EDİRNE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Genç Sedâ Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma İl Finali Gerçekleştirildi.

Finalde, Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yarıştı.
Genç Sedâ Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma İl Finali Gerçekleştirildi.

İlimiz Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Genç Sedâ Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma İl finali yarışmaları, Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Finalde, Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yarıştı.

26 Mart 2016 Cumartesi günü düzenlenen finalin açılış konuşmasında İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan, “Eğitim, hayatımızın her alanına dokunan, insanı merkeze alan, bilgiyi ve değerleri önceleyerek güzel bir geleceği hedefleyen vaz geçilmez bir süreçtir. Eğitim kurumlarımız da ülkemizin her bir ferdinin ihtiyaçları doğrultusunda önemli bir işlevi gerçekleştirmektedir.

Toplumları derinden sarsan çağımızın sorunları, ancak eğitim kurumlarımıza, manevi ve kültürel değerlerimize sahip çıkılarak çözüme kavuşturulabilir.

Kurulduğu günden bu yana İmam hatip liseleri toplumsal anlamda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Dini değerlerimizin kaynağından öğrenildiği, toplumumuza doğru bilgilerin aktarılmasını sağlayan müstesna kurumlarımızdır.Aslında bu kurumlar, Milletimizin Kur’an-ı Kerîm’e ve Peygamber Efendimize olan sevdasının bir yansımasıdır.

Ne mutlu ki; İmam hatipli nesiller; hem dini değerleri özümsemiş, hem de çağımızın ihtiyacı olan ilimlerle donanmış ve ülkemizin geleceğinde önemli sorumluluklar üstlenmiştir.

Bugün hepimiz, okullarımızın okul, ilçe, il ve Türkiye çapında her yıl düzenlenerek gelenekselleştirdiği “Genç Sadâ” Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında ortak heyecanı yaşayacağız. Bugün burada bu güzide okullarımızda yetişen öğrencilerimizin aldıkları eğitimin meyvelerini toplayacağız.

Kaybedeni olmayan bu yarışmada, kadim mesajı yüreklerimizle dinleyeceğiz. O, indiği ilk gün gibi taptaze, gönülleri aydınlatmaya devam ediyor.

Ne yazık ki, değerlerin anlamını yitirdiği günümüz modern dünyası, O’nun ebedî mesajına; sevgiye, barış ve merhamete bugün daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Çok iyi biliyoruz ki; insanlığın kurtuluşu için gönderilen Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak bir sanattır. Bu yarışmaların amacı da, İmam Hatip Lisesindeki öğrencilerimizi meslekî yönden geliştirirken, onların özgüven duygusu kazanmalarını sağlamaktır. 

Bu vesileyle heyecanla bu anı bekleyen öğrencilerimize başarılar diliyor, onların yetişmesinde emeği bulunan fedakâr öğretmenlerimize, velilerimize ve siz değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.

Ardından finalde yarışmaya hak kazanan öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i en güzel okumak için yarıştılar.

Jüri üyeliğini Edirne Müftü Yardımcısı Sayın Mehmet Altay, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sayın Abas Jahjai, Selimiye Camii Baş İmam Hatibi Sayın Süleyman Demiray, Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmeni Sayın Aziz Yasir Boz ve Uzunköprü İmam Hatip Lisesi öğretmeni Galip Pehlivan’ın yaptığı yarışmanın sonucunda:

Birinci, 98.5 puanla Edirne Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Berkay Mollaahmet olurken,

İkinci, 95.5 puanla Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ümit Kızıltoprak,

Üçüncü, 93.8 puanla İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kadir Çekiç

Dördüncü ise, 86.2 puanla Keşan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Özgür Şaş oldu.

Dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilirken, birinci olan öğrencimize ödülü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Özcan tarafından takdim edildi.  

Ayrıca 4 Mart 2016 Cuma günü Keşan Hersekzâde Camii’nde yapılan “Genç Hatipler Mimberde” Hutbe Okuma Yarışmasında Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Selçuk Biltekin,

17 Mart 2016 Perşembe günü Uzunköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan “Genç Nida” Kız Öğrenciler Arası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Çağla Evrensel,

19 Mart 2016 Cumartesi günü İpsala Alaca Mustafa Paşa Camii’nde yapılan “Genç Bilaller” Ezan Okuma Yarışmasında İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Tokat birinci olmuştur. Alanında birinci olan öğrenciler yapılacak bölge yarışmalarında ilimizi temsil edecektir.

30-03-2016   30-03-2016   30-03-201630-03-2016   30-03-2016   30-03-201630-03-2016   30-03-2016   30-03-2016

Çavuşbey Mah.Hükümet Aralığı No4 Vilayet yanı Edirne - 284 212 61 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.