EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne’de Karne Heyecanı Yaşandı.

  Edirne´de, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sonunda 287 okulda toplam 57 bin 133 öğrenci karne aldı.
Edirne’de Karne Heyecanı Yaşandı.

 

Şükrüpaşa İlkokulu’nda düzenlenen karne törenine, Edirne Vali Vekili Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Sayın Ayhan KARAN, İl Millî Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Millî Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Tören, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Şükrüpaşa İlkokulu öğrencisi Nehir ZİNCİR, “Benim canım okulum” adlı şiiri okudu. Ardından okulun folklor ekibi gösteri sundu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

Değerli Eğitim Yöneticileri ve Öğretmenler, Kıymetli Veliler, Sevgili Öğrenciler;

15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayan 2014–2015 eğitim-öğretim yılını başarı ile tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süre içerisinde göstermiş olduğunuz üstün gayret ve çalışmalarınızdan dolayı her birinizi gönülden kutluyorum. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza eminim.

Eğitim, hepimizin yaşamında belirleyici, vazgeçilmez bir süreçtir. Bireyler, özgün kimliklerini ve gelecek ile ilgili ümitlerini bu süreçte gerçekleştirirler. Hayattaki her başarı, mutluluğu hedefleyen eğitim ortamlarının ürünüdür.

Teknoloji ne kadar gelişse de, eğitimin kaynağı insandır. Bilgi, ancak öğretmenlerin öğrencilerine gösterdiği sevgi ve şefkat ile gerçek anlamına kavuşur. Ülkemizin yarınları, idealist öğretmenlerimizin emeği, fedakâr velilerimizin desteğiyle, bilgiyi ve değerleri kuşanmış öğrencilerimizin omuzlarında yükselecektir.

Değerli Anne Babalar,

Tatlı bir heyecanı yaşayarak daha güzel bir geleceğe biraz daha yaklaştığımız bugün, karnelerin sembolik bir değeri olduğunu asla unutmayalım. Göz bebeğimiz yavrularımızın hayatlarını belirleyecek en önemli etken, yüreklerindeki ve zihinlerindeki birikimdir. Çünkü her öğrenci, keşfedilmeyi bekleyen değerler hazinesidir.

Her şeyden önce çocuğunuzu tanımak için onunla vakit geçirmeli, kaliteli bir iletişim kurmanın gayreti içerisinde olmalısınız. Onların geleceği hepimizin geleceğidir. Yarınların bugünlerden daha güzel olacağına inanarak çocuklarımıza daima yaşam sevincini aşılamalıyız.

Sevgili Öğrenciler,

Alın teriyle bezenmiş bir yılın ardından çabanız ve başarınız nedeniyle sizleri tebrik ediyorum. Yarınlarımızın teminatı olarak sizler bizim için tahmin edemeyeceğiniz kadar çok değerlisiniz.

Hayatta başarı için önce inanmak, sonra da hedefe varana kadar yılmadan çalışmak gerekir. Hak ettiğiniz tatil döneminde; öncelikle dinlenmenizi, bol bol kitap okumanızı, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunarak kendinizi geliştirmenizi öneriyorum.

Eğitimdeki Başarının Baş Aktörleri Değerli Meslektaşlarım,

Eğitimde başarı, sizin özverili çalışmalarınızla gerçekleşmiştir. Sizin ufkunuz öğrencilerinizin ufku; onların başarısı sizin başarınızdır. Eğitimin her aşamasında sizin emeğiniz büyüktür. Dinlenmeyi en az öğrenciler kadar sizler de hak ediyorsunuz.  Ülkemizin her bir ferdi sizlere minnettardır.

En değerli varlıklarımız, çocuklarımızın en iyi eğitimi almaları ve gelecek için sağlam adımlar atmış olmaları hepimizin ortak hedefidir. Ulu Önder Atatürk: “Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır” veciz sözünde bu gerçeği işaret etmektedir. Eğitim camiası olarak, var gücümüzle bu ülkünün gerçekleşmesi için çaba gösteriyoruz.

                        Bu vesile ile eğitim camiasının tüm paydaşlarına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

            Konuşmanın ardından,  Vali Vekili Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, öğrencilere karnelerini dağıttı.

Edirne Vali Vekili Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, yaptığı açıklamada; “Edirne eğitimde her zaman ülkemizde saygın bir yerdedir. Edirne’de çocuklarımızın ve velilerimizin ilgisi, hem de öğretmenlerimizin büyük katkısı diğer illere göre kat kat fazla. Bu ilgide başarıyı getiriyor. Öğrencilerimizin bugün güzel bir gün yaşadılar, karnelerini aldılar. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Velilerin ilgisinin devamını diliyorum. Başta İl Millî Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm eğitim kadrosunu kutluyorum. Gelecek yıllarda da aynı başarıların devamını diliyorum” dedi.

İlimizde; 2014-2015 eğitim-öğretim yılı II. döneminde okul öncesinde 4.750, ilkokulda 17.765, ortaokul 16.846, ortaöğretimde 17.350 ve özel eğitimde 422 olmak üzere toplam 57.133 öğrencimiz karne almıştır. Öğretim yılı itibariyle İl ve ilçelerimizde 4.140 öğretmen 566 personel olmak üzere toplam 4.706 kişi görev yapmıştır. 2014-2015 eğitim öğretim yılında okullarımızın dağılım durumu; Okul öncesi 18,  ilkokul 115, ortaokul 84, ortaöğretim 53,  özel eğitim okulu 17 olmak üzere toplam 287’dir. Bağlı kuruluşlar ile birlikte toplam 313 okul ve kurumumuz mevcuttur. İlimizde 287 okulumuzda toplam 3094 derslik bulunmakta olup; derslik başına ortalama 18 öğrenci düşmektedir. 2014-2015 eğitim öğretim II dönem toplam 57.133 öğrencimiz karne almış, 9.765 öğrencimiz takdir belgesi, 8.645 öğrencimiz teşekkür belgesi, 1.625 öğrencimiz iftihar belgesi, 1,651 öğrencimiz onur belgesi almıştır.

  

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

1  1

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.