EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekmek İsrafını Önleme Projesi Kapsamında Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Verildi

  Ülkemizde ekmek israfı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulası, israfın üretim ve tüketim aşamalarında önlenmesi, ekmeğin uygun yöntemler ile muhafazasının sağlanması, bayat veya ihtiyaç fazlası ekmeğin yine insan gıdası olarak değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen törenle verildi.
Ekmek İsrafını Önleme Projesi Kapsamında Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Verildi

Ekmek İsrafını Önleme Projesi Kapsamında Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Verildi

Toplumumuzun nimet bildiği ve kutsal bir değer atfettiği ekmek israfının önlenmesi, israfa neden olan kayıpların önüne geçilmesi ve bu konuda alınan tedbirlerin uygulanması konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla; Başbakanlık Makamının 2013/3 sayılı Genelgesi ile “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlatılmıştır.

Genelge kapsamında; Bakanlığımız tarafından ilkokul, ortaokul öğrencilerine yönelik “Ekmek İsrafının Önlenmesi, İsrafa Neden Olan Kayıpların Önüne Geçilmesi” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenmiştir.

Bu kapsamda Müdürlüğümüzce’de; Ülkemizde ekmek israfı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulası, israfın üretim ve tüketim aşamalarında önlenmesi, ekmeğin uygun yöntemler ile muhafazasının sağlanması, bayat veya ihtiyaç fazlası ekmeğin yine insan gıdası olarak değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen törenle verildi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu açılış konuşmasında, “ Değerli mesai arkadaşlarım, saygıdeğer veliler, sevgili öğrenciler hepinizi saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz. Ekmek israfı gerçekten sıkıntılı bir konu. Türkiye’de her yıl üretilen ekmek miktarı 44 milyar adet, bunun her yıl 4 milyarı çöpe gidiyor. Ekmek israfında büyük şehirler başı çekiyor ama her ilin ekmek israfı var. Genelde dar gelirli ailelerde ekmek tüketiminde fazla israf yok ama gelir seviyesi yükseldikçe ekmek tüketimi azalırken israfta ciddi şekilde artış söz konusu. Ekmek besin açısından son derece önemli, en önemli protein ve karbonhidrat kaynağımız. Biz enerjimizin %47’sini hemen hemen ekmekten alıyoruz, ekmek beslenmede de bizim toplumumuzda çok önemli yer tutuyor. Ama inanılmaz bir israf söz konusu, ekmeği alırken ihtiyacımızdan fazla alıyoruz, alınan ekmeği zamanında tüketemiyoruz, bayatlamış ekmeği değerlendiremiyoruz. Aslında bunun bazı yöntemleri var, o an kullanmadığınız ekmeği derin dondurucuda yada buzdolabında muhafaza edebilirsiniz, poşette muhafaza edebilirsiniz, bayat ekmek ilave ederek yapılabilecek yemekler varken maalesef biz bunları göz ardı ediyoruz. Yıllık ekmek israfından kaynaklanan zararımız 700 milyon dolar civarında. 2.1 milyar ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL, bu parayla 80 hastane 500 okul inşa edilebiliyor. Bu israfın önüne geçmek, bir farkındalık oluşturmak amacıyla bir önceki eğitim öğretim yılında olduğu gibi bu eğitim öğretim yılında da resim, şiir ve kompozisyon alanlarında böyle bir yarışma düzenledik. Öğrencilerimizden gayet iyi katılım oluyor, birazdan da göreceksiniz çok iyi eserler meydana getirdiler. Öğrencilerimiz küçük yaşta bu farkındalığa sahip, ne mutlu onlara ki bu bilinçteler. Büyüklerini, arkadaşlarını bu konuda yönlendirebiliyorlar. Böylesi önemli bir konunun farkında oldukları için, farkındalık yarattıkları için, böylesi önemli bir konuya temas ettikleri için ben kendilerine teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyorum, velilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye genelinde yürütülen bu kampanyalarla, yarışmalarla ciddi bir farkındalık oluşur, ekmek israfını hemen hemen yok denecek düzeye getirebiliriz. Ben tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından törene katılanlara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ekmek İsrafının Önlenmesi konulu video izlettirildi.

Video gösterisinin ardından dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Şiir, Resim ve Kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilerimize ödülleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, ikinci olan öğrencilerimize Müdür Yardımcımız Sayın Hüseyin GÜNAY, üçüncü olan öğrencilerimize ise ödülleri Müdür Yardımcımız Sayın Kemal SOYTÜRK tarafından verildi.

           Ödül töreninin ardından törene katılanlar, öğrencilerimizin dereceye giren eserlerinden oluşan sergiyi gezdiler. Tören, dereceye giren tüm öğrencilerimizin İl Millî Eğitim Müdürümüzle hatıra fotoğrafı çekilmelerinin ardından sona erdi.

2   2   22   2   22   2   22   3   3

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.