EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Enerji Çocuk Resim Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Verildi

Enerji Çocuk Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri 26 Mayıs 2015 Salı günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen tören ile verildi.
Enerji Çocuk Resim Yarışmasında Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Verildi

Ülke genelinde 5, 6,7 ve 8’inci sınıfta okuyan ortaokul öğrencilerine enerji verimliliği algısının ve bilincinin kazandırılması amacıyla; Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Enerji Verimliliği Derneği arasında 15/06/2014 tarihinde “Enerji Çocuk “İş Birliği Anlaşması imzalanmıştır.

Proje kapsamında; ilimiz ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerimize yönelik yapılan Enerji Çocuk Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri 26 Mayıs 2015 Salı günü Müdürlüğümüz Tunca Toplantı Salonunda gerçekleştirilen tören ile verildi.

Törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, KOSGEB İl Müdürü Sayın Bedri DÖNGEL,Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şubesi Başkanı Sayın Fedai CANIM, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcı Sayın Kemal SOYTÜRK, Şube Müdürleri, öğretmen, veli ve ödül alan öğrencilerimiz katıldı.

Ödül töreni, enerji çocuk projesi kapsamında hazırlanan kamu spotunun izlenmesi ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN ödül töreninde yapmış olduğu konuşmasında “Evrensel bir enerji kaynağı olan elektrik;  güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, doğalgaz ile termik, hidroelektrik ve nükleer santrallerden elde edilmektedir. Peki, hayatımızı kolaylaştıran elektrik tükenmez bir kaynak mı? Bilinçsizce tüketmeli miyiz?

Günümüzde elektrik enerjisi, tüketimi yeterince karşılayamadığı ve üretim zorluğu sebebiyle giderek pahalı duruma gelmektedir. Bunun önüne geçmek için alternatifler aranmakta, nükleer santral, güneş ve rüzgâr santralleri projeleri hayata geçirilmektedir. Tüketici olarak bizler ne kadar tasarruf edersek, bu santrallere ihtiyacımız o kadar az olacaktır.

Enerjide tasarruf; gereksiz enerji tüketiminin ve kayıplarının azaltılmasıdır. Aynı işi daha az enerji ile yapmaktır, verimli biçimde kullanmaktır. Boşa yanan lambalar, bozuk musluklardan suyun boşa akması, televizyon, radyo, bilgisayar vb. araçları açık bırakmak, günlük hayatta en çok yaptığımız enerji israfıdır. Pencere ve bina yalıtımları yaparak, yaya olarak gidilebilecek yerlerde araç kullanmayarak, mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanarak enerjide tasarrufu sağlayabiliriz. Enerji verimliliği sınıfı ile daha verimli ürünleri seçmeye özen göstermeliyiz. Günümüzde Enerji tasarrufu bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Unutmayalım ki en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir.

Dünya nüfusu hızla artıyor, beraberinde ihtiyaçlar da artıyor ve bilinçsiz enerji tüketimi küresel ısınmaya neden oluyor. Bunun için yenilenmeyen enerji kaynakları yerine yenilenebilen enerji kaynaklarına ağırlık vermeliyiz. Çünkü enerjinin fazla kullanılması sonucunda doğal kaynaklar hızla tükeniyor, çevre kirleniyor ve enerji için yüksek miktarlarda para ödüyoruz.

Değerli öğrenciler; yarının büyükleri olarak sizlere enerji konusunda büyük görevler düşmektedir. Erken yaşta enerjiyi verimli kullanmayı öğrenirsek, uygularsak, çevremizdeki diğer kişilerde de bu davranışlar kalıcı hale gelecek ve böylelikle enerji tasarrufu toplumun geneline yayılacaktır.

Öğrencilerimizin erken yaşta bilinç sahibi olması için ‘‘Enerji Çocuk" İş Birliği Anlaşması, Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Enerji Verimliliği Derneği arasında 15/06/2014 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Anlaşma ile ülke genelinde 5. 6. 7. ve 8. Sınıfta okuyan ortaokul öğrencilerine, enerji verimliliği algısının ve bilincinin kazandırılması amaçlanmaktadır. 2014-2015 eğitim öğretim yılında 21 ilde proje faaliyetleri başlamış olup, ilimiz genelinde 9 pilot okulda, enerji kulübüne gönüllü 11 danışman öğretmen ve 284 öğrenci ile çalışmalar devam etmektedir.

Öğrencilerimizin erken yaşta bilinç sahibi olması için bu projeyi başlatan Enerji Verimliliği Derneği yönetim kuruluna ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi.

Enerji verimliliği resim yarışmasında üçüncü olan öğrencilerimize ödülleri KOSGEB İl Müdürü Sayın Bedri DÖNGEL, ikinci olan öğrencilerimize Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şubesi Başkanı Sayın Fedai CANIM tarafından verilirken, birinci olan öğrencilerimize ödülleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından verildi.

           Ödül töreni, çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül TöreniEnerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül TöreniEnerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül TöreniEnerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni   Enerji Çocuk Resim Yarışması Ödül Töreni

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.