EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etkili Liderler Çağdaş Okulları Yönetiyor Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi.

          Bilgi çağını yaşadığımız şu günlerde değişime ve gelişime ayak uydurabilen, yeniliklere açık, sürekli öğrenen ve öğreten, kurumun yapısını olumlu yönde değiştirmeye çaba gösteren ve bu konularda personeline rol model liderlere ihtiyaç vardır. 
Etkili Liderler Çağdaş Okulları Yönetiyor Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi.

Bu doğrultuda, Keşan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Destek Programı Kapsamında Kabul Edilen “Etkili Liderler Çağdaş Okulları Yönetiyor Projesinin” açılış programı gerçekleştirildi.

Keşan Ahmet Yenice Ortaokulunda düzenlenen açılışa, Keşan Kaymakamı Sayın Bekir DINKIRCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, TODAİE’ den Sayın Dr. Çağdaş GÜMÜŞSUYU, Keşan İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın İlker ERARSLAN, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri ile proje kapsamında eğitim görecek Okul Müdürleri ve Müdür Yardımcıları katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yapmış oldukları açılış konuşmasında, “Değerli Katılımcılar; Trakya Kalkınma Ajansının teknik desteğiyle hazırlanan "Etkili Liderler Çağdaş Okulları Yönetiyor" projesi kapsamında toplanmış bulunuyoruz.

Bir bilim insanı, örgütsel danışman ve bir yazar olan Warren Bennis´in de dediği gibi: “Liderlik kendini bilmenin fonksiyonudur, liderlik kendi potansiyeline ve vizyonuna güvenerek meslektaşları ile dürüstlük temeli üzerine kurulu iletişim becerisidir” der.

Liderlik, başkalarının değer ve potansiyelini kendilerine açıkça ileterek, bunları kendi içlerinde görmeleri için esin kaynağı olmaktır. Lider ve yöneticiyi de birbirinden ayırmak gerekir. Yönetici, işleri planlayan, organize eden, sorunları çözen, personeli motive eden ve daha birçok yönetsel beceriye sahip kişi olarak adlandırılır. Ancak, yönetici bu görevlerin çok azını yerine getirebilmektedir. Bu sorunlar yöneticilik kavramının yeterliliğinin tartışılmasına neden olmaktadır. Gerçekten de, karmaşık sorunları çözmek, grup içinde güçlü bir bağlılık ve motivasyon duygusu yaratmak için liderlik becerilerine ihtiyaç vardır. Çünkü liderlik, insanları bir amaç etrafında etkilemek ve uyum içerisinde çalışmaları için yöneltmektir. Liderler bunu, , etik değerler , karakter, bilgi ve beceri ile başarabilirler. Tarihe baktığınızda liderlerin büyük vizyonların, planların yaratıcısı ve uygulayıcısı olduğunu göreceksiniz. Alp Arslan, Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Atatürk ve daha birçok lider, ülkelerine büyük zaferler ve reformlar kazandırmıştır. Bu büyük liderlerin ışığında, onlardan ilham alarak bizlerde ülkemize eğitim alanında, bilim alanında, teknik alanda ve daha birçok alanda büyük zaferler kazandırabiliriz diye düşünüyorum.

Lider; Doğru fikirleri, kaynakları ve kişileri bir araya getirir. Onları kontrol etmeye çalışmaz, değişimin öncüsüdür, prensipleri ile hareket eder, zorluklara karşı mücadele eder, etik kuralları bireysel menfaatlerinin önünde tutar, kararları takımıyla beraber alır, daima değişime açık kişidir.

Lider kişi; İş ortamında başkalarının hizmetinde olmaya hazırdır, başkalarından hizmet almak gibi bir isteği yoktur. Alçak gönüllü ve dürüsttür. Aç gözlülük ve ego ile davranışlarının yönlenmesine izin vermez. Başkalarını dinler, kendisi az konuşur. Tüm soruların cevabını bilmez, hangi soruları soracağını bilir. Doğru fikirleri, kaynakları ve kişileri bir araya getirir. Onları kontrol etmeye çalışmaz. Fırsatlar yaratır, engelleri ortadan kaldırmak için çalışır. Kaosta istikrarını korur, karmaşada saydamlığını.

Liderlik; Bir yolculuktur, varış yeri değil. Bir süreçtir, sonuç değil. Sözü edilen tüm bu özellikler liderleri diğerlerinden farklı kılmaktadır.

            Şems-i Tebriz´in öğrencisi olmak için uğraşan Mevlana´ya söylediği "Başkalarının ne düşündüğüne fazla kafa yoruyorsun. Ama bilsen ki başkalarından kabul ve hürmet görmeyi ne kadar çok arzu edersen, onların tenkit ve dedikodularına da o kadar takılırsın." sözü etkili bir liderin vasıflarını en güzel şekilde açıklamaktadır.

            Sizler, geleceğin etkili liderleri, en iyi fikirleri bulmalı, uygulamalı ve hayatınız boyunca öğrenmeyi sürdürmelisiniz. Eğer eylemleriniz diğerlerine; daha fazla hayal etmek için, daha fazla öğrenmek için, daha fazla yapmak için ve daha fazlası olmak için ilham veriyorsa, siz o zaman gerçek bir bir lidersiniz.

            Bu eğitim sonrasında inanıyorum ki sizler, liderlik vasıflarını geliştirmiş, çevresine büyüklük katmak yerine çevresinde var olan büyüklüğü ortaya çıkaran liderler olarak ilçemizde, ilimizde ve ülkemizde eğitim öğretim faaliyetlerine ciddi bir katkı sağlayacaksınız” dedi.

            Etkili Liderler Çağdaş Okulları Yönetiyor Projesi Eğitimi Açılış Toplantısı konuşmaların ardından sona erdi.

           Proje kapsamında Keşan İlçemizde görev yapan 45 okul müdürü, 50 okul ve kurum müdür yardımcısına 12-16 Ocak tarihlerinde 5 gün boyunca Dr. Çağdaş GÜMÜŞSUYU tarafından eğitim verilecektir.

1   11   11   1                                             

 

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.