EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edirne’nin Yetenek Haritasını Çıkarıyoruz.

“Her Çocuğun Yeteneklerine Uygun Eğitim Alma Hakkı Vardır”
Edirne’nin Yetenek Haritasını Çıkarıyoruz.

Edirne Valiliği himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Koordinasyonunda yürütülen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan “Edirne Yetenek Haritası ve Akademisi Projesi” açılış toplantısı 12 Nisan 2017 Çarşamba günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, Projenin Akademik Danışmanı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Eğitim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın, Müdürlüğümüz ARGE Birimi Proje Koordinatörleri ile merkez ve ilçelerimizde Proje Yetenek Timi olarak görevlendirilen öğretmenlerimiz katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, yapmış olduğu proje toplantısı açılış konuşmasında: “21. yüzyıl, teknolojik gelişim ve küreselleşmeye bağlı olarak sosyal, bireysel, siyasal ve ekonomik alanlarda büyük ve hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönem olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla bireylerin bu değişimlere uyum sağlayıp, rekabeti yönetmeleri ve değişimleri kariyerlerinde avantaj haline dönüştürebilmeleri giderek zorlaşmaktadır. Yetişkin birey düzeyinde yaşanan bu çaba düşünüldüğünde, çocuklar ve gençlerin bu değişimlere uyum sağlayıp, yaşama dair sağlıklı ve üretken kararlar alabilmeleri, aile-okul-devlet birlikteliği ile profesyonel düzeyde kariyer eğitim ve danışmanlık hizmetlerini daha da zorunlu kılmaktadır. Bireylerin kendilerini kariyer yaşamına hazırlayan eğitim süresince başarılı olabilmeleri ve doğru seçimler yapabilmeleri için erken yaşlardan itibaren ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kariyer planlama ve gelişim hizmetlerinin başlatılması çok önemlidir.

Okulların öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin keşfedilmesi ve doğru kariyere yönlendirme konusundaki hizmetleri incelendiğinde birçoğunun yapılandırılmış, bilinçli ve uzun dönemli çabalardan çok; rastgele, programsız ve kısa vadeli çözümlerle bu hizmetleri yürüttükleri görülmektedir.  Bu durum ne yazık ki mikro düzeyde bireysel yaşamın daha etkin kullanılmasını, makro boyutta ise eğitime ayrılan bütçe ve kaynakların tasarrufunu yönde olumsuz etkilemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Millî Eğitim Müdürlükleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ve okullarda bulunan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servislerince gerçekleştirilen çalışma programları ve çeşitli projelerle öğrencilere yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Ancak bu çalışmalar öğrencilerin bireysel potansiyellerini ve farklılıklarını tespit etmekten oldukça uzaktır. Öğrencilerin farklılıklarını ve yeteneklerini keşfetmesi ve bu doğrultuda kariyerlerine yön verme desteği sağlanması için bireyi tanıma tekniklerinin çeşitliliğinin arttırılması ve sonuçların mutlaka yapılacak grup rehberlikleriyle değerlendirilmesi gerekmektedir.

‘Edirne Yetenek Akademisi’ projesi ile öğrencilerin baskın yetenek alanlarının tespit edilerek ilimizin yetenek haritasının çıkarılmasını; öğretmen ve veli farkındalığı yaratarak öğrencilerin yetenekli oldukları alanlarda gelişimlerinin desteklenmesini amaçlamaktayız. Ayrıca, anaokulundan liseye çocukların baskın yetenek ve ilgi haritalarını çıkarmak, öğrencilere baskın yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmak, öğrencilerin velilerine yetenek danışmanlığı yaparak çocuklarının yetenek alanları hakkında farkındalık kazandırmak, okulda öğrencilerin yetenek alanlarına yönelik yapılacak ek çalışmalara yol göstermek, ilimizin yetenek haritasına bağlı olarak, yetenek gelişimini destekleyici çalışmalar için politikalar geliştirilmesine öncülük etmek proje hedeflerimiz arasındadır.

Daima ilklerin öncüsü olan Millî Eğitim Müdürlüğümüzce başlatılan “Edirne Yetenek Akademisi” projesi ile ilimizde öğrenim gören bütün öğrencilere ulaşarak gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını ve hedeflerine daha bilinçli adımlarla yönelmelerini sağlamış olacağız. Sonuç olarak projemizle, gençlerimizin geleceklerinin inşasında bir tuğla da biz koymuş olacağız.  İlk kez bir il müdürlüğü tarafından uygulanacak olan projemizin diğer illere de örnek olacağına inanıyorum. Başta Projemizin maddi manevi hamisi Valimiz Sayın Günay Özdemir olmak üzere, Sayın Hocamız Oktay Aydın ve tüm formatör öğretmenlere projemizdeki katkılarından dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan’ın açılış konuşmasının ardından, Edirne Yetenek Akademisi Projesi Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Oktay Aydın, Proje Yetenek Timi olarak görevlendirilen öğretmenlerimize yönelik olarak, projenin gerekçesi, amaçları, projenin hedef kitlesi ve proje uygulama aşamalarına ilişkin sunum yaptı.

Edirne Yetenek Haritası ve Akademisi proje tanıtım toplantısı, Yetenek Timi olarak görevlendirilen öğretmenlerimizin projeye ilişkin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

13-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-2017

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.