EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması" ve "Kur´an´ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışması" Bölge Finali Edirne’de Yapıldı.

    Bölge Yarışması 12 Nisan 2015 Pazar günü, saat:10.00’da Edirne Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Salonu’nda yapıldı. 


Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Edirne Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen “Kur’an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması ve “Genç Bilâller” Ezan Okuma Yarışması” 8. Bölge Final Yarışması Edirne’de gerçekleştirildi.

Türk Milli Eğitimin Genel Amaçları doğrultusunda, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmak, sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve özgüven duygularının geliştirilmesini sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından, Ülkemiz genelindeki tüm Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında Okul-İlçe-İl-Bölge- Ülke düzeyinde aşamalı olarak “Kur’an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması ve “Genç Bilâller” Ezan Okuma Yarışmaları düzenlenmiştir.

Yarışmalara katılmak isteyen öğrenciler arasında, okul müdürlüklerince yapılan elemeler sonucunda 27 Şubat 2015 tarihinde okul birincileri tespit edildi.

Okul birincisi olan öğrenciler arasında da 22 Mart 2015 tarihinde tüm illerde İl içi yarışmalar gerçekleştirilerek İl Birincisi öğrenciler belirlendi.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Yalova, Bursa, Düzce, Sakarya ve Kocaeli olmak üzere 9 İlin Hafızlık ve Ezan Okuma Yarışmalarında belirlenen 17 İl Birincisi yarışmacının katıldığı Bölge Yarışması 12 Nisan 2015 Pazar günü, saat:10.00’da Edirne Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Salonu’nda yapıldı.

Yarışmaya, Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Makedonya Cumhuriyeti Eski Bakanı ve Başbakan Danışmanı Sayın Hadi NEZİR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN, İl Müftüsü Sayın Emrullah ÜZÜM, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Abdullah BÜLBÜL, Bakanlık Temsilcisi Milli Eğitim Uzmanı Sayın Hasan ÖZARSLAN, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, Müdürlüğümüz Şube Müdürleri, İl Müftülüğü yöneticileri, okul yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN yarışma öncesinde yapmış olduğu konuşmasında “Sayın Valim, değerli katılımcılar ve geleceğimizin teminatı sevgili öğrenciler,

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 8. Bölge “Kur’an’ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışması” ve Genç Bilâller Ezan Okuma Yarışmasına” hoş geldiniz.

Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmak, sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve özgüven duygularının geliştirilmesini sağlamak amacıyla, Ülkemiz genelindeki tüm Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında Okul, İlçe, İl, Bölge ve Ülke düzeyinde aşamalı olarak “Kur’an’ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışması” ve “Genç Bilâller Ezan Okuma Yarışmaları” düzenlenmiştir.

Bu tür organizasyonların asıl amacı, kıymetli öğrencilerimizi yarıştırmaktan daha ziyade, onların Kur’an okumaktaki şevklerinin artmasına ve mesleki dünyalarının gelişmesine katkı sağlamaktır. Genç kuşaklarımıza manevî değerlerin kazandırılması ve sahiplenilmesi açısından son derece önem arz etmektedir.

Bu etkinlikler bir yarışma formatında olduğu için yarışmacı öğrenciler arasında sıralama yapılarak 1nci, 2nci, 3ncü öğrenciyi belirleme çalışması yapılacaktır. Öğrencilerimizden bazıları sevinecek, bazıları da üzülecektir. Ancak şu bir gerçektir ki bugün burada kimse kaybetmeyecek, öğrencilerimizin hepsi kazanacaktır. Çünkü Kur’an-ı okuyan, dinini öğrenen, Allah ile konuşan ve bundan dolayı yarışan insan hiçbir şekilde kaybetmez. Öğrencilerimizin hepsi manevi değerlerimize gönül vermelerinden, davasına sahip çıkmalarından dolayı hepsi başarılı, hepsi birinciliği hak edebilecek seviyededir.

Bu öğrencilerimiz Cenabı Allah’ın varlığının, vahdetin, toplumların sahip olduğu maneviyatının ve kardeşliğinin sembolü ve İslam’a çağrı niteliğinde olan, huzura, felaha, kurtuluşa, birliğe ve beraberliğe çağıran ezanın ve Allah-ü Teâlâ’nın kelâmını en güzel bir şekilde terennüm ederek ruhlarımızı, kalplerimizi huzurla dolduracak. Bu yarışmalara katılan bütün öğrencilerimizi kutluyorum.

Ayrıca her projemizde bizlere maddi ve manevi destek veren Sayın Valimize, bu yarışmaya verdikleri destekten dolayı şükranlarımı arz ederim.

Yarışmanın hayırlara, bereketlere, birliğimize, Hz Peygamber’in ahlakına ve ilmine yönelmeye, Kur’an-ı Kerim’i daha fazla okumaya, okutmaya, manasını öğrenmeye, hayatımıza neşretmeye vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederek, hepinize saygılarımı sunarım” dedi.

Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN yapmış oldukları konuşmasında “Değerli mesai arkadaşlarım, Millî Eğitim Bakanlığından teşrif eden değerli uzman, 8 ilden güzel Edirne’mize teşrif eden değerli katılımcılar, sevgili öğrenciler, hanımefendiler, beyefendiler hepinizi gönülden selamlıyorum, hoş geldiniz diyorum.

Saygıdeğer hazırun, hem ezan yarışması hem de hafızlık yarışması. Bugün bu yarışmaların 8.ncisi yapılmakta. Bu gün bölge finali için 9 farklı ilimizden gelen öğrencilerimiz hafızlık ve ezan okumada birbirleriyle yarışacaklar. Bu çok güzel bir durum. Necip Fazıl’ın diyor ki “Mehmet’im sevinin başlar yüksekte, ölsek te sevinin eve dönsek te. Sanma bu tekerlek kalır tümsekte, yârin elbet bizimdir, elbet bizim, gün batmış gün doğmuş ebet bizimdir” Evet, ebet inananındır, gelecekte yakındır, hep bu sabırla bugünleri bekleyen bu millet neticede umduğuna ulaştı.

“O ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” işte o inleyecek ezanların güzel makamlarla okunmasını teşvik amacıyla düzenlenen bu güzel yarışma. Bu güzel yarışmaya iştirak eden öğrencilerimizi gönülden kutluyorum. Onları yetiştiren öğretmenlerimizi, onları yetiştiren annelerini babalarını gönülden kutluyorum.

Bu vesileyle buraya kadar teşrif eden değerli hazırunu gönülden kutluyorum tekrar hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum ve sizlere başarılar diliyorum” dedi.

            Protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Sayın Emrullah ÜZÜM’ün başkanlığını yaptığı, T.Ü.İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ramadan DOĞAN, Müftü Yardımcısı İsmail YILDIZ, Müftü Yardımcısı Mehmet ÇELEBİ ve T.Ü.İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Enes TEMEL’in bulunduğu Seçici Kurul önünde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Yalova, Bursa, Düzce, Sakarya ve Kocaeli illerinin birincileri Hafızlık ve Ezan Okuma Yarışmalarına katıldı.

 Hafızlık Yarışması Sonucunda; 1.nci Sakarya Adapazarı Anadolu İ.H.L. Öğrencisi Ömer Faruk MUTLU, 2.nci Çanakkale Biga Anadolu İ.H.L. Emre GENCER, 3.ncü Kocaeli Gebze Anadolu İ.H.L. Ahmet CİNDİLLİ oldu.

Ezan Okuma Yarışması Sonucunda iki öğrenci üçüncülüğü paylaşırken; 1. Tekirdağ Çorlu Anadolu İ.H.L. Samet SAĞLAM, 2.nci Düzce Merkez Anadolu İ.H.L. Erdem ERGÜN, 3.cüler ise Kırklareli Lüleburgaz Anadolu İ.H.L. Selim KOŞAR ile Kocaeli Gebze Anadolu İ.H.L. Emre Can TEKEL oldu.  

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN tarafından çeyrek altın hediye edildi.

           “Kur’an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması ve “Genç Bilâller” Ezan Okuma Yarışması” 8. Bölge Final Yarışması dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından hep birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

2   2   22   2   22   2   22   2   22   2   22

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.