EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Engel Tanımayan Tasarımlar” Projesinin sergi açılışı gerçekleştirildi.

   “Engel Tanımayan Tasarımlar” Projesinin sergi açılışı, Müdürlüğümüz Sergi Salonunda 26 Mayıs 2015 Salı günü gerçekleştirildi.
“Engel Tanımayan Tasarımlar” Projesinin sergi açılışı gerçekleştirildi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından Engellilerin İstihdam Edilebilirliklerini Artırmayı Amaçlayan Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Projeleri kapsamında kabul edilen “Engel Tanımayan Tasarımlar” Projesinin sergi açılışı gerçekleştirildi.

         Müdürlüğümüz Sergi Salonunda 26 Mayıs 2015 Salı günü gerçekleştirilen törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sayın Şengül ÇİLDAM, okul müdürleri veliler ve öğrenciler katıldı.

            3 ay süren Plastik Çamur ve Alçı Şekillendirme Mesleki Eğitim Kursu, 23 yaş üzeri 12 zihinsel engelli bireyin hem yeteneklerini geliştirmelerine hem de rehabilite olmalarına imkân sağlamıştır.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sayın Şengül ÇİLDAM yapmış olduğu konuşmasında “ Edirne İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Edirne İş Kur işbirliği içerisinde plastik, çamur ve alçı şekillendirme kursları düzenledik.

Plastik, çamur ve alçı şekillendirme kursları, kursiyerlerimizin öğrenerek el becerilerini geliştirmeleri, üretim yaparak kendilerine ve topluma faydalı bireyler olmalarını sağlamak, turizm şehri olan ilimizde engellilerimizin kendi tasarımlarını üreterek gelir elde etmelerine yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiş kurslarımızdır. Kurslarımızın hayırlı olmasını diliyorum, bu projelerin başka projelere örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında “Üretken ve yaratıcı olmak, insanın kendini gerçekleştirmesinde, ailesine ve topluma yararlı olmasında, insanca ve onurlu bir yaşam sürdürebilmesinde vazgeçilmez bir unsurdur.

           Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Engelliler Veritabanı kayıtlarına göre Edirne ilinde 7.621 engelli birey bulunmaktadır. Edirne’de çok sayıda engelli birey bulunsa da gelir elde etmelerini sağlayacak aynı zamanda toplumla bütünleşebilecekleri belgelendirilmiş meslekleri genellikle bulunmamaktadır.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türkiye İş Kurumu tarafından Kasım 2014 tarihinde kabul edilen projemizle bu anlamda ihtiyaca biraz olsun cevap verebilmeyi ve geniş kitleler bazında farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.

Eğitim alma imkânından yoksun ve işsiz bireylerin Plastik Çamur ve Alçı Şekillendirme konusunda gerekli eğitimi alarak el becerilerini geliştirmelerini, evde veya iş yerlerinde üretim yaparak kendine ve topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak, bu sayede engellilerin meslek edindirme oranlarını arttırmak bu projedeki temel gayemiz olmuştur.

Umuyorum ki çalışma hayatına ve topluma kazandırılan engelliler sosyal ve psikolojik açıdan da rehabilite edilebileceklerdir.  Dolayısıyla projemiz sayesinde kursa katılan engelli bireylerin başarılı olma, kendine güven duyma, toplum tarafından kabul görme ve beğenilme güdülerinin doyurulması, sosyal yaşamın içinde tüketen değil üreten olarak yer almaları ve ekonomik kazanım elde etmeleri gibi temel ihtiyaçların giderilmesi desteklenmiştir.

Projemiz kapsamındaki eğitimler sonucunda engelli bireyler yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı yakalamışlardır. Fırsat verildiğinde neleri başarabileceklerini bugün gözler önüne sermişlerdir. Bu anlamda kendilerini ve projede emeği geçen herkesi kutluyorum.

           Eğitimler sonunda ortaya konan ürünlerden oluşan sergimizi açmanın mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Projemizin engellilerle ilgili çalışmalara örnek teşkil etmesi ve yenilerinin yapılması için teşvik edici bir unsur olması en büyük dileğimdir” dedi.

            Sergi açılış töreni, kurdele kesilmesi ve serginin gezilmesinin ardından sona erdi.

Sergi Açılışı   Sergi Açılışı   Sergi AçılışıSergi Açılışı   Sergi Açılışı   Sergi AçılışıSergi Açılışı   Sergi Açılışı

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.