EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Entelektüel Öğretmen Olarak Nurettin Topçu Paneli Düzenlendi.

         Müdürlüğümüzce, İlimiz merkezindeki okul ve kurum müdürleri ile Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Zümre Başkanlarına yönelik “Entelektüel Öğretmen Olarak Nurettin Topçu” konulu panel düzenlendi.
Entelektüel Öğretmen Olarak Nurettin Topçu Paneli Düzenlendi.

Müdürlüğümüzce, İlimiz merkezindeki okul ve kurum müdürleri ile Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Zümre Başkanlarına yönelik, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nden Moderatör Sayın Mahmut Bıyıklı yönetiminde, Sayın Dursun Ali Taşçı, Sayın Hüseyin Akın ve Dr. Sayın Mehmet Sılay’ın konuşmacı olarak katıldığı “Entelektüel Öğretmen Olarak Nurettin Topçu” konulu panel 19 Ocak 2016 Salı günü saat 14:00’da Devecihan Kültür Merkezi Salonunda düzenlendi.

            Kültür hayatımızda büyük katkısı olan Üstad Nurettin Topçu’yu vefatının 40.ncı yılında kendisini yakından tanıyan talebelerinin, okurlarının ve sevenlerinin katılımıyla, kültür dünyasında büyük ses getirecek özel bir programla yâd etmeyi amaçladığımız panelde; İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu açılış konuşmasında, “Medeniyetler; ilim ve irfan kadar, cesaret ve hareket üzerine inşa edilir. Gemileri hedefe ulaştıran, kutup yıldızı ve deniz fenerleri; milletleri geleceğe taşıyan da ilim ve irfan neferleridir. Bu ülkeyi hiçbir paha uğruna feda etmeyen gerçek aydınlar da, gecesini gündüzüne katarak çalışıp, tarihin bakiyesiyle toplumu mayalayanlardır. Bazı insanlar vardır: Çölde bir vaha gibi, yüzyıllara meydan okuyan ulu bir çınar gibi, her mevsim suyunu artırarak daha fazla canlıya hayat veren coşkun bir ırmak gibi, en önemlisi de her gönle girmeye çalışan bir sevda gibidir. Ne mutlu ki bugün camiamızdan bir rol modeli, ilimde, irfanda ve eylemde zirve olmuş ender şahsiyetlerden biri olan Nurettin TOPÇU’yu daha iyi anlamak için birlikteyiz. Felsefeyi hareketle birleştiren, insan yetiştirerek değişim ve dönüşümü gerçekleştiren bir dava adamını daha iyi tanıyacağız.

            Nurettin TOPÇU, öğretmenliği hareketin ilk ve en önemli noktası görerek ömrünü bu mesleğe adayan bir fikir işçisidir. Aklıyla, gönlünü aynı hedefe odaklamış, milletine âşık, her şartta ona hizmet etme azminde vefalı bir yürektir. Sorbonne’da felsefe doktorası yapan ilk Türk olarak isyanın da bir ahlakı olacağını zihinlere kazıyan düşünürdür. Orhan OKAY’ın ifadesiyle, Nurettin TOPÇU, “Bütün hayatı boyunca öğretmen olmanın zevkini hiçbir şeyle değiştirmemişti.” Mektup ve kartvizitlerin başlıklarına sadece “Felsefe Muallimi” yazması onun öğretmenliğe verdiği değeri gösterir. Ölüm döşeğinde şöyle der: “Kırk sene öğretmenlik yaptım, mabede nasıl girdimse sınıfa da öyle girdim.”

            TOPÇU, Türkiye düşünce tarihinin kendine özgü, ilgi çekici, cesur ve omurgalı bir aydınıydı. Ömrü boyunca yazdı ve yazdığı gibi yaşadı. İnsanların hoşlanacağı şeyleri değil, hakikatleri söyleyen, ahlakı temel alan felsefesiyle 40 yılını öğrenci yetiştirmeye adamış fedakâr bir öğretmen olan Nurettin Topçu, vefatından 40 yılını geride bıraktığı hâlde bu topraklarda hak ettiği yeri hala bulmuş değildir. Ancak şu da bir gerçektir ki O; “Yarınki Türkiye´nin kurucuları, yaşama zevkini bırakıp yaşatma aşkına gönül verecek, sabırlı ve azimli, lakin gösterişsiz ve nümayişsiz çalışan, ruh cephesinin maden işçileri olacaklardır.” sözüyle işaret ettiği, yetiştirdiği sayısız öğrencisiyle bugünkü Türkiye’nin en önemli düşünce mimarlarındandır. Ne yazık ki; okuma, düşünce ve yazma, günümüz insanının tadını bir türlü alamadığı, uzak durduğu alanlardır. Nurettin TOPÇU’nun, her biri insanı derin düşünceye sevk eden, duruşunu, hayata bakışını anlatan ufuk açıcı ifadeleri, keşfedilmeyi bekleyen hazine değerindedir. Bu ülkenin geleceğiyle ilgili derdi olanlar için O, ideal bir rehberdir. Onu okudukça ruhumun ve zihnimin derinliklerinde hissediyorum ki, Nurettin TOPÇU medeniyetimizin yeniden yükselişinin düşünce aşısıdır. Zor zamanın kahramanıydı O. Ancak bugün de yazdığı eserler ve yetiştirdiği güzide öğrencilerle ülkemizde hareketin öncüsü olmaya devam ediyor. Ümitsizliğe yer yok. Düşünen adam hala aramızdadır. Kendisini rahmetle yâd ediyorum.

            Değerli hocalarımızın katkılarıyla bu programın, oldukça önemli düşünce sorunlarımıza ışık tutacağına inanıyorum. Katkılarıyla ve katılımlarıyla bugünü anlamlı kılan, değerli hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum.” dedi.

            Ardından, Moderatör Sayın Mahmut Bıyıklı’nın yönetiminde; Nurettin TOPÇU’nun eğitime bakışı ve öğretmen duruşuna ilişkin konuşma MEB Müşaviri, Yazar Sayın Dursun Ali Taşçı tarafından, düşünce dünyasına yönelik konuşma Şair, Yazar Sayın Hüseyin Akın tarafından, şahsiyetine ilişkin konuşma ise, Nurettin Topçu’yu yakından tanıyan, hizmetinde bulunmuş Yazar, Dr. Sayın Mehmet Sılay tarafından yapıldı.

               Panel, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN tarafından paneli gerçekleştiren moderatör ve konuşmacılara hediye takdiminin ardından sona erdi.

19-01-2016   19-01-2016   19-01-201619-01-2016   19-01-2016   19-01-201619-01-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.