bir adım atmış olacağız. Belki de problemlerin yüzde 80’ni bu şekilde çözmüş, ülkemize ve insanlığa çok daha faydalı insanlar yetiştirme anlamında önemli bir adım atmış olacağız. Hepimiz öğrenim hayatımızda ne olacağımızı bilmeden, hangi mesleğimizi seçeceğimizi bilmeden, hangi konuda yeteneğimizi olduğunu bilmeden eğitim aldık.  İnsan beyini, insanın değerleri tüm dünyayı etkileyebilecek, yönlendirebilecek bir değere sahiptir. Ama biz bu değeri önceden anlayamazsak ona göre de yönlendiremezsek öyle zannediyorum ki insanlığa en büyük haksızlığı ve zulmü yapmış oluyoruz. Aslında bütün insanların, bütün çocukların, bütün gençlerin bir alanda üstün bir şekilde Rabbimin yarattığına inanıyorum. Rabbim her insana önemli bir konuda üstün bir yetenek vermiş. Herkesin bir konuda, bir alanda bir yeteneği var biz o yeteneği keşfedemediğimiz için değerlerimizin büyük çoğunluğunu heba ediyoruz. Amacımız bu değerleri ortaya çıkarmak. İnsan kaynağımızı bir şekilde toplumun ve insanlığın faydasına sunmak. Eğer biz bunu başarabilirsek Edirne’de başarmamak için herhangi bir sebep yok. Çünkü Edirne eğitim konusunda Türkiye’nin önemli illerinden birisi. Bütün veliler bu konuda çok duyarlılar. Çocuklarının yeteneğini keşfetmek için çok ciddi çaba sarf ediyorlar. Sosyal, sportif ve kültürel anlamda çocuklarımız Türkiye çapında ciddi başarılar elde ediyor. Eğitim anlamında da ciddi başarılar elde ediyor. Velilerimizin, öğretmenlerimizin, toplumun bu konuda belli çabaları var. Bunu sistemli,  bilimsel ve kurumsal bir şekilde yapılmadığını görüyorum. Amacımız bunu kurumsal bir şekille getirmek bütün öğrencilerimizin tamamını bu şekilde değerlendirmek ve insan kaynağımızı israf etmeden insanlığın hizmetine sunabilecek belki Mimar Sinan’ları yetiştirebilecek, onun ötesinde dünyaya medeniyet kurma konusunda örnek olabilecek. Yeni anlayışların, yeni düşüncelerin, yeni sistemlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Edirne İstanbul’u fetih eden bir medeniyet. Edirne bu konuda da dünyaya örnek olabilecek dünyaya yine huzur ve mutluluğu sağlayabilecek kültürel anlamda, sanat anlamında, bilim anlamında dünyaya yön verebilecek insanların yetişmesi konusunda önderlik yapabilecek bir ilimiz. Türkiye’de ilk olan bu projeden dolayı ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Edirne Yetenek Akademisi” projemizin tanıtım programı, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın’ın proje boyunca uygulanacak olan yöntem ve içeriklerin tanıtım sunumunun ardından sona erdi.

Program boyunca Selimiye Camii ve çevresi ile katılımcıların kara kalem portre resmini çizen Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü öğrencileri programın ardından, çalışmalarını başta Edirne Valimiz Sayın Günay Özdemir ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan olmak üzere katılımcıların beğenisine sundular.

03-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.